Jak sadzić borówkę amerykańską?

Jak sadzić borówkę amerykańską?
Jagody są zarówno smaczne, jak i zdrowe. W jagodach oprócz cukru i białek występują kwasy askorbinowy, jabłkowy, cytrynowy, octowy i szczawiowy, a także wiele witamin i soli mineralnych.

Nic dziwnego, że wiele osób chce je uprawiać na swoich działkach.

Różnice między jagodami leśnymi i ogrodowymi

Krzewy borówki amerykańskiej to rodzaj roślin spokrewnionych z jagodami. Istnieją dwa główne typy, jeśli chodzi o tą roślinę:

• Borówka zwyczajna.

• Wysokie jagody lub krzewy jagodowe.

Sadzonki borówki amerykańskiej to silnie rozgałęziony bylinowy krzew z rodziny wrzosowatych o wysokości 30-50 cm (w naturze) i 0,7-1 m wysokości (odmiany). Preferuje wzrost na kwaśnych glebach torfowiskowych, w wilgotnych lasach iglastych i liściastych. Dość łatwo przystosowuje się do różnych warunków klimatycznych. Owocuje zazwyczaj od 10-15 lat, plon od 0,2 do 1 kg z krzewu (w latach mokrych plon jest zauważalnie wyższy). Pod koniec maja - czerwca na zeszłorocznych pędach tworzą się opadające dzwonkowate kwiaty, a po półtora miesiąca - borówki do 10 mm średnicy. W naturze zwykle rozmnaża się przez nasiona. Cena sadzonki borówki amerykańskiej waha się od 12 do 20 złotych

Wysoka jagoda

To jedna z odmian borówki zwyczajnej. Jej ojczyzną jest Ameryka Północna. Rośnie na podmokłych terenach podmokłych, zwykle osiąga 1,5-2 m wysokości i 1,5-2,5 m szerokości.

Krzew kwitnie pod koniec maja, a bardzo słodkie jagody zaczynają dojrzewać w połowie lipca (odmiany wczesne), w sierpniu (odmiany średnio dojrzewające) lub we wrześniu (odmiany późne). Jagody dojrzewają nierównomiernie (dojrzałe mogą wisieć na gałęziach przez około dwa tygodnie), więc zbiór odbywa się etapami. Plon jednego krzewu wynosi około 3-7 kg. W jagodach borówki ogrodowej (w porównaniu do borówki leśnej) jest mniej witamin. Borówka wysoka różni się od zwykłej borówki:

• Wczesne owocowanie: owocowanie występuje od ok. 4-5 lat, do 8-10 - osiąga maksymalny plon, który utrzymuje się ok. 30 lat.

• Jagody są większe (10-25 mm).

• Nie toleruje zalewania korzeni i przedłużającej się suszy.

• W temperaturach poniżej -25 ° C ... -28 ° C gałęzie często zamarzają, ale krzewy dość szybko się regenerują.

Cechy uprawy borówki ogrodowej

Borówki nie tolerują bliskich wód gruntowych. Do pełnego rozwoju wymaga przepuszczalnej dla wilgoci gleby kwaśnej lub lekko kwaśnej (pH 3,5-5) – przy różnym poziomie kwasowości wzrost i rozwój roślin będzie zauważalnie zmniejszony. Jeśli ziemia jest gliniasta, roślinie należy zapewnić drenaż (co najmniej 15 cm) lub sadzić na wzgórzu, ponieważ korzenie mogą gnić z powodu nadmiaru wilgoci. Z tego samego powodu borówki ogrodowej nie należy sadzić na nizinach, gdzie występuje efekt stagnacji wody.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy