Tablica adresowa – obowiązkowe wyposażenie Twojego domu!

Tablica adresowa – obowiązkowe wyposażenie Twojego domu!

Tabliczki adresowe to naprawdę spore ułatwienie nie tylko dla nas, naszych rodzin i znajomych, ale także dla: listonoszy, kurierów, dostawców pizzy lub innego jedzenia. Jeśli nie powiesimy tablicy adresowej na ścianie bądź ogrodzeniu nieruchomości, musimy mieć świadomość, że mogą oni do nas nie trafić lub mieć z dotarciem do nas ogromny problem. Oczywiście nie zapominajmy o tym, że tabliczka adresowa na każdym budynku jest obowiązkowa, a obowiązek ten ujęty jest przez polskie prawo. Nasza dobra wola lub jej brak nie ma tutaj nic do rzeczy. Za brak tabliczki możemy zapłacić srogą grzywnę. Jeśli właśnie czytając to uświadomiłeś lub uświadomiłaś sobie, że tabliczka z numerem domu jest elementem, którego u Ciebie brakuje – zmień to jak najprędzej!

Dlaczego tabliczka z numerem domu jest naszym obowiązkiem?

Według przepisów polskiego prawo geodezyjnego oraz kartograficznego każdy budynek musi być oznakowany. Obowiązek ten spoczywa na właścicielu nieruchomości, który za jego niedopełnienie może zapłacić grzywnę, a przecież nie na tym nam zależy. Dodatkowo poza numerem domu, na tablicy powinna znaleźć się miejscowość lub nazwa ulicy. Czasami zdarza się, że gminy lub powiaty wymagają od mieszkańców, by na tablicy z adresem umieścili oni także nazwę osiedla bądź placu. Jeśli macie wątpliwości, jak to jest u Was – skierujcie pytanie bezpośrednio do urzędu gminy. Wymagania na tej płaszczyźnie są samorządowe – nieodgórne.

tablice na dom

Monitując tablicę adresową na ścianie swojego domu, nie zapominaj również o tym, że:

  • powinna znaleźć się z przodu budynku, tak by była widoczna nawet z ulicy,
  • jeśli dom stoi w głębi działki, tabliczkę należy powtórzyć na jego ogrodzeniu,
  • powinna być oświetlona i czytelna nawet gdy jest ciemno.

Tablica adresowa LED sposobem na podświetlenie numeru domu

Jak wspominaliśmy wyżej, podświetlenie tabliczki z adresem jest konieczne, aby nasz dom był możliwy do zlokalizowania nawet po zmroku. Pomijając jakiekolwiek aspekty prawne, należy pamiętać, że taki niewielki wydawać by się mogło element elewacji, jest w stanie uratować niejedno życie. Podświetlając adres policja, straż lub karetka trafią do nas w razie ewentualnej potrzeby zdecydowanie szybciej – każda sekunda ma wówczas znaczenie. W jaki sposób oświetlić taką tabliczkę? Zdecydowanie najlepszym, najbardziej funkcjonalnym i najlepiej wyglądającym sposobem są podświetlane tablice adresowe LED. Jeśli jednak z jakiegokolwiek powodu nie przemawiają one do Was – możecie również postawić na zewnętrzny kinkiet!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy