Nowy napęd, nowe możliwości - co oferują motocykle elektryczne?

Nowy napęd, nowe możliwości - co oferują motocykle elektryczne?

W obliczu zmian klimatycznych miłośnicy motoryzacji chętniej sięgają po pojazdy z napędem elektrycznym. Nie inaczej jest z entuzjastami jednośladów. Czy motocykle elektryczne dostarczają innych wrażeń niż spalinowe? O czym warto wiedzieć, decydując się na zakup motocykla z silnikiem elektrycznym?

Motocykl elektryczny czy spalinowy - zalety i wady obu typów

Tym, co różni motocykle elektryczne od ich odpowiedników z silnikiem spalinowym, jest przede wszystkim rodzaj napędu. Podczas gdy jednoślady spalinowe poruszają się dzięki spalaniu przez silnik paliwa (benzyny lub oleju napędowego), motocykle z napędem elektrycznym wyposażone są w silnik elektryczny zasilany z baterii.

Motocykl elektryczny jest też cichy – może to być postrzegane jako plus lub minus. Wielu fanów motoryzacji docenia brzmienie silników spalinowych i jest to jeden z istotnych czynników branych przez nich pod uwagę podczas wyboru jednośladu.

  • niższe koszty serwisu – przez brak potrzeby np. wymiany oleju i filtrów;
  • brak emisji spalin – dzięki zastosowaniu silnika elektrycznego;
  • możliwość ładowania w każdym miejscu, w którym znajduje się gniazdko – producenci dołączają do oferowanych pojazdów ładowarki.

Jednocześnie motocykl elektryczny nie jest pozbawiony wad. Właściciele elektrycznych jednośladów mogą narzekać na:

  • mniejszy zasięg – w porównaniu do motocykli spalinowych;
  • czas ładowania – w domowych warunkach naładowanie baterii może trwać kilka godzin;
  • wyższy koszt zakupu – motocykle elektryczne wciąż są nowością na rynku.

Motocykle elektryczne coraz lepsze - sprawdzają się zarówno w mieście, jak i w terenie

Motocykl to pojazd wszechstronny – w zależności od modelu może służyć dojazdom do pracy lub rekreacji (np. pokonywaniu tras offroad). Nie inaczej jest w przypadku motocykli elektrycznych. Producenci jednośladów stale poszerzają swoją ofertę, wykorzystując najnowsze technologie. Przykładem może być marka Can-Am, która w 2024 r. wprowadzi na rynek dwa zupełnie nowe motocykle elektryczne napędzane silnikami Rotax E-POWER.

Jak można przeczytać na stronie brp-world.com/pl/pl/, producent zamierza oferować:

  • Can-Am Pulse – to model stworzony z myślą o osobach poszukujących motocykla do jazdy po mieście;
  • Can-Am Origin – to propozycja skierowana do miłośników jazdy w terenie (motocrossu).

Tradycja i nowoczesność w jednym - motocykle elektryczne Can-Am

Motocykle to pojazdy z długą historią – pierwszy motocykl spalinowy powstał w 1885 r. Jak motocykl elektryczny wypada w porównaniu ze spalinowymi oldtimerami, które są marzeniem wielu pasjonatów motoryzacji?

Marka Can-Am zaprojektowała nowe motocykle elektryczne, stosując najnowsze rozwiązania technologiczne i jednocześnie odwołując się do tradycji. Powstałe w ten sposób pojazdy nawiązują do klasycznych modeli, ale zapewniają właścicielowi komfort użytkowania dostępny jedynie we współczesnych motocyklach.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy