Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej oznacza, że musimy zadbać o sprawy związane z rachunkowością. Wraz z biegiem czasu i rozwojem firmy może to jednak stać się dość uciążliwe – wówczas możemy rozważyć skorzystanie z usług biura rachunkowego. Czym dokładnie zajmuje się takie biuro? Dlaczego warto skorzystać z tej opcji, zamiast z zatrudnionej na stałe księgowej? Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe w Łodzi? Te i inne tematy podejmujemy w niniejszym artykule.

Czym jest biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe jest podmiotem, który prowadzi działalność gospodarczą. Zadaniem takiego biura jest świadczenie usług związanych z rachunkowością osobom fizycznym, przedsiębiorstwom, instytucjom i innym podmiotom gospodarczym. Podobne usługi może świadczyć również księgowy, jednak korzystanie z usług biura finansowego jest po prostu bardziej opłacalne z perspektywy klienta. Ponieważ samodzielne prowadzenie rachunkowości może z czasem okazać się nieco problematyczne, warto skorzystać z usług biura rachunkowego. Zakres wykonywanych przez nie czynności dla danej firmy jest niejako zależny od samego przedsiębiorcy, który określa, jakich konkretnie usług oczekuje.

Może Cię zainteresować: Kto może prowadzić biuro rachunkowe?

Podstawowe usługi biura rachunkowego

Do podstawowych usług biura rachunkowego zalicza się usługi księgowe zajmujące się m.in. KPIR-em, ryczałtem i obsługą kadrową oraz dotacjami EU. Większość biur rachunkowych posiada również szereg usług dodatkowych, które mają na celu ułatwienie życia zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym.

  • Obsługa przedsiębiorców
    Biura księgowe mogą realizować zarówno zlecenia, jak i podejmować stałą współpracę, w ramach której będą wykonywać wszelkiego rodzaju usługi księgowe. Na pomoc biura można liczyć nie tylko w aspektach kadrowo-księgowych (np. prowadzeniu ksiąg handlowych), ale również w formalnościach, na przykład tych związanych z zakładaniem firmy. Biuro rachunkowe może również wystąpić w imieniu klienta do instytucji państwowych.
  • Obsługa osób fizycznych 
    Biura księgowe oferują również profesjonalne usługi księgowe dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W tym przypadku mogą pomóc w rozliczaniu podatku VAT z remontu bądź budowy, rozliczeniu PIT-36 i PIT-37 oraz rozliczeniu rocznym. Nie każdy umie bowiem poradzić sobie z tego typu dokumentami albo zwyczajnie nie ma na to czasu. Warto wówczas zwrócić się o pomoc do biura rachunkowego, które nie tylko wypełni PIT, ale również będzie reprezentować klienta przed Urzędem Skarbowym.
    Do usług biura rachunkowego w odniesieniu do osób fizycznych zalicza się również różnego rodzaju poradnictwo podatkowe oraz wsparcie podatkowe dla działalności rolniczej czy prowadzenie ksiąg handlowych.

Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe w Łodzi?

Nie jest trudno założyć biuro rachunkowe – dziś może zrobić to każdy, nawet osoba bez doświadczenia. Jeśli jednak zależy nam na dobrej księgowości, a przecież to naprawdę ważny aspekt, warto pochylić się nad tym tematem nieco dokładniej, by dokonać właściwego wyboru. Przy wyborze biura rachunkowego kierujemy się właściwie tym samym, co przy innych decyzjach: ceną, dostępnością, atrakcyjnością. To oczywiście szereg ważnych aspektów, ale musimy zwrócić uwagę również na inne kluczowe sprawy, takie jak np. kompetencje wybranego przez nas biura. Jest to podstawowe kryterium, gdyż wielu księgowych może rozczarować swoimi kompetencjami – nie każdy bowiem podnosi swoje kompetencje i doszkala się na bieżąco. Ważny jest także zakres usług oraz kompetencji danego biura, a także fakt, czy posiada ono odpowiedzialność cywilną OC – im wyższa jest jego kwota, tym większe szanse na wyegzekwowanie godnej rekompensaty w razie ewentualnej pomyłki biura. Jeśli chodzi o biuro rachunkowe w Łodzi, wartym polecenia jest biuro rachunkowe GoodTax, które oferuje wszystkie opisane powyżej usługi. To stale i prężnie rozwijająca się firma tworzona przez młode, ambitne osoby, które regularnie i chętnie pracują nad podnoszeniem swoich kwalifikacji, by jak najlepiej spełniać oczekiwania klientów.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy