Powierzchnia paneli a produkcja prądu - ile paneli fotowoltaicznych potrzebuję

Powierzchnia paneli a produkcja prądu - ile paneli fotowoltaicznych potrzebuję

Odpowiednie dobranie ilości paneli fotowoltaicznych do ilości energii, jaka będzie niezbędna w danym gospodarstwie domowym lub przedsiębiorstwie jest niezwykle ważna już na etapie projektowym. Prawidłowe oszacowanie wymaganej powierzchni fotowoltaiki minimalizuje bowiem ryzyko konieczności modernizowania instalacji - co jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem.

Jakość paneli fotowoltaicznych a ilość produkowanej energii

Podjęcie decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych wiąże się z koniecznością wyboru konkretnego rodzaju paneli fotowoltaicznych – co będzie w znaczącym stopniu warunkowało efektywność produkcji prądu i żywotność instalacji. Aktualnie na rynku dostępne są:

  • panele fotowoltaiczne I generacji – panele monokrystaliczne (najwyższej jakości i efektywności energetycznej, osiągające sprawność na poziomie nawet 24%, bardzo trwałe) – ich przystępną ofertę wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem znajdziesz na stronie internetowej www.esoleo.pl, polikrystaliczne (o nieco mniejszej sprawności – 14 – 18%, stosunkowo tanie) i panele amorficzne– mniej efektywne od paneli I generacji – o skuteczności na poziomie 6-10%;
  • panele fotowoltaiczne II generacji – CIGS i CdTe – o sprawności 10-14 %, jednak o wysokim poziome absorpcji promieniowania słonecznego, w tym promieniowanie odbitego (czyni je to liderami w przypadku instalacji montowanych pionowo, np. na elewacjach) i
  • panele fotowoltaiczne III generacji – polimerowe panele fotowoltaiczne i barwnikowe ogniwa fotowoltaiczne – o niskiej sprawności – maksimum 8% - i krótkiej żywotności, zbiegają najwięcej promieniowania, nawet w miejscach stale zacienionych (niedostępne na polskim rynku).

Efektywność produkcji prądu przez panele fotowoltaiczne – co na nią wpływa?

Nie tylko skuteczność wyłapywania i przetwarzania promieniowania słonecznego warunkuje ilość wyprodukowanego przez panele. Fotowoltika od Esoleo gwarantuje maksymalne wykorzystanie dostępnej energii słońca, jednak na ilość energii wytworzonej, wpływa maja również:

  • położenie danej nieruchomości,
  • kąt nachylenia dachu lub instalacji,
  • położenie paneli względem ruchu słońca,
  • aktualna temperatura powietrza,
  • ruchy wiatru,
  • czystość paneli i
  • ich wyeksploatowanie.

Ile kWh energii można uzyskać z jednego panelu fotowoltaicznego?

Postulowana moc, jaką można uzyskać z jednego panelu to 290-400 kWp (jednostka prądu możliwego do wytworzenia przez godzinę). Jak wartości te odnoszą się o mocy uzyskiwanej rocznie z jednego panelu? W zależności od natężenia promieniowania i nasłonecznienia, które w Polsce występuje na optymalnym poziomie przez około 1000 godzin, jeden panel może wytworzyć około 0,3 – 0,4 kWh na godzinę. Do uzyskania 1 kWh w ciągu godziny niezbędna jest zatem praca 3 paneli.

Ile paneli potrzebuję? Zapotrzebowanie energetyczne obiektu

Ilość paneli koniecznych do zainstalowania szacowana jest na podstawie dotychczasowego (zgodnego ze zużyciem w poprzednim lub średnim – z kilku lat – prądu) lub postulowanego zapotrzebowania energetycznego danego obiektu, warunków, w jakich będą pracowały panele oraz ich skuteczności. Przyjmuje się, że przeciętne polskie gospodarstwo domowe 4-osobowe zużywa rocznie przeszło 4200- 4500 kWh, co przekłada się na konieczność zamontowania – dla osiągnięcia niemal całkowitej niezależności energetycznej – minimum 12 paneli (optymalnie – 15).

Powierzchnia instalacji – ile miejsca potrzebuję do montażu paneli?

Standardowy wymiar pojedynczego panelu fotowoltaicznego to 165 cm na 100 cm (w zależności od technologii danego producenta możliwe są niewielkie odchyleń od tych wartości). Optymalna zatem powierzchnia, jaką należy przeznaczyć na montaż paneli to 20 -25m2. Niemniej jednak możliwe jest zastosowanie instalacji mniejszej. W przypadku większych obiektów oraz wyższego zapotrzebowania energetycznego z powodzeniem można zainstalować większą ilość paneli – tak na dachu obiektu, jak i na gruncie.

Dobór odpowiedniej ilości paneli fotowoltaicznych i ich montaż – z uwzględnieniem wszystkich wymogów technicznych i bezpieczeństwa, warto powierzyć profesjonalistom. Doświadczona firma podpowie, z jakich rozwiązań skorzystać, jak dobrać osprzęt i w którym miejscu dokonać montażu – dzięki czemu powierzchnia przeznaczona na montaż paneli zostanie optymalnie wykorzystana.

 

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy