Planujesz wyjazd do Anglii? Sprawdziliśmy zasady wjazdu

Planujesz wyjazd do Anglii? Sprawdziliśmy zasady wjazdu
Wielka Brytania to państwo, które dość często zmienia przepisy wjazdowe do swojego kraju w czasie pandemii koronawirusa. Ostatnie zmiany weszły w życie 24 października 2021 r. Wjazd do Anglii – jak podróżować i jak uniknąć kwarantanny?

Częste zmiany w przepisach wywołują niemałe zamieszanie wśród podróżnych. Tym bardziej, że wprowadzane regulacje często pomijają bardzo ważne, a nawet podstawowe kwestie dotyczące tranzytu. Jakie przepisy regulują wjazd do Anglii?

Wjazd do Anglii osób zaszczepionych

Osoby w pełni zaszczepione, które wybierają się do Anglii, mają znacznie łatwiej. Jeśli od przyjęcia drugiej dawki minęło co najmniej 14 dni, należy posiadać przy sobie certyfikat COVID-19 i wypełnić formularz lokalizacyjny. Nie trzeba wykonywać testu przed samą podróżą, a…dopiero po niej. Pasażer ma na to 2 dni po przylocie do Wielkiej Brytanii. Warto wiedzieć, że akceptowalne są tyle te wykonane w określonych na liście rządowej miejscach. Najprościej - na lotnisku.  Jest to jednak droższa opcja. Można też wykonać test w domu i wysłać zdjęcia pakietu do odpowiedniej placówki. Negatywny wynik będzie oznaczał koniec obowiązków podróżnego. Nie będzie musiał wykonywać żadnych dodatkowych testów ani kwarantanny.

Kwarantanna po wjeździe do Anglii

Osoby, które nie przeszły szczepień przeciw COVID-19, muszą się liczyć z szeregiem obowiązków i odbycia obowiązkowej kwarantanny. Pierwszy test trzeba wykonać jeszcze przed wylotem, nie później niż 72 godziny przed podróżą. Do tego podróżny musi określić miejsce swojego pobytu w formularzu lokalizacyjnym. To właśnie tam będzie musiał odbyć obowiązkową 10-dniową kwarantannę i wykonać dwa kolejne testy. -  w 2. i 8. po wjeździe do Anglii.

Kwarantannę tę można skrócić. Jeśli osoba niezaszczepiona wykona dodatkowy test w 5. dniu pobytu, w izolacji będzie to pięć dni krócej.

Przesiadka w Anglii

Najbardziej problemowa sytuacja jest jednak podczas przesiadki w Anglii. Jeśli jest to tranzyt i pasażer nie musi się ponownie odprawiać przechodzi bezpośrednio z samolotu do samolotu. Schody zaczynają się jednak, jeśli trzeba opuścić strefę przylotów i ponownie się odprawić. W takiej sytuacji oficjalnie podróżnego obowiązują identyczne zasady, jak przy wjeździe do Anglii. W praktyce jednak pasażerowie tacy nie muszą odbywać kwarantanny. Przed każdą podróżą jednak warto sprawdzić obowiązujące przepisy wjazdowe do Wielkiej Brytanii.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy