Autem do Chorwacji - jak zorganizować wyjazd?

Autem do Chorwacji - jak zorganizować wyjazd?

Kraje europejskie mogą pochwalić się coraz lepszą siecią połączeń drogowych, dzięki czemu nawet wielokilometrowe podróże przebiegają szybko i sprawnie. Jednym z popularniejszych kierunków turystycznych jest Chorwacja. Nie brakuje osób, które decydują się udać na wakacje do tego kraju swoim samochodem. Planując przejazd autem do Chorwacji warto się odpowiednio przygotować, aby cała podróż odbyła się w sposób bezpieczny i komfortowy.

Co warto wiedzieć o podróży autem do Chorwacji?

Podróż z Polski do Chorwacji może zająć poniżej ośmiu godzin licząc od momentu opuszczenia Polski do momentu przekroczenia granicy Chorwacji. Dokładny czas całej podróży zależy natomiast od naszego miejsca startowego. Osoby mieszkające na południu kraju niewątpliwie są w dużo lepszej sytuacji, aniżeli osoby z północy. Chociaż do dyspozycji kierowców pozostaje zaawansowana infrastruktura drogowa, podróż autem do Chorwacji wciąż jest bardzo wymagająca i warto się do niej odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności warto oczywiście zaprowadzić auto do mechanika na kompleksowy przegląd i serwis, dzięki czemu zyskamy pewność, że auto jest zdolne do takiej drogi. Gdy zyskamy taką pewność, możemy przejść do planowania podróży.

Dobrze dobrana trasa to podstawa komfortowej podróży

Pierwszym etapem planowania podróży autem do Chorwacji jest oczywiście wybór odpowiedniej trasy. To, jaką trasę wybrać do Chorwacji? zależy oczywiście od tego, z którego miejsca w naszym kraju zamierzamy wyruszyć, a także, jaki jest dokładny cel naszej podróży. Do wyboru jest kilka opcji. Trzy najchętniej wybierane warianty to: z Barwinka przez Słowację i Węgry, z Cieszyna przez Czechy, Słowację i Węgry lub z Cieszyna przez Czechy, Austrię i Słowenię. Osoby podróżujące z północnego zachodu naszego kraju mogą jeszcze wybrać opcję przez Niemcy, oferujące szerokie autostrady bez limitu prędkości. Znając już trasę możemy oszacować czas podróży, obliczyć koszty, a także zaplanować optymalne miejsca na postoje.

Jak zaplanować postoje podczas podróży do Chorwacji?

Po wybraniu optymalnej trasy podróży autem do Chorwacji można rozplanować postoje. Osoby wyruszające z południowych regionów Polski prawdopodobnie nie będą potrzebowały postoju z noclegiem, jako iż całą podróż można zamknąć w czasie 8-9 godzin. Jeśli jednak czas podróży to ponad 10 godzin, a tylko jedna osoba będzie prowadzić samochód, wówczas warto pomyśleć o postoju z noclegiem. Taki postój można wówczas zaplanować w interesującym miejscu, a tych na trasie z Polski do Chorwacji zdecydowanie nie brakuje, niezależnie od tego, na jaki wariant trasy się zdecydujesz. Jeśli przewidujesz konieczność tankowania w trakcie podróży, sprawdź, gdzie znajdują się stacje benzynowe, co może pomóc w zaplanowaniu postojów. 

Jak obliczyć koszty podróży autem do Chorwacji?

Wybierając jedną z tras za pośrednictwem map internetowych, np. map Google, możesz sprawdzić odległość do celu. Znając średnie spalanie swojego auta w trasie możesz obliczyć, ile kosztować będzie paliwo w jedną stronę. Tutaj ważna uwaga – powrót może okazać się droższy, gdyż tankować będziemy za granicą, gdzie cena benzyny może być wyższa. To dobra okazja, aby zorientować się w średnich cenach paliwa w krajach, przez które będziesz przejeżdżać. Paliwo to nie jedyne koszty, które trzeba uwzględniać przy podróży autem do Chorwacji. Wybierając najkorzystniejsze trasy przez autostrady trzeba się również liczyć z koniecznością zapłacenia za płatne odcinki tych dróg. Dodatkowym kosztem może być także nocleg, ewentualnie posiłek w przydrożnej restauracji.

Co należy wziąć ze sobą do samochodu?

Biorąc pod uwagę czas podróży do Chorwacji na pewno warto zastanowić się nad przygotowaniem prowiantu. W ten sposób oszczędzisz na posiłku w trasie, a jednocześnie zyskasz większą swobodę w kontekście wyboru postoju. Czas podróży pasażerowie mogą zająć sobie książką, ewentualnie tabletem lub smartfonem – w związku z tym warto mieć w zanadrzu powerbank! Zwłaszcza, gdy trzeba będzie podładować telefon, na którym włączona będzie nawigacja. Tutaj dobrze sprawdzi się także ładowarka samochodowa. Jeśli autem podróżować będą dzieci, wówczas na pewno warto wziąć szeroki wybór zabawek, a także bezpieczne leki na objawy choroby lokomocyjnej.

Ubezpieczenie turystyczne na czas podróży i pobytu w Chorwacji

Udając się w podróż do Chorwacji należy zatroszczyć się również o ubezpieczenie turystyczne, które zapewni szeroki zakres ochrony w razie przykrych zdarzeń losowych. W skład polisy turystycznej wchodzić powinny: ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, Assistance i OC w życiu prywatnym. Na stronie https://wakacyjnapolisa.pl/kraje/ubezpieczenie-turystyczne-do-chorwacji/ znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat tego, w jaki sposób wybrać odpowiednie ubezpieczenie w rozsądnej cenie, a także skorzystasz z wygodnej wyszukiwarki. Jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu, podróż do Chorwacji nie wymaga OC granicznego. Będziesz bowiem podróżować przez kraje członkowskie UE, w których honorowane jest OC zakupione w Polsce.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy