Czy Widzew osiągnie upragniony awans do piłkarskiej I ligi?

Czy Widzew osiągnie upragniony awans do piłkarskiej I ligi?

Jednym z najbardziej utytułowanych zespołów piłki nożnej w Polsce jest Widzew Łódź. Klub czterokrotnie sięgał po tytuł Mistrza Polski. Początki drużyny datują się na rok 1910 i związane są z Towarzystwem Miłośników Rozwoju Fizycznego na Widzewie, odznaczonym za wybitne zasługi sportowe Diamentową Odznaką PZPN. W wyniku różnego rodzaju zawirowań klub spadł aż do IV ligi. Obecny sezon 2019/2020 Widzew rozgrywa na boiskach piłkarskiej II ligi.

Geneza klubu piłki nożnej i pierwsze sukcesy

Mimo że brak jest oficjalnych powiązań z Towarzystwem Miłośników Rozwoju Fizycznego na Widzewie, większość zainteresowanych uważa, że rejestracja Towarzystwa w 1910 r. była początkiem klubu sportowego Widzew Łódź. W 1922 r. powstało Robotnicze Towarzystwo Sportowe Widzew, którego celem było „szerzenie wśród mas pracujących idei kultury fizycznej i ćwiczeń cielesnych”. Pod tą właśnie nazwą klub zdobył swoje pierwsze trofeum, jakim było Mistrzostwo Polski Klubów Robotniczych w 1932 r. Lata międzywojenne należały również do młodszych kolegów pierwszej jedenastki Widzewa, którzy w latach 1937 i 1938 zdobyli Mistrzostwo Polski juniorów starszych. Po II Wojnie Światowej długo trzeba było czekać na sukcesy drużyny i to zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.

Kolejne piłkarskie sukcesy

Po zajęciu pierwszego miejsca drugiego poziomu ligi polskiej w 1975 r. Widzew rozpoczął wieloletnią tradycję lokowania się na czołowych miejscach tabeli ligi piłkarskiej. Warto wspomnieć, że prawie 50 zawodników, wychowanków klubu, grało w różnych latach w biało-czerwonych barwach reprezentacji Polski. Koniec lat 70. i początek 80. należał bezsprzecznie do Widzewa. Był to czas, kiedy klub pochwalić się mógł takimi zawodnikami jak Boniek, Smolarek, Żmuda, Młynarczyk, a oni sami tworzyli trzon sukcesu reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1982 r. Do dziś kibice ze łzą w oku wspominają tamten okres. Także i w późniejszych latach zespół utrzymywał się w czołówce klubów piłki nożnej, dochodząc nawet do półfinałów Ligi Mistrzów Europy w 1983 r. Dwukrotnie brał udział w rozgrywkach Pucharu UEFA, a Puchar Intertoto zdobywał w latach 1976 i 1982. Ze zmiennym szczęściem, ale zawsze w czołówce, zespół uczestniczył w meczach pierwszoligowych. Kłopoty klubu i drużyny zaczęły się w połowie roku 2000. Najpierw nastąpił spadek na dwa sezony do II ligi, jednak później drużyna znowu weszła do Ekstraklasy.

Odbić się od dna

Apogeum kłopotów klub osiągnął w 2015 r. Już w roku 2009 z powodu toczącej się sprawy korupcyjnej drużyny nie dopuszczono do występów w Ekstraklasie, do której jednak powrócił po świetnym, następnym sezonie. Intensywnie trenując, team osiągnął świetne rezultaty. Widzew jest pierwszą, i jak na razie jedyną drużyną męskiej piłki nożnej w historii, która obroniła mistrzostwo I ligi. Niestety, problemy nie opuściły Widzewa i definitywnie w roku 2015 klub ogłosił upadłość i spadł do IV ligi. Po reorganizacji zaczął się jednak obudowywać i już w sezonie 2018/2019 miał kolosalną szansę na to, by przejść do pierwszej ligi. Stała się jednak rzecz niesłychana – Widzew odnotował 10 remisów z rzędu, bijąc tym samym rekord serii remisów i zaprzepaszczając tym samym możliwość awansu. Warto śledzić wyniki tej kolejki II ligi piłki nożnej, wiele bowiem wskazuje na to, ze Widzew tym razem stanie na wysokości zadania i osiągnie upragniony sukces.

Od kilku sezonów klub odnotowuje rekordową ilość sprzedanych karnetów. Co roku sprzedaje się ich więcej i jak to podsumował Zbigniew Boniek, wbijając bolesną szpilkę zawodnikom: „To trzeba teraz zacząć trochę grać Panowie Piłkarze”. Jest duża nadzieja, że po ostatnim, fatalnym sezonie, Widzew się podniesie i będzie jednak reprezentował Łódź w rozgrywkach pierwszoligowych.

Nie tylko Widzew ma jednak chrapkę na awans do piłkarskiej I ligi. Namieszać może w tym sezonie drużyna Stali Rzeszów, o czym można przeczytać w artykule: Piłka nożna: Czy Stal Rzeszów ma szanse na awans do I ligi?

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Zdjęcie: Adam Starszynski / PressFocus

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy