Pellet - ekologiczne ogrzewanie Twojego domu

Pellet  - ekologiczne ogrzewanie Twojego domu

Czym jest pellet? Dlaczego warto zainwestować w kocioł na pellet? Ogrzewanie domów to temat, który często powraca w publicznych debatach, a także w naszych prywatnych rozmowach. Dlaczego? W grę wchodzą przede wszystkim dwie kwestie – jedna związana z kosztami, a druga – ochroną środowiska. W obecnych czasach oba te zagadnienia mają ogromne znaczenie. Koszty życia są coraz większe. Pandemia znacząco przyczyniła się do wzrostu cen, dlatego chcielibyśmy zakupić opał potrzebny na sezon jesienno-zimowy w jak najniższej cenie. Po drugiej stronie szali stoi ochrona środowiska. To kwestia bardzo nagłaśniana w ostatnim czasie. Właściciele domów muszą więc wziąć pod uwagę obie kwestie i postarać się je zrównoważyć.

Dlaczego pellet?

Wiele osób poznało już i doceniło zalety pelletu. Można powiedzieć, że pellet jest doskonałym środkiem równoważącym ekologie i ekonomię. Warto zwrócić uwagę na sposób powstawania pelletu. Jest on produkowany najczęściej z odpadów drzewnych powstałych w wyniku obróbki drewna na przykład w tartakach lub stolarniach. Trociny są sprasowywane pod wpływem dużego ciśnienia. W procesie tym nie stosuje się żadnych spoiw czy substancji łączących. Pellet ma postać granulatu o wymiarach 6-8 mm. Parametry tak powstałego opału są bardzo przyjazne dla środowiska. Podczas spalania brykietu nie wydzielają się żadne szkodliwe, takie jak związki siarki czy inne. Dodatkowo spalanie pelletu ma zerową emisję CO2. Oznacza to, podczas spalania pelletu zostaje uwolniona do atmosfery taka sama ilość CO2, jaką pobrały drzewa, z których trocin powstał granulat. Wilgotność pelletu to około 5% , podczas gdy drewno może mieć nawet 20% wilgotności, co przekłada się na wyższą wartość opałową. Jeśli wilgotność opału jest duża to cześć energii wykorzystana jest najpierw do ogrzania i odparowania wilgoci, a dopiero w następnej kolejności do spalenia. Pellet ma bardzo dużą wartość opałową. Dodatkowo spala się praktycznie w całości – pozostałe 0,3% popiołu można wykorzystać do użyźnienia ogródka. Mieszkańcy okolic Warszawy mogą zdobyć dodatkowe informacje na stronie: dobrybrykiet.pl/kontakt/pruszkow lub dobrybrykiet.pl/kontakt/nowy-dwor-mazowiecki. Biorąc pod uwagę wysokie parametry pelletu oraz jego niską szkodliwość dla środowiska można z czystym sumieniem powiedzieć, że pellet jest dobrym rozwiązaniem – jest ekologiczny i przyjazny naszemu portfelowi.

Kocioł na pellet

Kocioł na pellet to wydatek rzędu 8-12000 PLN. Funkcjonalności kotła na pellet szybko zrekompensują koszty inwestycji. Tego typu kotły są w pełni zautomatyzowane. Oznacza to, że podajnik zasypujemy raz na kilka dni. Temperatura na kotle dostosowywana jest do temperatury na dworze oraz zadanej na sterowniku. Wygoda obsługi takiego kotła jest bardzo duża. W celu obniżenia kosztów inwestycyjnych można skorzystać z programu „Czyste powietrze” i otrzymać zwrot kosztów nawet do 30% poniesionych wydatków, czyli do 6000 PLN w podstawowym programie. Jeśli martwią Cię koszty ogrzewania, a także leży Ci na sercu czystość naszej planety to zachęcamy do rozważenia opcji zmiany ogrzewania na pellet.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy