• 1
  •  

Łódzkie parki – co w nich wyjątkowego?

Większość turystów przybywających do Łodzi jest zaskoczona nie tylko pięknem i bogactwem śródmiejskiej zabudowy, ale także rozległością terenów zielonych obecnych na terenie miasta. Zielone płuca to nie tylko słynny Las Łagiewnicki, ale także zespół lokalnych parków i skwerów. Wiele z nich doskonale pamięta dzieje Łodzi przemysłowej, a szczególnie dobrze zachowane publiczne parki zostały z czasem uznane za cenne zabytki kultury. Podczas gdy w XIX wieku powstawały liczne parki prywatne, tworzone na potrzeby zamożnych fabrykantów, niektóre z nich, publiczne, zostały wydzielone z fragmentów istniejących lasów. Łódź pełna jest fascynujących historii, a każdy park posiada swoją własną. Zwiedzając miasto, możemy niejednokrotnie natknąć się na piękne widoki, odetchnąć od wszechobecnego zgiełku czy skryć się w cieniu wysokich drzew. Wizyta w parku to nie tylko doskonały sposób na odpoczynek – wiele osób wybiera się tam także pobiegać, pojeździć na rolkach lub wziąć udział w praktyce jogi. Zielone płuca pofabrycznej Łodzi są także świadkiem wielu eventów kulturalnych, takich jak choćby kino pod chmurką, czy sezonowych imprez. Parki o historycznych korzeniach odgrywają znaczącą rolę w rozwoju nowoczesnego miasta i coraz częściej są odwiedzane nie tylko przez łodzian, ale także przez ciekawych ich wyjątkowości turystów.

Które parki w Łodzi szczególnie warto odwiedzić?

Każdy łodzianin posiada choć jeden ulubiony park w obrębie miasta – i trudno się temu dziwić. Każdy z nich ma bowiem unikatowy charakter i jest świadkiem zjawisk, jakich nie zaznamy w innych miejscach. Studenci Politechniki Łódzkiej mają szczęście sąsiadować na co dzień z dwoma wyjątkowymi parkami. Pierwszym z nich jest niewielki, zabytkowy park Klepacza, który wyróżnia się nie tylko historyczną zabudową w postaci dwóch zabytkowych willi, ale także obecnością dość osobliwych dla Łodzi gatunków roślin – cyprysika i rozkwitającej na wiosnę cebulicy syberyjskiej. Drugi to znacznie rozleglejszy park Poniatowskiego – utworzony na początku XX wieku, charakteryzujący się szerokimi ścieżkami, urokliwymi altanami i znany z uwielbianego przez romantyków stawu z mostkiem. Wśród najbardziej urokliwych miejsc na wyróżnienie zasługuje bez wątpienia także park Źródliska – nie tylko najstarszy w Łodzi, ale także uznany za najpiękniejszy park miejski w Polsce. Innym przykładem niezwykle atrakcyjnych terenów zielonych jest Julianów, a dokładnie park im. Adama Mickiewicza z bajecznym widokiem na piękne stawy, znany z występów odbywających się w tamtejszej muszli koncertowej. Pod względem powierzchni imponującej nie tylko w skali kraju, ale nawet Europy (172 ha), pierwsze miejsce zajmuje uwielbiany przez miłośników aktywnego wypoczynku park Piłsudskiego, zwany przez łodzian parkiem na Zdrowiu. W jego granicach położone są ponadto liczne atrakcje: zoo, ogród botaniczny tereny sportowe i liczne pomniki przyrody. To jednak dopiero początek długiej listy pięknych miejsc wartych odwiedzenia – Łódź bogata jest w wyjątkowe parki oferujące swoim gościom znacznie więcej niż spacery w pięknych okolicznościach przyrody.

Jak znaleźć najbliższy park?

Różnorodność atrakcji oferowanych przez Łódź pozwala każdemu z łatwością odnaleźć coś ciekawego w swojej okolicy – dotyczy to także miejskich parków. Jeżeli nie masz jeszcze swojego ulubionego miejsca na zielonej mapie Łodzi, możesz zacząć od tego, co oferuje Twoja najbliższa okolica. W jaki sposób to zrobić? Wystarczy, że zajrzysz do naszej interaktywnej mapy – umieściliśmy na niej wszystkie łódzkie parki, dzięki czemu z łatwością odnajdziesz wiele interesujących miejsc na relaksujący spacer. Przybliżając mapę, zapoznasz się z dokładną lokalizacją oraz sposobem dotarcia do wybranego miejsca. Możesz także z łatwością odnaleźć wszystkie parki znajdujące się w jego sąsiedztwie. A może darzysz któryś z nich wyjątkową sympatią? Zachęcamy do oceniania ulubionych miejsc i pozostawiania opinii! Twój komentarz może przydać się komuś, kto nie zdecydował jeszcze, który park odwiedzi w pierwszej kolejności. Koniecznie podziel się swoimi wrażeniami!

Partnerzy