Wynajem czy kupno mieszkania — podejmij świadomą decyzję

Wynajem czy kupno mieszkania — podejmij świadomą decyzję

Marzysz o tym, żeby zamieszkać w stolicy Górnego Śląska ze względu na walory lokalizacyjne? Jeśli wybierzesz nieruchomość blisko centrum, możesz zaoszczędzić sporo czasu na dojazdach. Nie masz pewności, czy wynająć lokal, czy też go kupić? Wybór nie jest prosty. Warto wziąć pod uwagę zarówno zalety, jak i wady każdego rozwiązania. Poznaj je!

 Rynek nieruchomości w Katowicach jest bardzo różnorodny. Znajdziesz tutaj na wynajem i sprzedaż zarówno niewielkie kawalerki, jak i kilkupokojowe mieszkania, w których świetnie odnajdą się wieloosobowe rodziny. Aby móc rozsądnie wybrać, warto poznać zalety każdego z nich.

Mieszkania na wynajem w Katowicach — czy warto?

Wynajem nieruchomości to świetny wybór dla osób, które nigdy wcześniej nie mieszkały w Katowicach i nie wiedzą czy to miasto dla nich. Umowę najmu można podpisać na krótki okres, np. na rok. To wystarczająco czasu, by przekonać się, czy życie w stolicy Górnego Śląska Ci się podoba. Gdy minie czas określony w dokumencie, można wyprowadzić się z lokalu bez żadnych konsekwencji. A zatem wynajem mieszkania to wygodne i elastyczne rozwiązanie dla osób, które nie są pewne, czy będą mieszkać w Katowicach na stałe.

Jednak wiąże się to z pewnymi niedogodnościami. Jedną z nich jest konieczność płacenia czynszu.

  • Średnia cena za mieszkanie 50 m² od osoby prywatnej w czwartym kwartale 2022 roku wynosiła 2 000 zł. Taki wydatek może znacznie obciążać domowy budżet, zwłaszcza jeśli zamierzasz mieszkać samodzielnie.
  • Nieco mniej trzeba zapłacić za lokale na wynajem instytucjonalny. PFR Nieruchomości to firma, która buduje tego typu mieszkania na wynajem. Katowice Korczaka to miejsce, gdzie powstaje jej najnowsze osiedle. Koszt zamieszkania w takiej nieruchomości będzie kształtować się na poziomie najmu komercyjnego. Jednak najemcy będą mogli się ubiegać o dopłaty do czynszu w ramach programu „Mieszkanie na Start”, co pozwoli nieco odciążyć domowy budżet.

Drugim wyzwaniem związanym z wynajmem mieszkania jest konieczność regularnego przedłużania umowy z właścicielem nieruchomości. Na szczęście w przypadku najmu instytucjonalnego jest to dość proste. Jeśli będziesz mieć zdolność czynszową, możesz przebywać w mieszkaniu od firmy przez wiele lat.

Mieszkania na sprzedaż w Katowicach — jakie mają zalety i wady?

Mieszkania na sprzedaż mają tę zaletę, że… po zakupie są w 100% Twoje. Zatem możesz:

  • przekazać nieruchomość pociesze lub partnerowi w akcie darowizny lub spadku,
  • sprzedać lokal i odzyskać wszystkie pieniądze zainwestowane w remont i wykończenie;
  • opuścić mieszkanie i np. wyjechać za granicę, bez obaw, że ktoś inny je zajmie.

Jednak zakup mieszkania na własność w Katowicach to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Stawka jest tym wyższa, im lokal znajduje się bliżej centrum. Jeśli nie masz wystarczających oszczędności, będziesz potrzebować kredytu hipotecznego. To z kolei zobowiązanie na długie lata, które może znacznie podwyższyć Twoje comiesięczne wydatki.

Dokładnie przeanalizuj wszystkie „za” i „przeciw” wynajmu oraz sprzedaży mieszkania. Tak podejmiesz rozsądną decyzję.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy