Alergia oczu – jakie są jej objawy i jak sobie z nią radzić?

Alergia oczu – jakie są jej objawy i jak sobie z nią radzić?

Jedną z chorób, która dotyka tysiące Polaków, jest alergia oczu. To wyjątkowo dotkliwe schorzenie, które powoduje wiele nieprzyjemnych towarzyszących mu objawów. Sprawdź, czym dokładnie jest, jakie mogą być jej przyczyny oraz jak ją leczyć i łagodzić objawy.

Czym jest alergia oczu?

Alergia oczu to zapalenie oka, którego powodem jest kontakt z alergenem. Inaczej nazywana jest także alergicznym zapaleniem spojówek. Może do niego dojść m.in. pod wpływem zetknięcia się z pyłkami, pleśnią, kurzem czy sierścią zwierząt. Tego typu choroby oczu mogą przybrać postać przewlekłą. Samą alergię poznasz po zaczerwienionych, swędzących lub łzawiących gałkach ocznych. Możesz także czuć kłucie. Niektóre osoby, u których została zdiagnozowana alergia oczu, skarżą się również na wrażenie piasku pod powiekami oraz częściowo utrudnione widzenie. Warto jednak podkreślić, że to wciąż niejedyne objawy. Tego typu choroby oczu mogą także wywoływać katar, swędzenie nosa, kaszel, kichanie, a nawet bóle głowy.

Jakie mogą być przyczyny alergii oczu?

Alergia oczu pojawia się wtedy, kiedy organizm człowieka zaczyna walczyć z materiałem, którego nie rozpoznaje. Choć nie jest on dla niego szkodliwy, to powoduje reakcję układu odpornościowego. Jeśli chodzi o tego typu choroby oczu, to proces wygląda następująco. Alergen, np. kurz, pył lub pleśń, wnika do gałki ocznej. W odpowiedzi organizm wytwarza substancje chemiczne. Następnie wywołują one stan zapalny, który powoduje szereg objawów opisanych powyżej.

Jak leczyć alergię oczu?

Alergia oczu powinna być leczona tylko pod okiem specjalisty. Jeśli podejrzewasz u siebie tego typu chorobę, skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub bezpośrednio z okulistą. Dokonają oni odpowiedniego rozeznania, a w razie potrzeby wykonają badania, na podstawie których określą, czy rzeczywiście masz do czynienia z alergią. Jeśli tak, najprawdopodobniej zostaną Ci przepisane leki. Choć część z nich jest dostępna bez recepty, to pomimo tego warto skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem. Choroby oczu, takie jak alergie, nie są łatwe w leczeniu, dlatego lepiej nie robić tego na własną rękę. Poza środkami aptecznymi warto także poznać sposoby na okresowe łagodzenie objawów zapalenia.

Jak łagodzić objawy alergii oczu?

Alergia oczu może być łagodzona na wiele różnych sposób. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby unikać kontaktu z alergenem. Podczas pylenia łąk, staraj się nie przebywać za dużo na zewnątrz, czy unikać kontaktu ze zwierzętami, jeśli to właśnie one wywołują u Ciebie choroby oczu. Jeśli w trakcie styczności z alergenem masz na sobie soczewki, koniecznie je zdejmij. Następnie wykorzystaj płyn do soczewek, aby je odpowiednio oczyścić i usunąć zanieczyszczenia przed kolejnym założeniem. W trakcie alergii przydatne będą także krople do oczu oraz płyny do ich przemywania. Nawilżą one gałkę i sprawią, że objawy choć na chwilę staną się mniej uciążliwe. Część z nich może także działać przeciwzapalnie i dzięki temu aktywnie wspierać proces leczenia.

 

Zdjęcie autorstwa Drazen Zigic na Freepik

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy