Bajki dla dzieci do nauki angielskiego - które najlepsze?

Bajki dla dzieci do nauki angielskiego - które najlepsze?
Wykorzystywanie bajek i filmów do nauki angielskiego jest bardzo skutecznym i przyjemnym sposobem edukacji dzieci. Tego typu projekcje pozwalają dzieciom na usłyszenie i zobaczenie języka angielskiego w jego autentycznym kontekście, dzięki czemu nasze pociechy uczą się nowych słów i zwrotów, które mogą zastosować w codziennych sytuacjach.

Nauka nie musi być żmudna i trudna. Szczególnie dla małych dzieci powinna ona łączyć elementy zabawy, która "przemyca" wiedzę. Atrakcyjne filmy i bajki do nauki angielskiego pomagają utrzymać w ryzach zainteresowanie dziecka, a jednocześnie urozmaicają proces.

Angielski dla dzieci to zatem wszelkie aktywności, które cieszą i bawią ucznia. Oglądanie filmów i bajek po angielsku pozwala maluchom rozwijać umiejętność rozumienia języka mówionego, a poprzez słuchanie i powtarzanie dialogów z filmów, dzieci mogą naśladować akcent i intonację, co pomaga w naturalnym opanowaniu brzmienia języka angielskiego.

Jak dobrać bajki i filmy do nauki?

Pamiętajmy, że kluczowym elementem jest zachęcanie dziecka do nauki języka angielskiego w sposób pozytywny i przyjemny. Pierwszym krokiem jest odpowiednie dobranie poziomu bajki. Materiał filmowy musi być odpowiedni do wieku i poziomu językowego dziecka. 

Zarówno w sieci, jak i w księgarniach dostępnych jest wiele bajek i filmów stworzonych specjalnie dla dzieci uczących się angielskiego.

Bajki, które bawią i uczą

Tak, jak zaznaczyliśmy na wstępie, nauka języka angielskiego powinna być przyjemna i stymulująca, więc wybrać należy bajki, które są odpowiednie dla wieku i zainteresowań dziecka. 

Oto kilka przykładów programów, które można oglądać razem ze swoją pociechą:

  • "Peppa Pig" to urocza bajka, która opowiada o przygodach Świnki Peppy i jej rodziny. Jest to idealna propozycja dla najmłodszych dzieci, które dopiero zaczynają naukę języka angielskiego. Bajka operuje prostym językiem z powtarzającymi się frazami, co pomaga w nauce podstawowych słów.
  • "Super Simple Songs". Co prawda nie jest to tradycyjna bajka, ale seria piosenek i animacji dla dzieci, które uczą się angielskiego. Piosenki są łatwe do zapamiętania i zawierają przydatne słownictwo oraz rymy, które pomagają w nauce języka.
  • "Dora the Explorer". Ta bajka opowiada o Dorze i jej przyjacielu, małpie o imieniu Boots. Bohaterowie wyruszają na wycieczki, w czasie których spotykają ich różne przygody. Bajka jest interaktywna i zachęca dzieci do uczestniczenia w rozmowach po angielsku.
  • "The Magic School Bus" jest to edukacyjna bajka, która opowiada o przygodach pani Frizzle i jej uczniów. W każdym odcinku dzieci dowiadują się ciekawostek z zakresu nauki, przyrody oraz obserwują naukowe eksperymenty.
  • "Sesame Street" chyba nie trzeba przedstawiać. Jest to klasyczna, amerykańska produkcja, która od lat cieszy się popularnością wśród starszych dzieci na całym świecie. Charakteryzuje się ona bogatym zasobem słownictwa, zabawnymi piosenkami i edukacyjnymi treściami.
  • "Curious George" opowiada o małpie o imieniu George, która ma niezwykłe przygody. Bohaterowie operują prostymi dialogami i słownictwem przydatnym dla początkujących w nauce angielskiego.
  • "The Jungle Book" jest to klasyczna opowieść oparta na prozie Rudyarda Kiplinga opowiada o przygodach Mowgli, dziecka wychowanego przez zwierzęta w dżungli. Bajka jest bardziej odpowiednia dla starszych dzieci, które mają już pewne podstawy w języku angielskim.

Co po obejrzeniu bajki?

Po obejrzeniu bajki lub filmu koniecznie rozmawiajmy z dzieckiem na temat tego, co widziało i usłyszało, zachęcając je do opowiadania o fabule i postaciach po angielsku.

Powtarzajmy razem z dzieckiem zwroty lub dialogi z obejrzanego wspólnie filmu. W czasie dyskusji zachęcajmy je do naśladowania wymowy i intonacji. Dobrze jest, aby po każdej projekcji, niejako na fali entuzjazmu, zorganizować dodatkowe zabawy i gry językowe, które wykorzystują słownictwo i tematykę z filmów. Dziecko może odgrywać sceny z ulubionej bajki po angielsku. 

Wiele bajek i filmów oferuje dodatkowe materiały edukacyjne, takie jak kolorowanki, zagadki czy zadania do wykonania, które warto wykorzystać do poszerzenia nauki.

Dróg do zdobywania wiedzy nigdy nie jest za wiele. Pamiętajmy jednak, że bajki i filmy stanowią jedynie uzupełnienie zajęć realizowanych w ramach kursu angielskiego dla dzieci.

W szkole Fabryka Języka nauczyciele wprowadzają gry i zabawy do nauki angielskiego dla dzieci oraz różnorodne aktywności dostosowane do wieku, zainteresowań i poziomu językowego uczniów.

Przemycanie wiedzy różnymi ścieżkami sprawi, że nauka angielskiego dla dzieci będzie zarówno efektywna, jak i przyjemna.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy