Kwasowy, żelowy czy może AGM? Wybieramy akumulator do Twojego samochodu

Kwasowy, żelowy czy może AGM? Wybieramy akumulator do Twojego samochodu

Dziś kilka praktycznych porad dla kierowców zmagających się z wyborem odpowiedniego akumulatora do swojego samochodu. Podpowiadamy, gdzie, kiedy i jaką baterię warto kupić oraz dlaczego precyzyjne dopasowanie właściwości akumulatora do konkretnego modelu auta jest tak ważne.

Cena, jakość, fachowa pomoc

Pierwsza i fundamentalna sprawa podczas kupowania akumulatora. Nigdy nie kupuj baterii samochodowej w hipermarketach, na targach czy z ogłoszeń. Takie urządzenia są najczęściej zbyt długo i nieodpowiednio przechowywane, a także nie masz pewności, co do ich historii i użytkowania, o gwarancji producenckiej nie wspominając. Jeżeli zależy Ci na dobrej cenie i jednocześnie wysokiej jakości akumulatora zajrzyj do sprawdzonych dystrybutorów części samochodowych, jak iParts.pl. To nie tylko duży wybór asortymentu https://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/akumulator,100042.html, ale również możliwość zdania się na wiedzę fachowców z dziedziny samochodowej instalacji elektrycznej.

Różne potrzeby, różne rozwiązania

Po drugie, wybór właściwej technologii. Na rynku znajdziesz trzy główne rodzaje akumulatorów samochodowych – kwasowe, żelowe oraz baterie typu AGM.

Akumulatory kwasowe, a więc z płynnym elektrolitem, to klasyczna konstrukcja przeznaczona przede wszystkim do starszych typów samochodów, które są eksploatowane na dłuższych trasach. W tej grupie akumulatorów znajdują się również baterie z technologią ECM, które sprawdzą się zwłaszcza w bogato wyposażonych autach, a także w samochodach użytkowanych jako taksówki oraz pojazdach wyposażonych w system Start-Stop.

Akumulatory żelowe, wyposażone w zagęszczacz elektrolitu w postaci żelu krzemionkowego, to baterie przystosowane do samochodów, w których konieczne jest ich zaopatrzenie w długotrwałe zasilanie (np. kampery). Akumulatory żelowe to również doskonała propozycja dla użytkowników jednośladów (skutery, motorowery, ścigacze, choppery, itd.). Baterie żelowe kiepsko spisują się jako akumulatory rozruchowe.

Akumulatory AGM, poprzez zamknięciu w nich elektrolitu w macie szklanej, zapewniają większą wydajność oraz odporność na pracę cykliczną. Baterie AGM doskonale sprawdzą się przede wszystkim w nowszych konstrukcjach, w tym również z napędem hybrydowym oraz wyposażone w system Start-Stop.

Ampery i amperogodziny

Po trzecie, wybierając akumulator do auta, powinniśmy się ściśle trzymać zaleceń producenta samochodowego. Bierzemy pod uwagę parametry prądu rozruchowego, podane w amperach (A) oraz pojemności wyrażonej w amperogodzinach (Ah). Baterie posiadające wyższe parametry w tym zakresie zdecydowanie zaleca się do stosowania w dużych jednostkach wysokoprężnych, wymagających do rozruchu większej ilości energii w krótszym czasie. Do silników benzynowych rekomendowane są akumulatory odporniejsze na trudne warunki użytkowania o mniejszym prądzie rozruchowym. Najlepiej jednak wybrać baterię o możliwie największej pojemności, nie przekraczając jednocześnie zaleceń producenta samochodu. Pamiętajmy również, że akumulator musi zmieścić się pod maskę auta!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy