Jak usunąć tłuste plamy z różnych rodzajów tkanin?

Jak usunąć tłuste plamy z różnych rodzajów tkanin?

Komu z nas nie przydarzyły się jakieś przykre incydenty z tłustą plamą? Mogą one się pojawić na przykład na obrusie albo na ubraniu. Wówczas gorączkowo szukamy jakiegoś błyskawicznego rozwiązania, ale w takich okolicznościach będziemy mogli zniszczyć ubranie. Trzeba wiedzieć, jak usunąć tłuste plamy.

Dlaczego tłuste plamy są tak uciążliwe?

Oczywiście jak zresztą na pewno przekonała się każda gospodyni, plamy mogą być bardzo różne. Szczególnie uciążliwe będą te tłuste, ponieważ będą bardzo trudne w usunięciu. Wtedy nawet długotrwałe ich usuwanie nie pomaga i w konsekwencji pozostają na długo. Okazuje się też, że w bardzo wielu okolicznościach nie pomoże nawet pranie w pralce i stosowanie wszędzie reklamowanych proszków do prania. Wszyscy też oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że i takich wypadków życiowych nie sposób uniknąć. Będą się pojawiały na przykład w trakcie spożywania posiłku albo wtedy, gdy sprawdzamy olej w samochodzie. Możliwe też, że akurat sobie majsterkujemy w naszym domowym warsztacie i właśnie coś tłustego wylało nam się na białą koszulkę. Wówczas też zastanawiamy się, czy sprawdzi się tutaj jakaś chemia gospodarcza, którą akurat mamy pod ręką. Pamiętajmy też, że tłuste plamy, to przede wszystkim są związki chemiczne, które nie chcą się rozpuszczać w wodzie. W efekcie bardzo trudno jest tutaj rozbić ich połączenie z włóknami tkaniny. W takich okolicznościach trzeba, więc wykorzystywać właściwie detergenty. Poza tym specjaliści sprzedający chemię gospodarczą mogą nam polecić preparaty, które będą zawierały tzw. związki powierzchniowo czynne.

Jakie są domowe sposoby na tłuste plamy?

Jeżeli trochę bardziej intensywnie zainteresujemy się takim problemem, to okazuje się, że jest cała masa rozmaitych domowych sposobów na to, aby właśnie usunąć takie plamy na przykład z naszego ubrania. Choć w bardzo wielu sytuacjach mogą się one pojawić także na obrusach albo chociażby na firance. Tak czy inaczej, ważne jest, czy zabrudzenie jest świeże, czy też nie. Jeżeli tak, to przed usunięciem plamy z tkaniny, która została zabrudzona, musimy usunąć nadmiar tłuszczu. Robimy to chłonnym ręcznikiem papierowym. Koniecznie jednak zwróćmy uwagę na to, aby nie pocierać takiej plamy. W takiej sytuacji cząsteczki tłuszczu będą wynikały głębiej we włókna. Jak łatwo się domyślić potem jeszcze trudniej będzie wywabić plamę. Tak więc, jeżeli chodzi o jakieś drobne i świeże tłuste plamy występujące na odzieży, to wystarczy wtedy tkaninę namoczyć w wodzie, do której wcześniej dodajemy płyn do mycia naczyń. Można też ubranie posypać mąką ziemniaczaną. Wtedy musimy odczekać kilka godzin, a potem przepłukać tkaninę ciepłą wodą. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie była gorąca. Natomiast, jeżeli chodzi o stare plamy, które są już zaschnięte, to wówczas możemy zwilżyć je alkoholem. Dobrze będzie się też sprawdzać roztwór octu. Najczęściej jednak rekomendowanym rozwiązaniem będzie zastosowanie profesjonalnych środków chemicznych takich jak, chociażby chemia gospodarcza – np. uniwersalne odplamiacze. Są one rekomendowane w sytuacji, gdy tłuste plamy pojawiły się na dywanach, tekstyliach, a nawet podłogach.

Jak powinna być wykorzystana chemia gospodarcza do czyszczenia?

Koniecznie też musimy zwrócić uwagę na to, aby bardzo ostrożnie postępować z takimi środkami chemicznymi rekomendowanymi do oczyszczenia. Jeżeli nigdy wcześniej nie mieliśmy takich problemów i nie musieliśmy walczyć z tłustą plamą, to najlepiej jest się poradzić jakiegoś doświadczonego fachowca. Rekomendacja przekazana przez doświadczonych konsultantów klienta lub sprzedawców, zawsze powinna być właściwa. Najlepiej jest wyszukać taki sklep, który będzie sprzedawać właśnie tylko środki chemiczne, które są m.in. dedykowane do usuwania tłustych plam. Obecnie występuje bardzo duża ilość takich produktów z czyszczenia. Będą one się dzieliły nawet na kategorie. Mogą być, więc dedykowane do usuwania plam na tkaninach białych lub kolorowych.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy