Cięcie laserem blach stalowych (znakowanie) – walor marketingowy

Cięcie laserem blach stalowych (znakowanie) – walor marketingowy

Cięcie laserem blach stalowych w formie znakowania jest bardzo przydatnym narzędziem we wszelkich działaniach marketingowych. Cięcie laserem blach nierdzewnych oraz znakowanie ich ma jednak również wiele walorów – jednym z nich jest łatwość skojarzenia danego produktu z konkretną marką. Wystarczy tylko, że znakowanie, do jakiego stosuje się cięcie laserem, jest związane z grawerowaniem logo lub nazwy firmy. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych zagadnień związanych z cięciem laserowym w postaci znakowania – czym jest, jakie są jego walory, a także gdzie się je stosuje.

Obróbka metalu: czym jest cięcie laserem blach stalowych lub aluminiowych w formie znakowania?

Cięcie laserem blach aluminiowych polega na naniesieniu na dany przedmiot określonego wzoru, czy znaku. Znakowanie to wykorzystuje się w bardzo różnych sytuacjach. Jak już wspomniano, można dzięki niemu zadbać o lepszą rozpoznawalność marki poprzez wygrawerowanie logo firmy. Jednak jest wiele innych zastosowań.

Taka obróbka metalu to dobry pomysł, jeśli ważne jest, by zaznaczyć na danym produkcie nieścieralny numer seryjny lub katalogowy. Inne przydatne informacje, które powinny być cały czas tak samo czytelne, to: data wyprodukowania, numer produkcyjny, a także wszelkie istotne informacje o produkcie. 

Na czym polega znakowanie poprzez cięcie laserem?

Znakowanie poprzez cięcie laserem to nic innego jak przenikanie wiązki lasera przez strukturę danego materiału. Wysoka temperatura lasera pozostawia na zewnętrznej warstwie powierzchni trwały ślad. Mówi się tutaj o zjawisku termofizycznym. Zjawisko to polega na zmianie koloru, widocznym grawerze na powierzchni, czy zmianie właściwości fizykochemicznych tej zewnętrznej warstwy przedmiotu znakowanego w wyniku cięcia laserem.

Dlaczego warto zdecydować się na znakowaniem metodą cięcia laserem?

Trwałość znaku powstałego poprzez cięcie laserem

Cięcie laserem stosuje się z wielu powodów – najważniejszym poza samym obowiązkiem stosowania, jest duża odporność na ścieranie. Powstały grawer nie zmienia swoich wymiarów, czy wyrazistości także pod wpływem oddziałujących na niego temperatur.

W zetknięciu ze środkami chemicznymi nie zachodzi żaden proces, który mógłby sprawić, że powstały wzór zmieni swój wygląd. Światło UV także nie stanowi zagrożenia dla tego elementu na danym przedmiocie.

Cięcie laserem sprawia, że powstaje w efekcie wzór, który bardzo trudno jest w jakikolwiek sposób usunąć, czy uszkodzić. W dodatku znakowanie poprzez cięcie laserem można stosować do wielu struktur i grubości, więc jest to wyjątkowo uniwersalna i skuteczna metoda nanoszenia wzorów. 

Cięcie laserem – szybko, powtarzalnie, efektywnie

Znakowanie z zastosowaniem lasera daje bardzo szybki i w pełni zadowalający efekt.

Każdy taki grawer można łatwo powtórzyć, więc ta metoda znakowania doskonale sprawdza się podczas cięcia laserem w zakresie seryjnej powtarzalności. W dodatku każdy grawer może wyglądać inaczej, w zależności od tego, czy kształt przedstawia logo, czy informacje o produkcie.

Cięcie laserem bezpieczne dla człowieka

Grawerowanie laserem nie wymaga przytrzymywania przedmiotu, na którym stosuje się taką obróbkę metalu. Jest to więc wyjątkowo bezpieczna metoda dla człowieka – jego ręce, czy palce nie są bowiem w zasięgu wiązki lasera.

Gdzie stosuje się cięcie laserem blach nierdzewnych w formie znakowania?

Cięcie laserem blach nierdzewnych ma wszechstronne zastosowanie z racji tego, że to wyjątkowo czysta, ekonomiczna i wygodna metoda nanoszenia graweru. W szczególności z takich rozwiązań korzysta się w szeroko rozumianym przemyśle (np. w lotnictwie, motoryzacji, chemii, elektronice, medycynie).

Elektron świadczy profesjonalne usługi w zakresie obróbki metalu, w tym cięcia laserem, które obejmuje również znakowanie. Ponadto oferuje m.in. gięcie rur, gięcie profili i blach, a także malowanie proszkowe.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy