Czy komora hiperbaryczna może wspomagać leczenie chorób neurologicznych?

Czy komora hiperbaryczna może wspomagać leczenie chorób neurologicznych?

Komora hiperbaryczna to nowoczesne urządzenie, które ma wiele zastosowań. Terapia tlenem, który jest podawany Pacjentowi pod wysokim ciśnieniem, pomaga w różnych schorzeniach neurologicznych, jak i innych chorobach. Warto dowiedzieć się o terapii HBOT więcej. 

Choroby neurologiczne – w jaki sposób może pomóc tlenoterapia hiperbaryczna?

Zabiegi HBOT wpływają na zmniejszenie obrzęku mózgu, co więcej, poprawiają jego utlenienie. Dzięki dostarczeniu czystego tlenu do organizmu można zmniejszyć aktywność czynników zapalnych, co jednocześnie pobudza do pracy neurony. Jak wykazały badania, komora hiperbaryczna jest wskazana osobom, które przeszły udar bądź wylew. Wspomaga ona zarówno ośrodkowy, jak i obwodowy układ nerwowy. Dzięki temu, że doprowadza do mózgu więcej komórek tlenu, ten szybciej się regeneruje. Tlenoterapia pobudza także produkcję nowych komórek macierzystych. Dzięki HBOT neurony są  pobudzone do pracy, więc metabolizm komórkowy wzrasta. W szczególności tlenoterapia hiperbaryczna wpływa na:

  • Redukcję obrzęków w mózgu;
  • Likwidację niedoboru tlenu;
  • Poprawia warunki przepływu krwi poprzez pobudzenie mikrokrążenia;
  • Wspomaga metabolizm tkanki nerwowej;
  • Powoduje lepszą przepuszczalność w barierze krew-mózg;
  • Ochrania przed następstwami urazów mózgowych.

Jakie są inne zalety zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej z zastosowaniem specjalistycznej komory?

Jak wykazały badania, terapia tlenowa ma wiele różnych zastosowań. Mogą z niej korzystać osoby w różnym wieku, cierpiących na różne schorzenia. Wśród najpopularniejszych zaleceń można wymienić na przykład zatrucie czadem czy też niedotlenienie organizmu. Ponadto z komory hiperbarycznej mogą korzystać osoby, które mają problem z gojeniem się ran czy też poparzeń skórnych. Jak wykazały badania, HBOT pomaga także złagodzić bóle stawów czy mięśni. Pozwala także zwalczyć infekcje bakteryjne oraz grzybicze. Korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację. Zabiegi w komorze hiperbarycznej są także polecane sportowcom, którzy chcą zwiększyć efektywność swoich mięśni. Po zabiegi tlenoterapii zgłaszają się także Pacjenci, u których zdiagnozowano zaburzenia lękowe, epizody depresyjne czy też bóle somatyczne.

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania zabiegów HBOT?

Na takie zabiegi z użyciem tlenu pod ciśnieniem, nie powinny zgłaszać się kobiety w ciąży, osoby, które posiadają rozrusznik serca, Pacjenci z problemami dróg oddechowych czy też osoby, które są w trakcie chemioterapii. Skorzystanie z komory hiperbarycznej uniemożliwia także przyjmowanie niektórych leków, jednak ostateczną decyzję powinien podjąć w tej kwestii lekarz.

Gdzie mogę skorzystać z komory hiperbarycznej?

W naszym kraju tlenoterapia staje się coraz bardziej powszechna. Komora hiperbaryczna w miejscowości Poznań jest dostępna w klinice https://oxomedica.pl/ Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jej zastosowania lub też masz jakieś pytania, sprawdź stronę: https://oxomedica.pl/co-leczy-komora-hiperbaryczna 

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy