Jak odstawić dziecko od piersi?

Jak odstawić dziecko od piersi?
Odstawienie dziecka od piersi to często bardzo trudny moment dla matki i dla dziecka. Powodem do odzwyczajenia dziecka od piersi może być powrót do pracy, utrata pokarmu, przyjmowanie leków wykluczających karmienie. Powodem może być też wiek dziecka, kiedy zmęczona mama sama chce zakończyć karmienie swoim pokarmem.

Decyzji o odstawieniu dziecka od piersi nie należy podejmować pod wpływem impulsu. Trzeba przygotować się na to, że przestawienie dziecka z piersi na butelkę z pewnością zajmie trochę czasu.

Trzeba wybrać dobre mleko modyfikowane

Gdy już decyzja o zaprzestaniu karmienia dziecka piersią jest podjęta, należy wybrać odpowiednie mleko modyfikowane np. ze sklepu bee.pl, takie, które najlepiej zastąpi mleko matki. W tym przypadku warto skonsultować się z pediatrą. Mleko należy dobrać do wieku dziecka i uwzględnić jego specyficzne wymagania. 

Warto kupić 2-3 różne opakowania mieszanek. Mleka modyfikowane różnią się między sobą składem i smakiem. Jeżeli jedno mleko dziecku nie posmakuje, należy podać mu inne. 

Do niezbędnych akcesoriów związanych z karmieniem mlekiem modyfikowanym jest butelka ze smoczkiem. Smoczek musi być dopasowany do wieku dziecka.

Proces odstawiania dziecka od piersi powinien przebiegać stopniowo

Odstawianie dziecka od piersi to proces, który powinien przebiegać stopniowo. Jeżeli maluszek nie polubi butelki od razu, nie należy się stresować. 

Na początku można zastąpić mlekiem modyfikowanym jeden posiłek dziennie, ale nie powinien to być pierwszy ani ostatni posiłek w ciągu dnia. Najlepiej wybrać taki moment, kiedy dziecko nie jest jeszcze bardzo głodne i ma dobry nastrój, 

Dopóki dziecko nie zaakceptuje butelki, nie powinno się rezygnować z kolejnych karmień piersią. Dopiero, gdy zacznie wypijać jedną porcję mleka z butelki, stopniowo można zastępować mlekiem modyfikowanym kolejne posiłki. 

Trzeba zapewnić dziecku czułość i poczucie bezpieczeństwa

Podczas karmienia piersią dziecko jest przytulone do swojej mamy, słyszy jej bicie serca, czuje jej ciepło i czuje się przy tym bezpiecznie. Zakończenie karmienia piersią nie powinno być rezygnacją z tej bliskości. Podczas karmienia butelką też należy malucha przytulać, zapewnić mu jeszcze większą dawkę czułości i pieszczot. 

Na czas odzwyczajania dziecka od piersi warto nosić ubrania, które nie kojarzą się dziecku z karmieniem – np. golfy. Należy unikać bluzek z dużym dekoltem i bluzek rozpinanych, które kojarzą się dziecku z karmieniem. Gdy dziecko domaga się piersi, należy zwrócić jego uwagę na coś innego, np. wyjść na spacer, pobawić się razem z dzieckiem, dać mu do jedzenia jego ulubioną przekąskę. 

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy