Jak przygotować się do podróży kamperem?

Jak przygotować się do podróży kamperem?

Podróżowanie kamperem zyskało ostatnio rzeszę nowych fanów i stało się dla wielu nietuzinkową formą odpoczynku. Organizacja wyjazdu tym pojazdem to jednak nie lada wyzwanie i trzeba się do tego odpowiednio przygotować, by po drodze nie spotkała nas żadna nieprzyjemna niespodzianka. Od czego zacząć przygotowania do wyjazdu w świat kamperem? O czym warto pamiętać? W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek dotyczących planowania podróży kamperem.

Skąd wziąć kamper?

Zanim podróż się odbędzie, trzeba mieć czym jechać. Nie każdy jest w posiadaniu takiego pojazdu jak kamper. Nie ma jednak najmniejszego problemu, by móc go wynająć. Wystarczy prawo jazdy kategorii B oraz zaufana i solidna wypożyczalnia kamperów. Nietrudno teraz znaleźć taką, która spełni nasze oczekiwania względem wyposażenia czy wyglądu kampera, ponieważ pojazd można zarezerwować często w całej Polsce i wyruszyć od razu z wypożyczalni. Przeglądając oferty kamperów na wynajem, powinno się wybrać taką, która odpowiada indywidualnym potrzebom oraz funduszom, którymi dysponują podróżujący.

Planowanie przystanków

Wypożyczalnia kamperów i kamper są już wybrane, termin podróży również ustalony i co dalej? Nie warto marnować czasu, który został do wyjazdu. Najlepiej poświęcić go na planowanie mini przystanków na przyjemności lub podstawowe potrzeby. Wiadomo, że nie da się tego zrobić od A do Z, jednak dobrze wiedzieć, gdzie na trasie będą jakieś kempingi, sklepy czy stacje benzynowe. Taki research nie zajmie dużo czasu, a sprawi, że w trasie nigdy nie braknie paliwa czy jedzenia, nawet w najgorszym momencie.

Gdzie nocować kamperem w Polsce?

Kamper traktowany jest jak zwykły samochód osobowy, dlatego też wymagane jest na niego prawo jazdy kategorii B. Ze względu na swoje gabaryty nie przypomina jednak samochodu osobowego, dlatego zatrzymując się na parkingach, warto zwrócić uwagę, czy nie blokujemy innych aut lub przejazdu. W Polsce niestety nie wszędzie można zatrzymać się kamperem na biwak. Są do tego wyznaczone specjalne miejsca, gdzie można rozłożyć stoliki i odpocząć. Najczęściej są to miejsca oznaczone, np. w lasach lub nad jeziorami. Należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ samo pozwolenie na zaparkowanie w danym miejscu niekoniecznie równa się rozłożeniu wszelkich dodatkowych elementów przed kamper, takich jak krzesła, stoły czy leżaki. Na początek dobrym rozwiązaniem są świetnie dostosowane pod kampery pola kempingowe.

Co zabrać do kampera?

W kamperze będą potrzebne te przedmioty, które użytkowane są na co dzień w domu. Oczywiście nie wszystkie. Trzeba podejść do tego zdroworozsądkowo i dostosować wyposażenie kampera do kierunku podróży oraz wybranego kampera. Na czas podróży będzie to Twój dom, dlatego trzeba stworzyć w nim przytulną atmosferę. Zazwyczaj kampery mają już potrzebne akcesoria kuchenne, do których zaliczają się sztućce, garnki, szklanki czy talerze. Wyposażone są również w krzesła kempingowe lub stół, dlatego nie trzeba się już o to martwić. Podczas wypożyczania i załatwiania formalności trzeba jednak dobrze wypytać o wszystko, co będzie dostępne, a co trzeba dopisać do listy rzeczy do zabrania. Na pewno must have to własna pościel lub śpiwór, rzeczy osobiste takie jak kosmetyki i ubrania oraz artykuły spożywcze. Niezbędna będzie również apteczka pierwszej pomocy, preparaty na komary i środki dezynfekcyjne.

Czy w kamperze można gotować i brać kąpiel?

W kamperze jak najbardziej można gotować, ponieważ większość z tych pojazdów wyposażona jest w kuchenkę gazową oraz lodówkę, która pozwala na przechowywanie żywności. W części kuchennej znajdziemy również zlew. Po przygotowanym oraz spożytym posiłku można umyć bez problemu naczynia i zachować czystość w kamperze. Nowoczesne pojazdy zaskakują również praktycznymi rozwiązaniami w łazienkach. Są one zwykle niewielkie, ale poza umywalką i toaletą turystyczną posiadają jeszcze prysznic. Nie ma co liczyć na komfort i swobodę poruszania się podczas szybkiego prysznica, ale jest on dostępny. Jeśli jest taka możliwość, to lepiej skorzystać z prysznica i toalet dostępnych na polach kempingowych. Nie zapomnij, że do higieny osobistej będą Ci potrzebne kosmetyki. Tego nikt Ci nigdzie nie zapewni.

Podsumowanie

Przed podróżą kamperem należy przygotować się do tego zarówno technicznie, czyli np. napełnić zbiornik na wodę pitną, naładować akumulator, sprawdzić stan opon, jak i psychicznie – przygotować mniej więcej plan podróży i zorganizować czas całej ekipie. Należy również znaleźć zaufaną wypożyczalnię kamperów oraz wiedzieć, w jakich miejscach może zatrzymywać się kamper. Te wszystkie informacje ułatwią Ci przygotowanie się do podróży.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy