Jak dbać o lakier samochodowy?

Jak dbać o lakier samochodowy?

Zakup samochodu to ogromny wydatek, dlatego warto zrobić wszystko, żeby przez wiele lat prezentował się atrakcyjnie i nie ulegał zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych. Kosmetyka samochodowa jest przyjemna, pod warunkiem, że używamy odpowiednich środków.

Dlaczego karoseria wygląda coraz gorzej?

Dbanie o lakier samochodu jest niezwykle istotne, tym bardziej że karoseria jest bezustannie narażana na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Dodajmy, iż lakier spełnia funkcję dekoracyjną oraz wyróżnia samochód na tle pozostałych. Z tego względu zabezpieczenie karoserii powinno być priorytetem dla każdego kierowcy. W tym celu stosuje się woski do samochodu. To produkt, który zabezpiecza przed posuwającą się korozją, chroni przed zadrapaniami, odbarwieniami i matowieniem. Dodajmy, że czynniki atmosferyczne i inne zagrożenia stanowią ogromne zagrożenie ze względu na strukturę używanego lakieru – jest on cieńszy od ludzkiego włosa.

Kosmetyka samochodowa jest ważna przez cały rok. Latem największym zagrożeniem jest temperatura, kiedy lakier rozszerza się, a z kolei zimą zaczyna się kurczyć. Bez względu na porę roku zaczyna się odkształcać, co przyczynia się do znacznego osłabienia struktury. To właśnie z tego względu stosowane woski do samochodu odrywają tak ważną rolę. Kondycja karoserii pogarsza się również na skutek intensywnych opadów deszczu, śniegu czy gradu, gdyż przyczyniają się do powstawania mikropęknięć.

W jaki sposób zadbać o dobrą kondycją karoserii?

Aby dobrze zadbać o wygląd samochodu, warto zdecydować się na dwa rozwiązania. Regularna pielęgnacja we własnym zakresie oraz oddanie pojazdu w ręce specjalistów. Mowa o auto detailing Łódź, Warszawa, Gdańsk i inne duże miasta to miejsca gdzie bez problemu znajdziesz wyspecjalizowane punkty zajmujące się auto detailingiem.

Wśród środków poprawiających ogólny wygląd karoserii występują nabłyszczacze oraz produkty  zabezpieczające przed promieniami UV. Do drugiej grupy zalicza się produkty do konkretnych działań i rozwiązań, czyli pozwalające pozbyć się niewielkich rys albo przyschniętych resztek owadów. Oferta środków chemicznych jest bardzo rozbudowana, dlatego warto wybrać produkty dopasowane do potrzeb pojazdu. Kosmetyka samochodowa nie zajmuje dużo czasu, wystarczy wykonywać ją regularnie i stosować odpowiednie środki. Woski do samochodu potrafią zdziałać cuda i zachować karoserię pojazdu w bardzo dobrej kondycji. Najgorsze są wieloletnie zaniedbania, które sprawiają, że nawet najlepszy pojazd prezentuje się źle, nie ma blasku i tak naprawdę nadaje się do gruntownego remontu.

Przed zastosowaniem odpowiednich środków do lakieru, pojazd musi zostać dokładnie umyty. Najlepszym sposobem jest myjnia bezdotykowa, gdyż ryzyko uszkodzenia karoserii jest niewielkie. Strumień wody usuwa nawet najtrudniejsze zabrudzenia. W dalszej kolejności przychodzi czas na polerowanie lakieru. Kiedy usługę wykonuje warsztat, zapłacimy od 400 do nawet 1000 zł. Dlatego warto kupić środki do polerowania i pad polerski i spróbować samodzielnie poprawić wygląd pojazdu. Chemia ma różną siłę działania. Dla niewielkich rysek sprawdzi się łagodna politura oraz delikatny, miękki pad. Z kolei w przypadku kilkunastoletniego auta trzeba zastosować pastę ścierną oraz twardy pad. Dodajmy, że plastikowe elementy powinny zostać odpowiednio zabezpieczone, aby nie zniszczyć się pod wpływem silnych środków do lakierowania.

 

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy