Przegląd wózka widłowego - kiedy należy go wykonać?

Przegląd wózka widłowego - kiedy należy go wykonać?

Jak każdy pojazd silnikowy, również wózek widłowy wymaga regularnego przeprowadzania przeglądów. Warto nadmienić, że wózki widłowe podlegają różnego rodzaju przeglądom. Kto powinien je przeprowadzać i jak często należy to robić? Sprawdzamy!

Wózki widłowe jako niezbędne wyposażenie magazynów

Zanim zajmiemy się kwestią przeglądu wózka widłowego, wyjaśnijmy czym on jest i do czego służy. Mowa tutaj o pojeździe niewielkich rozmiarów, który wykorzystuje się do tak zwanego transportu bliskiego. Wykorzystuje się go w magazynie do transportu towarów, najczęściej umieszczonych na paletach. Wózek widłowy może mieć napęd benzynowy, jednak dzisiaj popularniejsze są pojazdy elektryczne.

Wózki widłowe i ich przeglądy

Zasadniczo przeglądy, którym poddawane są wózki widłowe można podzielić na trzy rodzaje:

  • codzienne,
  • okresowe,
  • konserwacyjne.

Przegląd codzienny jest bardzo ogólny i powinien wykonywać go operator danego wózka. Chodzi tutaj o sprawdzenie podstawowych kwestii, takich jak działanie hamulców czy ogólna płynność pracy. Rzecz w tym, aby w razie wystąpienia awarii, w porę ją dostrzec. Natomiast przeglądy okresowe należy przeprowadzać co roku. Jest to wymóg prawny, podobny do tego dotyczącego pojazdów mechanicznych poruszających się po drogach publicznych. Przegląd ten przeprowadza Urząd Nadzoru Technicznego.

Poza wymienionymi powyżej, należy również przeprowadzać przeglądy konserwacyjne. Mowa o szczegółowym sprawdzeniu działania poszczególnych podzespołów. Przeglądy takie zaleca się wykonywać co 1-2 miesiące. Zajmuje się tym wykwalifikowany konserwator, który w wyniku przejścia szkolenia i zdania egzaminu uzyskał uprawnienia do konserwacji wózków widłowych. Niektóre firmy decydują się zatrudnić fachowca zajmującego się konserwacją wózków. Niemniej jednak ma to sens tylko w przypadku przedsiębiorstw dysponujących naprawdę dużą liczbą wózków oraz innych urządzeń, których przeglądy wykonuje dany fachowiec. W pozostałych przypadkach bardziej opłacalne okazuje się skorzystanie z usług serwisu zewnętrznego.

Dowiedz się więcej: wózki widłowe Warszawa

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy