Jak dbać o pościel?

Jak dbać o pościel?

Dobrze dobrana pościel, właściwe łóżko oraz prześcieradło z gumką 160 x 200 to gwarancja dobrego snu oraz korzystnego dla naszego organizmu odpoczynku. Sypialnia prezentuje się atrakcyjnie, kiedy jest pachnąca i działa na nasze zmysły zapraszająco. Jak troszczyć się o własną pościel?

Kołdry, poduszki, prześcieradła – jak czyścić?

Aby cieszyć się dobrą jakością i trwałością pościeli oraz prześcieradła trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniego materiału. Najkorzystniej wypada bawełna, jersej, kora oraz jedwab. Wszystkie z wymienionych materiałów posiadają inne właściwości, dlatego latem pozwalają na odprowadzania wilgoci, a zimą zapewniają przyjemne poczucie ciepła. Dobrej jakości materiał sprawia, że odpoczynek jest przyjemny, regenerujący i zapewnia poczucie rześkości oraz energię.  

Dbanie o pościel i prześcieradło z gumką 160 x 200 przekłada się na regenerujący odpoczynek i radość z czasu spędzanego w sypialni. Trzeba jednak wiedzieć, jak to robić. W pierwszej kolejności pościel oraz prześcieradło powinno być regularnie prane i prasowane. Na metce znajdują się informacje w jakiej temperaturze odbywa się pranie (w większości przypadków temperatura wynosi 40 stopni, jednak niektórzy producenci dopuszczają pranie w 60 stopniach w celu usunięcia roztoczy i bakterii), jak intensywnie wirować oraz czy suszenie może odbywać się w suszarce mechanicznej. Komplet zawsze powinien być prany na lewą stronę, jednocześnie nie należy go łączyć z innymi ubraniami albo tkaninami. Do prania należy używać delikatnych środków i upewniać się, że pralka nie została zbyt bardzo obciążona – w przeciwnym wypadku pościel nie wypierze się dobrze. Przed włączeniem pralki trzeba zaciągnąć zamki oraz zapiąć guziki. Pościel trzeba także prasować, gdyż to końcowa czynność pielęgnacyjna, która przyczynia się do usunięcia ewentualnych resztek detergentów, a wysoka temperatura umożliwia oczyszczenie z bakterii oraz zarazków. Pranie i prasownie to najlepsze zabiegi pielęgnacyjne i dbałość o używaną pościel oraz prześcieradło z gumką 160 x 200.

Przechowywanie wypranych i wyprasowanych pościeli jest tak samo ważne. Jeśli zostają umieszczone w brudnej szafce, wszystkie wcześniejsze czynności pójdą na marne. Z tego względu warto jest wzbogacić półki o woreczki z naturalnymi płatkami kwiatów albo ziołami, które w pierwszej kolejności odstraszą pasożyty, ale jednocześnie zapewnią optymalny zapach.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy