Jakie wózki do magazynu wysokiego składowania?

Jakie wózki do magazynu wysokiego składowania?

Wybierając wózki do magazynu wysokiego składowania szukamy rozwiązań, które zagwarantują sprawną i bezpieczną obsługę ciężkich ładunków. Szybkość wykonywanych prac jest ważna w odniesieniu do kosztów funkcjonowania obiektu logistycznego. Ale czy standardowe wózki wysokiego składowania to najlepsze z rozwiązań dostępnych na rynku? Jakim sprzętem będziemy realizować zadania transportowe? Jak przyśpieszyć załadunek i rozładunek samochodów ciężarowych? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania - zapraszamy do lektury!

Wózki do obsługi regałów w magazynie wysokiego składowania

Standardowym rozwiązaniem do obsługi regałów w magazynie są wózki wysokiego składowania. Charakterystyczny sprzęt, w którym operator zajmuje pozycję boczną w stosunku do kierunku jazdy. Przeciwwaga odpowiadająca za stabilność maszyny podczas podnoszenia ciężkich ładunków jest ulokowana pod przedziałem osoby obsługującej urządzenie. Wszystkie te zabiegi umożliwiają pracę na ograniczonej przestrzeni – w magazynach wysokiego składowania każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Ważnym aspektem pracy takiego urządzenia jest możliwość podnoszenia palety na określoną wysokość – to ten parametr decyduje o maksymalnej wysokości systemu regałowego. Boczne wózki wysokiego składowania mogą obsługiwać ładunki umieszczone nawet powyżej 13 metrów.

Nowoczesną alternatywą dla opisywanej wyżej maszyny jest wózek systemowy – urządzenie z podnoszoną kabiną operatora. Przedział, w którym znajduje się kierowca może być uniesiony na wysokość przekraczającą 17 metrów. Co za tym idzie, system regałowy znajdujący się w magazynie może być wyższy. Wyższe regały oznaczają więcej miejsc na palety. Dodatkowo, konstrukcja wózka systemowego wysokiego składowania sprawia, że może on pracować w korytarzu roboczym o szerokości poniżej 1,7 metra. W przypadku rozwiązania standardowego jest to zazwyczaj wartość oscylująca w okolicach 3 metrów. Co oczywiście oznacza, że możemy zmieścić jeszcze więcej towarów.

Wózki do transportu i przeładunku w magazynie wysokiego składowania

Magazyny wysokiego składowania to specjalistyczne obiekty logistyczne. Poszczególne czynności są wykonywane przez sprzęt, który gwarantuje maksymalną wydajność przy niskich kosztach operacyjnych. W klasycznym ujęciu wszelkiego typu prace związane z obsługą materiałów wykonuje klasyczny wózek widłowy – taki, który swoim wyglądem przypomina paczkę zapałek z widłami. Oczywiście jest to mało efektywne. W magazynach wysokiego składowania wdraża się elektryczne wózki paletowe z podestem dla operatora. Taki sprzęt przypomina trochę zwykły paleciak – jego konstrukcja jest bardziej masywna - z racji na posiadany silnik elektryczny - a w tylnej części ulokowano podest, na którym staje operator. Jest to idealne rozwiązanie to transportu ładunków na duże odległości oraz do szybkiego załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych.

Wózki w magazynie wysokiego składowania – podsumowanie

Opisując rodzaje wózków widłowych wykorzystywanych w magazynach wysokiego składowania należy wspomnieć o maszynach wykorzystywanych w procesie kompletacji produktów. Obecnie na rynku możemy spotkać wiele typów takich urządzeń – od ciągników magazynowych, do zaawansowanych technicznie wózków z podnoszoną kabiną operatora.

Podsumowując. Wybierając wózek do magazynu wysokiego składowania warto zastanowić się nad swoimi preferencjami na etapie projektu hali. Jest to niezwykle istotne w perspektywie możliwości wdrożenia wózków systemowych, które mają większe wymagania co do jakości posadzki w obiekcie. Czy warto? Taki wózek może zrealizować nawet dwa razy więcej cykli transportowych w odniesieniu do klasycznego wózka wysokiego składowania. Wyraźną różnicę w cenie rekompensują niższe koszty utrzymania – od ilości osób do obsługi magazynu, poprzez bardzo niską awaryjność, do bardzo długiego czasu możliwej eksploatacji.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy