Berberys: sadzonki idealne na start – co warto wiedzieć?

Berberys: sadzonki idealne na start – co warto wiedzieć?

Zaczynając swoją przygodę z ogrodnictwem warto wybierać sadzonki roślin ogrodowych, które są łatwiejsze w uprawie i pielęgnacji. Do takich z pewnością należy berberys. Sadzonki są powszechne, niedrogie i przede wszystkim bardzo wdzięczne w uprawie, dlatego też warto zacząć od nich swoją przygodę z przydomowymi kompozycjami roślin.

Berberys: sadzonki – jakie zalety?

Berberys w ogrodzie to zawsze wartość dodana. Niewielkie krzewy o ładnym ubarwieniu liści są elementem dekoracyjnym, który nie wymaga nadto zachodu, by utrzymać roślinę w dobrej formie. Berberys to sadzonki, które są bardzo odporne na szkodniki i choroby, mają niskie wymagania glebowe i radzą sobie zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Berberysy chętnie wykorzystywane są jako rośliny na niewielkie żywopłoty, ich wielką zaletą jest kolorystyka. Berberys sadzonki: www.ogrodowymlyn.pl/26-berberys-sadzonki

Berberys: sadzonki – jakie odmiany?

Na rynku trafimy na kilka odmian tej urzekającej rośliny. Na ogrodowymlyn.pl do bestsellerów należą Berberys Thunberga w różnych odmianach kolorystycznych, który ma uniwersalne zastosowanie i świetnie przyjął się w naszych warunkach klimatycznych, mimo że oryginalnie sadzonki berberysy pochodzą z Japonii. Średnio Berberys Thunberga dorasta do 1,5 wysokości, niektóre odmiany, jak np. sadzonki Artropurpurea wyróżniają się ponadto unikalną urodą. Sadzonki berberysy tej odmiany mają liście o barwie purpurowej latem oraz krwistoczerwonej jesienią, przez co są niezwykle pożądane jako uzupełnienie kompozycji ogrodowych, parkowych oraz w przestrzeni gastronomicznej.

Fot. Berberys - małe sadzonki

Berberys – kiedy przycinać sadzonki?

Cięcie berberysów dobrze wpływa na same krzewy, dlatego warto zaplanować sobie tę czynność pielęgnacyjną, aby weszła nam w nawyk. Najlepiej przycinanie berberysów zaplanować na wczesne lato. Przez pierwsze dwa lata sadzonki berberysy powinny być przycinane bardzo regularnie, gdyż zagęszcza się w ten sposób krzew i odpowiednio go formuje.

Berberys w ogrodzie na żywopłot powinien być przycinany dwa razy, pierw w okresie zaraz po kwitnieniu krzewu, a następnie w środku lata. W ten sposób usuwa się zbyt długie pędy krzewu i nadaje się żywopłotowi właściwej geometrii.

Berberys (sadzonki młode) po posadzeniu wraz z bryłą korzeniową powinien być przycięty w ilości do dwóch trzecich długości pędów, najlepiej w pierwszym roku po wsadzeniu go do ziemi. W ten sposób pobudza się młode sadzonki roślin ogrodowych do zagęszczania się i rozkrzewiania.

Berberys: sadzonki – gdzie uprawiać, jakie miejsce wybrać?

Jak już wspomnieliśmy niemal każde miejsce jest dobre, by uprawiać berberys. Wysokość tego krzewu, która średnio sięga do 1,5m sprawia, że to świetna roślina na soliter lub żywopłot. Można sadzić je w lekkim półcieniu lub w słońcu, dlatego też to ulubione sadzonki roślin ogrodowych w przestrzeni miejskiej – sadzonki berberysy znajdziemy np. przed blokami mieszkalnymi, placówkami edukacyjnymi, w skwerach i parkach itp.

Co ciekawe, berberysy to sadzonki, które nadają się do uprawy w donicach. Ładnie prezentują się w drewnianych doniczkach na balkonach, tarasach oraz przy większych altanach ogrodowych. Przez swoją ciekawą kolorystykę ładnie wkomponują się w skalniaki oraz rabaty, są miłym dla oka uzupełnieniem kompozycji. Gdzie kupić sadzonki berberysu? Warto zajrzeć na sklep z sadzonkami ogrodowymlyn.pl gdzie często pojawiają się sezonowe promocje na te rośliny.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy