Jak czyścić podłogi drewniane?

Jak czyścić podłogi drewniane?
Podłogi drewniane muszą być odpowiednio pielęgnowane. Dzięki temu unikniemy szybkiego zużycia się parkietu. Drewno jest materiałem bardzo wytrzymałym, jednak należy pamiętać, że ma ono swoje wymagania. Z tego powodu warto jest zaopatrzyć się w profesjonalne preparaty, które zapewnią piękny wygląd podłogi drewnianej na dłużej.

Podłoga drewniana — jak myć?

Po odkurzeniu podłogi drewniane należy ją przetrzeć lekko wilgotną szmatką bądź mopem. Nie należy używać w tym celu dużej ilości wody, która jest bardzo szkodliwa dla drewna. Drewniany parkiet to nie jednolita konstrukcja. Z tego powodu kropelki wody łatwo mogą się przedostać do środka, co doprowadzi do pęcznienia drewna.

Oczywiście pielęgnując podłogę drewnianą, koniecznie należy używać dobrych, sprawdzonych preparatów przeznaczonych do tego celu. Lepiej unikać preparatów do czyszczenia każdego rodzaju nawierzchni, gdyż zazwyczaj są one zbyt silne. Warto też zwrócić uwagę na wykończenie parkietu. Parkiet lakierowany powinien być pielęgnowany bez dodatku tłuszczu. Parkiet olejowany lepiej natomiast czyścić preparatami właśnie tłuszczowymi.

Co poza myciem?

Nie należy zapominać, że poza myciem, trzeba też w inny sposób dbać o parkiet drewniany. Częste odkurzanie zapobiegnie zarysowaniom wynikającym z nagromadzenia na powierzchni drobinek piasku. Jest to więc zabieg absolutnie konieczny i powinien być wykonywany co najmniej raz w tygodniu. W tym celu należy używać miękkiej szczotki.

Można wybrać taką specjalnie przeznaczoną do parkietu — nie powinna ona posiadać kółek, które mogą zarysować powierzchnię. Co więcej, warto zadbać o to, aby nie nanosić niepotrzebnego brudu do domu. Pomocna może być wycieraczka, a także wyznaczenie odpowiedniego miejsca na przechowywanie butów — najlepiej z dala od parkietu.

Parkiet lakierowany a olejowany — jakie środki do czyszczenia wybrać?

Parkiet lakierowany różni się od olejowanego. Dlatego należy używać innych preparatów do pielęgnacji. Płyn do mycia parkietu lakierowanego stworzy na powierzchni drewna ochronną powłokę, a pasta — wzmocni lakier oraz nada połysku. Warto szukać produktów mających w składzie wosk czy poliuretan. Pielęgnują one deski oraz zwiększają ich trwałość.

Nie należy zapominać o tym, żeby zawsze czytać zalecenia na etykiecie. Jest to klucz do tego, aby przypadkowo nie zaszkodzić drewnianej podłodze. Płyn do mycia podłogi olejowanej powinien zawierać mydła roślinne oraz naturalne dodatki. Wybierajmy tylko produkty, które są specjalnie przeznaczone do parkietu olejowanego. Raz na jakiś czas poleca się też użyć wosku, który zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych rys.

Wiele osób zastanawia się, czy parkiet można umyć, korzystając z domowych metod, takich jak woda z octem czy oliwa z oliwek. Generalnie rzecz biorąc, takie działania mogą parkietowi zaszkodzić. Często stosujemy takie metody nieumiejętnie. Bezpieczniej jest wybierać produkty rekomendowane do konkretnego rodzaju parkietu, co pozwoli zachować piękny wygląd drewna na dłużej.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy