Jaką kupić spawarkę do prac domowych

Jaką kupić spawarkę do prac domowych

Spawarka jest przydatnym urządzeniem przydającym się zarówno we warsztacie jak i w domu. Przy jej pomocy można samodzielnie naprawić płot lub barierkę tarasową albo wykonać drobne prace przy samochodzie. Osoby poszukujące spawarki do domu to często osoby początkujące, ale wraz ze spędzonymi godzinami przy pracy doświadczenie i umiejętności wzrastają. Jaka powinna być spawarka do domu?

Jaką spawarkę do domu wybrać?

Wybierając spawarkę do domu trzeba zastanowić się, jakie będzie miała przeznaczenie. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów spawarek, najpopularniejsze z nich to spawarki transformatorowe oraz spawarki inwertorowe. 

Spawarka transformatorowa ma prostszą budowę i jest łatwiejsza w obsłudze. Jej zaletami jest: odporność na uszkodzenia, nieskomplikowana budowa oraz stosunkowo niska cena. Dlatego jest najczęściej wybieraną spawarką do domu. Jest przeznaczona dla osób wykonujących sporadycznie niewielkie prace. Jej wadą jest duży pobór prądu, przez co stopniowo jest wycofywana z produkcji. 

Spawarka inwertorowa jest bardziej poręczna i wydajna. Działa w oparciu o kilkukrotne i naprzemiennie przetwarzanie prądu stałego na zmienny i odwrotnie. Jej zaletami jest oszczędność i energooszczędność. Umożliwia regulację parametrów, pozwalając na efektywniejsze wykorzystanie. Nie przegrzewa się nawet w trakcie długiej i intensywnej pracy. Jest to częściej wybierana niż spawarka transformatorowa zarówno przez amatorów jak i profesjonalistów. 

W celu uzyskania bardziej precyzyjnych spawów wykorzystuje się migomaty inwertorowe. Sprawdzają się one zwłaszcza przy spawaniu cienkich elementów oraz gwarantują uzyskanie ładniejszych spoin. Uznaje się, że metoda MIG/MAG jest najłatwiejsza do nauczenia, a po skompletowaniu odpowiedniego osprzętu praca okazuje się szybka, prosta i tania. 

W przypadku elementów przewodzących prąd elektryczny (żeliwo, stal, miedź) warto skorzystać z technologii cięcia plazmą. Odpowiednim urządzeniem do tego jest przecinarka plazmowa. Plazma jest zjonizowaną materią, zawierającą dużą ilość elektronów. Swoją strukturą przypomina gaz. Umożliwia cięcie materiałów przewodzących prąd bez konieczności ich oczyszczenia. Może być stosowana na pomalowane lub zabrudzone i zardzewiałe powierzchnie. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze spawarki do domu?

Spawarka do domu lub niewielkiego warsztatu nie potrzebuje takich parametrów jak spawarki profesjonalne. Są jednak kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze:

  • zasilanie - może być jednofazowe (230V) lub trójfazowe (400V), zależy od sieci założonej w miejscu, gdzie spawarka będzie używana,
  • moc (amperaż) - ma wpływ na możliwość obsługiwania materiałów o różnych grubościach. Przyjmuje się, że do prac domowych powinno wystarczyć urządzenie o mocy do 200A,
  • średnica wykorzystanych elektrod - grubość elektrody wiążę się z mocą spawarki. Dla ułatwienia można przyjąć, że elektroda o grubości 1 mm potrzebuje około 50A.
  • sprawność / cykl pracy - określa ile czasu spawarka może pracować. Wyrażana jest procentowo, np. spawarka o sprawności 60% może pracować w cyklu 6 minut pracy i 4 minut chłodzenia.

 Jednym z polecanych producentów spawarek jest Dedra. Produkty tego producenta można odnaleźć na narzedzia24na7.pl

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy