Samochód hybrydowy – co powinieneś wiedzieć przed jego kupnem?

Samochód hybrydowy – co powinieneś wiedzieć przed jego kupnem?
Dzisiaj samochód hybrydowy wygląda jak prawie każdy normalny wóz. W rzeczywistości możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że konkretny model jest hybrydowy. Większość dzisiejszych bolidów tego typu nie jeździ inaczej niż zwykłe pojazdy, po prostu uzyskują znacznie lepsze przebiegi przy wykorzystaniu swoich napędów. Dla tych, którzy muszą dużo jeździć, oszczędności paliwa, które można uzyskać dzięki hybrydzie, mogą mieć ogromny wpływ na budżet domowy.

Czym są samochody hybrydowe?

Samochody hybrydowe to pojazdy, które do zasilania wykorzystują zarówno benzynę, jak i energię elektryczną. Co więcej, czasami wóz jest napędzany wyłącznie silnikiem elektrycznym, podczas gdy innym razem jedynie spalinowym.

Jakie są rodzaje samochodów hybrydowych?

Aby zrozumieć, jak działają samochody hybrydowe, ważne jest poznanie różnych typów pojazdów hybrydowych. Obecnie na drogach można spotkać cztery z nich:

  • samochody hybrydowe równoległe – zwane też po prostu samochodami hybrydowymi. Te są najpopularniejszym typem hybryd i oferują silnik elektryczny, który działa równolegle z silnikiem benzynowym, aby napędzać pojazd. Najczęstszym przykładem tego rodzaju hybrydy jest Toyota Prius,
  • samochody typu Mild Hybrid, Micro Hybrid lub Light Hybrid - są to pojazdy, które plasują się pomiędzy samochodami w pełni hybrydowymi a pojazdami elektrycznymi lub elektrycznymi zasilanymi bateriami. Akumulator jest zwykle używany do dodatkowego doładowania silnika benzynowego. Silniki te generalnie nie zapewniają tak dużej wydajności paliwowej ani oszczędności, jak w pełni hybrydowy pojazd, ale pomagają zwiększyć zasięg bardziej konwencjonalnych pojazdów. Wiele nowych wozów na drogach korzysta dziś z jakiejś formy łagodnego systemu hybrydowego,
  • samochody hybrydowe plug-in lub samochody PHEV - są to samochody będące mieszanką pojazdu hybrydowego i elektrycznego lub EV. Aby w pełni naładować samochód PHEV, musisz go podłączyć do źródła zewnętrznego. Podczas krótkich przejazdów samochód wykorzystuje energię akumulatora do napędu. Na dłuższych jazdach włącza się silnik benzynowy,
  • seryjne samochody hybrydowe lub hybrydy o rozszerzonym zasięgu - wykorzystują silnik benzynowy do ładowania akumulatora silnika elektrycznego. Prąd napędza koła, a benzyna po prostu ładuje akumulator, dzięki czemu samochód może w razie potrzeby jechać dalej, niż pierwotnie zakładałby to napęd. Te pojazdy kończą się na baterii i muszą być podłączone, aby „zatankować”.

Podsumowanie

Wiedza na temat istniejących samochodów hybrydowych sprawia, że w momencie chęci kupna jednego z nich lepiej orientujemy się w specyfikacji poszczególnych modeli. W końcu nikt nie chciałby nabyć wozu, który w pewnych aspektach kompletnie nie pokrywa się z jego gustem, prawda? Szczególnie w momencie mówienia o pojeździe innowacyjnym pod wieloma względami. Na szczęście w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze można zdecydować się na jazdę próbną, aby faktycznie „poczuć” dany bolid.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy