Jak zabezpieczyć instalację elektryczną w domu?

Jak zabezpieczyć instalację elektryczną w domu?

Instalacja elektryczna powinna być odpowiednio zabezpieczona. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów. W przypadku prądu nie ma miejsca na błędy. Zabezpieczenie instalacji elektrycznej to cały system, którego elementy zostaną skrótowo opisane w ramach tego artykułu.

Odpowiednia struktura instalacji elektrycznej

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na bezpieczeństwo całego systemu, jest odpowiednia struktura instalacji elektrycznej. Konieczne jest wydzielenie wielu osobnych obwodów. Nie jest łatwo odpowiedzieć ile dokładnie, gdyż zależy to od indywidualnego przypadku, ale jeśli jest ich więcej, to instalacja elektryczna w domu jest lepiej zabezpieczona. Konieczne jest również zadbanie o jakość odpowiednich elementów systemu. Uszkodzone przewody mogą stać się przyczyną katastrofy, ale zestaw bezpieczników powinien znacząco obniżyć ryzyko. 

Wyłączniki nadprądowe

Najbardziej znane są bezpieczniki nadprądowe (znane również jako nadmiarowo-prądowe lub eski). Ich zadaniem jest zabezpieczenie instalacji przed przeciążeniami elektrycznymi. Dla każdego obwodu powinny one być odpowiednio dobrane tzn. na etapie wyboru należy przewidzieć pobór prądu dla danego obwodu. Bezpiecznik automatyczny stanowi więc ochronę dla naszych urządzeń. Tutaj też najczęściej pojawiają się pytania, jak wymienić bezpiecznik. Przede wszystkim należy pamiętać, że po uszkodzeniu, należy go wymienić w panelu rozdzielnicy. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, żeby wystarczyło go odpiąć z płyty i podpiąć nowe (trzeba tylko podważyć uchwyt). Istotne jest jednak dobranie wyłącznika nadprądowego o tej samej wartości (w amperach) jak ten wymieniany. Bezpiecznik automatyczny 16A należy do najbardziej typowych i jest on wystarczający w zdecydowanej większości przypadków, np. do Podłączenie Płyty Indukcyjnej Wrocław

Wyłączniki różnicowoprądowe

To właśnie one stanowią ochronę w przypadku powstania przerwań obwodu. Istotą działania jest to, że nieoczekiwana różnica prądu wpływającego i wypływającego jest wykrywana przez urządzenie i następuje odcięcie przepływu energii. To zabezpieczenie nie występuje w niektórych starszych instalacjach, a jego brak może prowadzić nawet do pożaru (gdyż nie zostanie wykryta awaria w danym miejscu instalacji).

Bezpieczna instalacja elektryczna

Bezpieczna instalacja elektryczna powinna składać się z elementów wysokiej jakości. Warto co jakiś czas sprawdzać poprawność działania wyłącznika różnicowoprądowego. Bezpieczniki nadprądowe powinny być z kolei dobrane zgodnie z obciążeniem danego obwodu elektrycznego. Zawsze występują jednak pewne niebezpieczeństwa. W razie nagłych awarii warto wybrać Elektryk Wrocław. To szansa na naprawienie nagłej awarii przez całą dobę. Niestety nie da się zapobiec każdemu problemowi z instalacją elektryczną i ma to miejsce niezależnie od poziomu zabezpieczeń.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy