Rodzinny wypad na odludzie - jak się przygotować

Rodzinny wypad na odludzie - jak się przygotować

Wiosna to doskonały czas na wyjście z domu i zaczerpnięcie świeżego powietrza. Aby jednak nie narażać się na zanieczyszczenia i w pełni cieszyć się czystym i orzeźwiającym powietrzem, zachęcamy do wycieczek za miasto, w miejsca, gdzie ruch turystyczny nie jest mocno rozwinięty i gdzie mamy gwarancję, że na trasie nie spotkamy tłumów. Jak przygotować się do takiej wycieczki? Oto kilka podpowiedzi.

Wybór lokalizacji

Na początek warto zastanowić się, gdzie chcemy wyjechać. Pomocna może być tu mapa okolicy, dzięki której będziemy mogli sprawdzić, jakie atrakcje czekają na nas w niedalekiej odległości od naszego miejsca zamieszkania. Mogą to być ciekawe lasy z rezerwatem przyrody, dzikie jeziora, góry czy doliny. Mapa z ukształtowaniem terenu pozwoli nam rozpoznać takie miejsce, które następnie możemy sprawdzić w internecie, szukając na jego temat dodatkowych informacji, przede wszystkim tych dotyczących możliwości wstępu na dany teren. 

Przygotowanie garderoby na wyprawę

Gdy już wiemy, dokąd chcemy udać się z naszą rodziną, pora na przygotowanie niezbędnej odzieży, obuwia oraz akcesoriów. 

Wiosna cechuje się dość dużą zmiennością pogody -  ranki i wieczory mogą być jeszcze dość chłodne, a nawet mroźne, w ciągu dnia temperatura może wynosić od kilkunastu do nawet dwudziestu stopni i mogą nas zaskoczyć opady deszczu czy silny wiatr. Na te warunki musimy być bardzo dobrze przygotowani, aby zapewnić sobie i bliskim odpowiedni komfort. 

Zacznijmy od skompletowania stroju. Ten powinien być przede wszystkim wygodny, nie krępujący ruchów. Warto postawić na bezszwową bieliznę termoaktywną, która wykonana jest z materiału pozwalającego odprowadzać pot na zewnątrz. Kolejną warstwę powinna stanowić wygodna, sportowa koszulka oraz spodnie, najlepiej dresowe. Na górę wkładamy również rozpinaną bluzę z kapturem, którą będziemy mogli ściągnąć w przypadku, gdy będzie nam za ciepło. Jednak to nie koniec naszego odzieżowego wyposażenia. Koniecznie należy zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i chroniącą przed wiatrem. Nie musi ona posiadać podpinki, jeśli będziemy mieć na sobie ciepłą odzież. Ważne, aby mogła nas ochronić przed spontanicznymi opadami lub silniejszym wiatrem. Dobrym pomysłem będzie również spakowanie do plecaka dodatkowych spodni przeciwwiatrowych, które można wygodnie nałożyć na legginsy czy inne spodnie, w których wybieramy się w trasę. 

Jeśli udajemy  się na wycieczkę wcześnie rano, nie zapomnijmy o nakryciu głowy w postaci bawełnianej czapki lub opaski, chusty na szyję oraz rękawiczek.

Gdy mamy już skompletowaną odzież, czas na wybór odpowiednich butów. Na wycieczkę pieszą, czy to w góry czy do lasu, najlepiej sprawdzi się obuwie trekkingowe. Zapewnia ono odpowiednią amortyzację na różnym rodzaju podłoża, stabilność oraz przyczepność. Warto wybrać buty z cholewką sięgającą za kostkę, aby dodatkowo zabezpieczyć stawy przed urazami w wyniku niefortunnie postawionego kroku. 

Jeśli w naszej garderobie nie mamy odpowiedniego obuwia, warto przejrzeć sklepy internetowe oferujące wyprzedaż butów, gdzie w bardzo atrakcyjnej cenie możemy kupić wysokiej jakości produkty trekkingowe.

Akcesoria przydatne na wycieczce

Na całodniową wycieczkę musimy przygotować odpowiednią ilość prowiantu oraz picia. Łatwą do przyrządzenia i praktyczną przekąską będą zatem klasyczne kanapki. Jeśli jednak chcemy w czasie postoju zjeść coś ciepłego, lecz w okolicy nie ma żadnego schroniska lub lokalu gastronomicznego, możemy zabrać ze sobą ciepłą zupę w specjalnym termosie spożywczym, który utrzymuje wysoką temperaturę przez wiele godzin. Oprócz zwykłej wody do picia, zabierzmy również termos z kawą lub herbatą, dzięki której rozgrzejemy się podczas wędrówki i dodamy sobie energii. Warto również mieć ze sobą scyzoryk multifunkcjonalny z zestawem mini-narzędzi (nigdy nie wiadomo, jaka przygoda nas spotka po drodze). Polecamy również spakowanie do plecaka lornetki, za pomocą której będziemy mogli obserwować dziką przyrodę. 

Tak przygotowani możemy śmiało ruszyć na wycieczkę, ciesząc się ciszą, czystym powietrzem oraz bliskością pięknej, budzącej się do życia przyrody.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy