Zakopane z dzieckiem – gdzie warto się wybrać?

Zakopane z dzieckiem – gdzie warto się wybrać?

Zimowy urlop z dzieckiem to spore wyzwanie dla rodziców – z uwagi na porę roku, automatycznie odpada część ulubionych atrakcji – plac zabaw, rower czy taplanie się w jeziorkach i strumykach. To dlatego przy ujemnych temperaturach warto wybrać się do miejscowości posiadającej bogatą ofertę aktywności dostępnych również zimą – a niewątpliwie króluje wśród nich Zakopane.

Edukacja w ciekawej formie – muzea przystosowane dla dzieci

Wyjście do muzeum kojarzy się z nudą? To zależy, który obiekt wybierzesz. Coraz częściej placówki edukacyjne zwracają uwagę na najmłodszych, oferując im możliwość zgłębiania prezentowanych zagadnień w atrakcyjnej formie.

W Zakopanem wybierzcie się przede wszystkim do Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN. Brzmi bardzo poważnie, ale wystawa z pewnością zainteresuje zarówno dorosłych, jak i dzieci. Można tutaj podziwiać jaskinię z kapiącą wodą i odgłosami nietoperzy a specjalnie dla najmłodszych powstała Sala Odkryć z grami i zagadkami, uczącymi m.in. posługiwania się mapą czy rozpoznawania dźwięków wydawanych przez zwierzęta.

Faunę gór można również podziwiać (a nawet częstować zakupionym na miejscu pokarmem) w Tatrzańskim Parku Edukacyjnym ZwierzOgród – to szczególna frajda dla maluchów lubiących kontakt ze zwierzętami. Atrakcją dla starszych dzieci może być zobaczenie, jak żyło się dawniej – w tym celu warto odwiedzić np. Chałupę Gąsieniców Sobczaków czy Żywy Skansen w Kościeliskiej.

 

Tradycyjne rozrywki – zapoznaj dziecko z góralskim folklorem

Jeśli pochodzisz z innej części Polski, warto pokazać dzieciakom unikatowy podhalański folklor – tak wyjątkowy, że jest rozpoznawany i doceniany również za granicą a liczne wycieczki z Niemiec, USA czy Japonii odwiedzają nasz kraj głównie w celu zobaczenia na żywo kultury góralskiej. Podczas zimowego urlopu w górach koniecznie zabierz dzieci na kulig – zróżnicowana oferta dostępna jest tutaj: https://www.kuligi.pl/.

Przejażdżka saniami to niezapomniana atrakcja – pozwoli na podziwianie krajobrazu, odczucie przyjemnego chłodu i pędu, a woźnice z przyjemnością podzielą się lokalnymi opowieściami – tymi realistycznymi i tymi fantastycznymi. Szczególnym przeżyciem jest wieczorny kulig z pochodniami – wyruszacie po zmroku, każde sanie wyposażone zostają w pochodnie a historie opowiadane przez górali mogą wywoływać dreszczyk, podobnie jak mróz, przed którym ochroni was ciepły koc. Zwłaszcza dla najmłodszych kulig będzie atrakcją nie do zapomnienia.

Dodatkowo kulig może zakończyć się góralską biesiadą, stanowiącą dodatkowy sposób zaznajomienia się z folklorem. Tradycyjnym, prostym, góralskim daniom będzie towarzyszyć równie charakterystyczna muzyka, a uczestnicy zostaną zaproszeni do wspólnego tańca, śpiewu i zabawy. Najmłodszych ucieszą z pewnością organizowane w trakcie biesiady konkursy.

Zakopane ma wiele do zaoferowania nie tylko narciarzom – to świetne miejsce do wypoczynku całą rodziną, równie atrakcyjne latem, jak i zimą. Warto spędzić tutaj swój zimowy urlop.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy