Trenujesz i czujesz spadek formy? Przeczytaj!

Trenujesz i czujesz spadek formy? Przeczytaj!

Każdy sportowiec, nie tylko ten, który trenuje zawodowo, ale też amator, potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety pełnej minerałów i witamin, aby nie doznać znacznego spadku formy. Jeśli biegasz lub ćwiczysz intensywnie na siłowni, dobrze wiesz, jak trudno czasem radzić sobie z narastającym zmęczeniem.

Białko - ważny składnik pożywienia sportowca

Ćwicząc intensywnie, nie można zapominać o dostarczeniu organizmowi odpowiedniej dawki białka. Gdzie go szukać? Oczywiście w nabiale, jajach, mięsie drobiowym w rybach morskich. Białko odpowiada przede wszystkim za energię potrzebną do aktywności fizycznej, ale też jest potrzebne do budowania większej masy mięśniowej.

Witaminy i minerały

To kolejne bardzo ważne składniki diety, bez których nie można myśleć o dobrej formie. Występują w wielu produktach w różnych ilościach, ale najwięcej jest ich w świeżych warzywach i owocach. Produkty zbożowe, pełnoziarniste to także bogate źródło witamin, np. z grupy B i pierwiastków, takich jak żelazo czy magnez. Są to cenne składniki odżywcze, mające wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dzięki nim sportowiec ma zapewniony prawidłowy rozwój układu mięśniowo-stawowego, jak wiadomo bardzo obciążonego podczas intensywnych treningów. Wśród najpotrzebniejszych witamin można wymienić np. witaminę D, wzmacniającą mięśnie i kości oraz witaminę C, dzięki której żelazo jest lepiej przyswajalne przez organizm. Bierze też ona udział w syntezie kolagenu i aminokwasów. Z kolei witamina A bierze udział w syntezie białek, a witamina B transportuje tlen do komórek, przyspiesza spalanie tłuszczu oraz rozszerza naczynia krwionośne.

Beta alanina i kreatyna - suplementy wzmacniające masę i odporność

Każdy sportowiec słyszał i zapewne nie raz stosował różne odżywki białkowe oraz suplementy diety, np. glukozaminę na prawidłowe funkcjonowanie mazi stawowej. Bardzo często kupowana jest kreatyna (produkowana w wątrobie) mająca duży wpływ na rozwój masy mięśniowej. Dzięki niej bardzo szybko uwalniana jest energia, niezbędna podczas każdego mocniejszego treningu, szczególnie podczas sprintu, czyli w przypadkach maksymalnego zrywu aktywności. Związek ten znajduje się w mięsie wieprzowym wołowym i w rybach, np. tuńczyku czy łososiu, ale są to ilości bardzo znikome.

Drugi suplement diety często stosowany przez sportowców to beta alanina, należąca do grupy aminokwasów. Mięso, nabiał, jaja, orzechy, fasola, w tych produkcjach m.in. zawiera się ten związek, ale tak jak w poprzednim przypadku, jest go naprawdę mało. Działanie beta alaniny wiąże się z syntezą karnozyny, bardzo silnego antyoksydantu, który jest bardzo ważnym elementem mięśni. Dzięki beta alaninie organizm szybciej się regeneruje, a co za tym idzie, podczas treningu odczuwa się mniejsze zmęczenie. Chodzi tu przede wszystkim o opóźnienie pojawienia się kwasu mlekowego w mięśniach podczas treningu, czyli typowych zakwasów. Beta alanina działa jeszcze lepiej w związku z ww. kreatyną, dlatego warto suplementować je razem, nie oddzielnie.

Co jeszcze?

Beta alanina, kreatyna, glukozamina i odżywki białkowe to nie wszystko. Sportowcy próbują różnych sposobów na zwiększenie wydolności i poprawienie masy ciała. Zażywają też prekursory tlenku azotu, zwiększające syntezę tlenku azotu w ciele człowieka oraz glicerol zwiększający przepływ wody do przestrzeni komórkowych. Oczywiście nie można zapomnieć o leucynie, syntetyzującej nowe białka. Dzięki temu związkowi budowana jest muskulatura. Oprócz tego można stosować napoje energetyzujące i izotoniczne. Pierwsze z nich zawierają w swoim składzie takie substancje jak kofeina czy tauryna, czyli tzw.„energizery”. Natomiast drugie pełne są witamin, minerałów i węglowodanów. Stosując napoje izotoniczne, można szybko uzupełnić deficyt ww. cennych składników odżywczych oraz szybko nawodnić organizm. Oczywiście nie można  zapominać o wodzie mineralnej, z tym że powinny zwierać dużą ilość sodu, pierwiastka traconego w największych ilościach podczas treningów.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy