Mieszkanie w centrum czy dom na obrzeżach miasta?

Mieszkanie w centrum czy dom na obrzeżach miasta?

Własna nieruchomość to marzenie większości Polaków. Jednak wybór idealnego lokum dostarcza wielu trudności. Już na samym wstępie trzeba sobie odpowiedzieć na wiele pytań. Bardzo ważną kwestią jest ustalenie, czy wolimy mieszkanie w centrum miasta czy dom na jego obrzeżach? Obydwie możliwości mają swoje wady i zalety.

Mieszkanie w centrum miasta – plusy i minusy

Przez wiele lat mieszkania w centrum miasta cieszyły się ogromną popularnością. Mnóstwo osób marzyło o takiej nieruchomości, ale nie każdy dysponował odpowiednim budżetem. Dlaczego tak wiele ludzi chciało mieszkać w centrum miast? Przede wszystkim ze względu na liczne udogodnienia. To właśnie w samym sercu każdej miejscowości infrastruktura jest doskonale rozwinięta. W pobliżu mamy wszystkie lokale, sklepy oraz instytucje. Centrum miasta jest doskonale skomunikowane z pozostałymi obszarami, więc zyskujemy sporo czasu, którego nie musimy tracić na długie dojazdy.

Niestety mieszkanie w centrum miasta ma też swoje minusy. Przede wszystkim zakup, a następnie utrzymanie takiej nieruchomości wiąże się z wysokimi kosztami. W dodatku w centrum miasta panuje ogromny hałas i prawie zawsze trafimy na tłumy ludzi. W centrum miast występuje też niewiele terenów rekreacyjnych.

Dom na obrzeżach miasta – zalety i wady

W ostatnich latach zauważalna jest tendencja suburbanizacji – stopniowego wyludniania centrum na rzecz rozwoju strefy podmiejskiej. Pandemia koronawirusa również przyczyniła się do tego, że ludzie znacznie częściej poszukują nieruchomości z własnym podwórkiem. Jakie są mocne i słabe strony zakupu domu na obrzeżach miasta?

Dom na obrzeżach to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim ich mieszkańcy mogą się cieszyć ciszą i spokojem. Nie będą też narzekać na brak terenów zielonych i rekreacyjnych. W pobliżu ich domu z pewnością nie zabraknie pięknych krajobrazów. Rodzice nie będą też zawiedzeni dostępnością placówek dydaktycznych. Na przedmieściach nie brakuje przedszkoli i szkół, a w dodatku dysponują one większą ilością wolnych miejsc.

Niestety, wybór domu na obrzeżach ma też swoje minusy. Przede wszystkim zdecydowanie więcej czasu stracimy na dojazdy, np. do pracy czy na spotkania. W pobliżu takiej nieruchomości znajduje się znacznie mniej lokali oraz sklepów, a instytucji kulturalnych często brakuje.

Rozwiązanie pośrednie

Jest jeszcze jedna możliwość, która łączy zalety obydwu rozwiązań – zakup domu na osiedlu deweloperskim w większej aglomeracji. Domy na sprzedaż w Łodzi cieszą się dużą popularnością m.in. z uwagi na atrakcyjną lokalizację i możliwość posiadania własnego kawałka ziemi w centrum miasta.  

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy