Mocowania fotowoltaiczne - co należy sprawdzić przed ich zakupem

Mocowania fotowoltaiczne - co należy sprawdzić przed ich zakupem

Instalacja fotowoltaiczna to system zintegrowanych podzespołów. Jakkolwiek najwięcej mówi się naturalnie o samych panelach, tak nie sposób nie poświęcić uwagi elementom ich montowania. Mocowania fotowoltaiczne stanowią jeden z kluczowych podzespołów całego systemu.

Pamiętajmy przy tym, że fotowoltaikę zazwyczaj montuje się jednokrotnie w przypadku danej nieruchomości i na dłuższy czas nie wykonuje się przy niej dodatkowych prac. Dlatego przed dokonaniem wyboru instalacji należy zatem zwrócić uwagę nie tylko na panele, ich moc, ale także na elementy mocowania.

Co w ogóle się na nie składa? System montażowy to przede wszystkim:

 • stelaż mocujący poszczególne moduły,
 • uchwyty do paneli fotowoltaicznych.

Pomniejsze elementy, które składają się na segment mocowań fotowoltaicznych oferty elgo-sruby.pl to: wkręty do drewna, adaptery montażowe, śruby (dwugwintowe, z łbem młoteczkowym itd.), wkręty samowiercące, wpusty przesuwne z kulką, płytki gwintowane, nakrętki różnego rodzaju, a także podkładki.

Wybór systemów montażu jest uzależniany przede wszystkim od następujących czynników:

 • rodzaju wybranych paneli oraz ich wielkości,
 • miejsca ich umocowania (zazwyczaj jest to oczywiście dach, ale zdarza się montować fotowoltaikę także w glebie),
 • jeżeli w grę wchodzi dach to:
  • o jakim pokryciu?
  • jakiego typu konstrukcji?
  • w jakim miejscu samego dachu znajdzie się instalacja?

Kolejnym aspektem, który jest niezwykle istotny w kontekście wyboru mocowań fotowoltaicznych jest materiał ich wykonania. Koniecznie należy stosować elementy wykonane z materiałów nierdzewnych. Stelaże często są aluminiowe. Z kolei pomniejsze elementy mocowania w większości są stalowe. Przed zakupem całości instalacji należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to czy zastosowana stal jest odpowiedniego gatunku. Do tego rodzaju przeznaczenia poleca się stal nierdzewną lub kwasoodporną. Oferowane przez Elgo elementy złączne posiadają klasę A2 (dla stali nierdzewnej) lub A4 (dla kwasoodpornej).

Mocowania fotowoltaiczne - przed dokonaniem ich zakupu warto zapoznać się ze specyfikacją poszczególnych produktów. Szczególnie należy zwrócić uwagę na posiadanie stosownych certyfikatów, umożliwiających ich stosowanie. W przypadku produktów Elgo informacja o spełnianych normach znajduje się na stronie internetowej pod poszczególnym elementem.

 

 

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy