Ławki parkowe – jakie wybrać, aby urządzić przestrzeń w mieście?

Ławki parkowe – jakie wybrać, aby urządzić przestrzeń w mieście?

Aranżacja przestrzeni miejskiej to spore wyzwanie. Należy wszystko dobrze przemyśleć i zaplanować, aby stworzyć miejsca praktyczne, atrakcyjne i estetyczne dla mieszkańców oraz turystów. Na pomoc przychodzą elementy małej architektury, w tym ławki parkowe.

Współcześnie trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie w mieście, miasteczkach i trenerach wiejskich bez ławek ulicznych. Codziennie korzystamy z nich, chociażby czekając na przystankach komunikacji miejskiej, w parku, na skwerach, dworcach czy przed budynkami instytucji publicznych.

Na rynku dostępne są ławki wyprodukowane z różnych trwałych materiałów oraz zaprojektowane w stylu klasycznym, nowoczesnym, rustykalnym czy industrialnym. Dzięki temu w zależności od aranżowanego miejsca, z łatwością dopasujesz je do stylistyki krajobrazu, aby razem tworzyły spójny projekt.

Z jakich materiałów produkowane są ławki miejskie?

Ławki uliczne każdego dnia narażone są na zmienne warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, akty wandalizmu. W związku z tym do ich produkcji należy wykorzystywać najwyższej jakości materiały. Dzięki nim będą mogły posłużyć przez długie lata.

Najczęściej do produkcji ławek miejskich wykorzystuje się:

  • beton,
  • beton architektoniczny,
  • beton płukany,
  • cement portlandzki,
  • drewno,
  • miedź,
  • stal,
  • żeliwo,
  • blachę ocynkową,
  • kompozyt.

Wszystkie wymienione surowce umożliwiają tworzenie ławek ulicznych w oryginalnych kształtów i designerskich formach. Do tego w różnych rozmiarach. To ułatwia aranżację przestrzeni miejskiej i dopasowanie do stylistyki krajobrazu. Ważne, aby elementy małej architektury były spójne z aranżem wybranego miejsca.

Ławki parkowe z betonu

Ławki parkowe z betonu cieszą się największą popularnością. Można je spotkać zarówno w parkach, na skwerach, a także osiedlach. Najczęściej podstawy ławek produkowane są z trwałego i wytrzymałego betonu.

Dzięki rozwojowi technologii możliwe jest wykonanie poszczególnych elementów z betonu, grysu (w różnych kolorach), mixu kruszyw, kamyka rzecznego oraz betonu architektonicznego. Taka różnorodność sprawia, że każdy może wybrać najbardziej odpowiedni surowiec, który będzie pasował do aranżowanego miejsca.

Siedziska i oparcia natomiast w zależności od wybranego modelu mogą być wykonane z zaimpregnowanego drewna. Warto zaznaczyć, że istnieje możliwość pomalowania drewna na dowolny kolor.

W sprzedaży dostępne są także nowoczesne ławki parkowe wyprodukowane w całości z betonu architektonicznego. Charakteryzują się elegancją, prostotą i zarazem uniwersalnością.

Ławki parkowe z drewna

Na przystankach komunikacji miejskiej czy parkach często można spotkać drewniane ławki. Podobnie jak te betonowe są trwałe i wytrzymałe. Podstawy tych ławek wykonywane są z żeliwa. Dzięki temu w zależności od modelu mogą posiadać oryginale elementy dekoracyjne.

W sprzedaży nie brakuje także prostych form. Ławki parkowe z drewna, aby były odporne na różne czynniki atmosferyczne, produkowane są najczęściej z drewna świerkowego. Można zdecydować się także na jesion.

Te typy drewna świetnie sprawdzają się podczas obróbki. Umożliwiają tworzenie ławek o ciekawych kształtach. Odpowiednio zaimpregnowane i polakierowane posłużą przez długie lata.

Ławki parkowe ze stali nierdzewnej

Na osiedlach oraz przy przystankach komunikacji miejskiej dobrym pomysłem jest montaż ławek parkowych ze stali nierdzewnej. Charakteryzują się tym, że są bardzo wytrzymałe i odporne na korozję.

Wysokiej jakości stal sprawia, że ławki z niej wykonane nie będą wymagały wielu zabiegów konserwacyjnych. Można je zamontować na zewnątrz, a także wewnątrz budynków, na przykład w dworcowych poczekalniach czy przychodniach.

Ławki parkowe ze stali nierdzewnej wyróżniają się oryginalnym designem. W zależności od potrzeb i dostępnej przestrzeni można zdecydować się na zakup ławki pojedynczej, podwójnej, z oparciem lub bez niego. Większość modeli stelaż ma wyprodukowany ze stali, a pozostałe elementy są drewniane.

Ławki parkowe z żeliwa

Szukasz stylowych ławek do aranżacji parku, przestrzeni na osiedlu w zabytkowej części miasta? Idealnie do tego sprawdzą się ławki parkowe z żeliwa. Są bardzo trwałe, a do tego mają ciekawe elementy dekoracyjne.

Żeliwo jest materiałem, który po obróbce termicznej (przy wysokiej temperaturze) może przybrać dowolne formy. Dlatego bardzo często stelaże ławek żeliwnych mają zdobienia. Są precyzyjnie wykonane, a po przytwierdzeniu do podłoża są praktycznie nie do ruszenia.

Całość dopełniają idealnie doszlifowane deski z drewna świerkowego. Czyniąc je ławkami wpisującymi się zarówno w styl klasyczny, jak i nowoczesny. Będą pasowały do każdej aranżowanej przestrzeni.

Ławki parkowe kompozytowe

W ostatnim czasie dużą popularnością podczas aranżu miejsc publicznych cieszą się ławki kompozytowe. Na pierwszy rzut wyglądają identycznie jak drewniane. Są równie trwałe, wytrzymałe, jak betonowe czy ze stali nierdzewnej.

Kompozyt to tworzywo sztuczne, które bardzo łatwo pomylić z naturalnym drewnem. Dlaczego ławki parkowe kompozytowe zyskują na popularności? Materiał WPC, czyli kompozyt nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych.

Nie straszne mu są zmienne warunki atmosferyczne. Do tego jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV. Przez długie lata nie zauważymy na ławkach zmian koloru pomimo wystawienia ich na mocne słońce.

Dodać jeszcze należy, że ławki kompozytowe dostępne są w sprzedaży w różnych kształtach, formach i rozmiarach. Kompozyt podobnie jak drewno można poddać obróbce. Wyprodukowane z niego ławki pięknie prezentuje się w połączeniu ze stalą.

Na co zwrócić uwagę wybierając ławki parkowe?

Jest kilka ważnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu ławek parkowych. Po pierwsze należy upewnić się, z jakich materiałów produkowany jest dany model ławki. To właśnie one mają wpływ na to, czy będą trwałe, solidne i odporne na warunki atmosferyczne.

W dalszej kolejności należy określić styl w jakim planujemy zakupić ławki. Ważne, aby był on spójny z aranżowana przestrzenią. I na koniec, wybrać jej długość, sposób montażu do podłoża oraz określić czy będzie z oparciem, bez niego, a może całkowicie prosta.

Wybierając ławki parkowe do przestrzeni miejskiej, nie zapomnijmy jeszcze o:

  • typie materiału,
  • szerokości,
  • kształcie,
  • konserwacji,
  • grubości deski,
  • wykończeniu deski,
  • kolorystyce,
  • głębokości siedziska.

Szeroką ofertą ławek parkowych może pochwalić się sklep internetowych Eko-Asklepios.pl. Zajmuje się produkcją wysokiej jakości elementów małej architektury. Oferta jest różnorodna, dzięki czemu każdy znajdzie tam ławki uliczne, meble miejskie pasujące do każdego stylu aranżowanej przestrzeni.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy