Instalacja fotowoltaiczna – poznaj 3 główne warianty

Instalacja fotowoltaiczna – poznaj 3 główne warianty
Energię uzyskaną z promieni słonecznych można spożytkować na różne sposoby. W zależności od potrzeb można również dobrać rodzaj instalacji fotowoltaicznej. Poznaj trzy główne warianty fotowoltaiki i dostosuj możliwości urządzeń do Twoich potrzeb.

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne można podzielić na 3 różne rodzaje. Podziału dokonuje się na podstawie metody połączenia domowej instalacji z zewnętrzną siecią energetyczną. Od tego zależy m.in. możliwość zarządzania wyprodukowanymi nadwyżkami prądu.

Instalacja on-grid

Zasada działania fotowoltaiki dla każdego z jej rodzajów jest taka sama. Panele pobierają energię z promieni słonecznych i przekazują ją doinwertera. Ten przekształca ją w prąd stały, który może zasilić gospodarstwo domowe.

W przypadku instalacji on-grid fotowoltaika jest podłączona do sieci energetycznej. To oznacza, że gospodarstwo może zarówno pobierać, jak i oddawać nadwyżki wyprodukowanej energii. Dzieje się tak w sytuacji, gdy zapotrzebowanie na prąd w domu jest mniejsze niż jego produkcja. Nadmiar przekazywany jest wtedy do dostawcy usług energetycznych. Taką instalację należy dodatkowo wyposażyć w specjalny licznik dwukierunkowy. 

Instalacja off-grid

Drugi typ – instalacje off-grid – nazywane są również instalacjami wyspowymi. W tym przypadku energia uzyskana z nadprodukcji nie trafia do sieci, a do specjalnych akumulatorów magazynujących nadwyżki. Te wykorzystywane są dopiero wtedy, gdy system nie jest w stanie wypełnić zapotrzebowania gospodarstwa, np. w pochmurny dzień, czy też wieczorem.

Instalacja hybrydowa

Rozwiązaniem pośrednim jest tzw. instalacja hybrydowa. Taki system łączy w sobie możliwości systemów on-grid i off-grid. Z jednej strony umożliwia produkowanie i kumulowanie nadwyżek energii elektrycznej w obrębie systemu. Jednocześnie jest przyłączony do sieci zewnętrznej – to oznacza, że w momencie, gdy akumulatory są przepełnione, nadprodukcję można z powodzeniem przekazać do sieci.   

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy