Pompa ciepła. Czy to się opłaca? Wady i zalety pomp ciepła

Pompa ciepła. Czy to się opłaca? Wady i zalety pomp ciepła
Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia przystosowane do ogrzewania domów. Coraz częściej są stosowane również w Polsce, ze względu na stosunkowo łagodne zimy. Dzięki temu sprzęt jest w stanie efektywnie pracować przez cały rok, zapewniając optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu.

Co to jest pompa ciepła i czy się opłaca?

Pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną, aby generować ciepłe powietrze. Zależnie od ustawień, sprzęt ten pracuje głównie w miesiącach późnej jesieni, wczesnej wiosny oraz zimy, aby zapewnić ciepło w pomieszczeniu. W pewnym sensie pompy ciepła mogą być porównane do klimatyzacji, jednak w tym przypadku urządzenie ma za zadanie podnieść temperaturę powietrza mieszkaniu, zamiast ją obniżać. I choć jeszcze kilka lat temu na takie rozwiązanie decydowali się nieliczni, dziś jest to powszechna praktyka, najczęściej spotykana w domach jedno i wielkorodzinnych. Jeżeli jesteś na etapie budowania domu, koniecznie zastanów się, w jaki sposób będziesz ogrzewać wnętrze. Najpopularniejsze jest paliwo gazowe, a bardzo często alternatywę stanowią właśnie pompy ciepła. Zwróć uwagę na to, co jest bardziej opłacalne – warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy przeprowadzą dokładne kalkulacje w tym zakresie. Warto pamiętać, że pompy ciepła są w stanie podgrzewać wodę użytkową, która następnie przydaje się w łazience oraz kuchni. Urządzenie może współgrać z grzejnikami oraz ogrzewaniem podłogowym.

Pompa ciepłą z instalacją fotowoltaiczną

Pompy ciepła zyskują na popularność z dwóch powodów. Po pierwsze, w wielu przypadkach jest to korzystniejsze finansowo rozwiązanie względem paliwa gazowego. Po drugie, coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na inwestycję w odnawialne źródła energii, na przykład fotowoltaikę. Oznacza to, że wysoki pobór energii elektrycznej wcale nie musi być niekorzystny pod kątem ekonomicznym. Dlatego podczas budowy domu wiele osób interesuje pompa ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Wówczas rachunki za zużyty prąd, ogrzewanie pomieszczeń oraz podgrzewanie wody są niskie lub zerowe. Jednocześnie pamiętaj, że pompa ciepłą z instalacją fotowoltaiczną wspiera środowisko.

Wady i zalety pomp ciepła w domach

Jakie są największe wady pompy ciepła? Przede wszystkim musisz pamiętać, że takie urządzenie podczas pracy pobiera energię. Jednak również spalanie paliwa gazowego lub węgla wymaga nakładów finansowych. Pompy ciepła mogą jednak swoją wadę przeobrazić w ogromną zaletę. Gdy dysponujesz instalacją fotowoltaiczną, nie musisz przejmować się zużyciem prądu w domu. Pompę ciepła wraz z panelami słonecznymi zamówisz w Electro Control. To eksperci działający w całej Polsce, którzy zajmują się dobieraniem i montowaniem wyposażenia w domach, firmach oraz w gospodarstwach rolniczych. Wspólnie ze specjalistami ustalisz, jakie masz potrzeby, aby następnie korzystać z pompy ciepła oraz fotowoltaiki zgodne z charakterystyką Twojego domu, oraz zużycia prądu. Możesz również liczyć na pomoc podczas starania się o dofinansowanie swojej inwestycji.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy