Jak działa szczoteczka soniczna?

Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna to urządzenie przeznaczone do kompleksowej higieny jamy ustnej, które zyskuje coraz większą popularność wśród osób przyzwyczajonych do modeli tradycyjnych i rotacyjnych. Urządzenie pełni szereg ważnych funkcji. Nie tylko skutecznie oczyszcza zęby z płytki bakteryjnej, osadów i resztek pokarmowych, ale również dba o zdrowie dziąseł i stan języka. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się tego, jak działa szczoteczka soniczna, jakie są efekty jej stosowania, a także kto powinien sięgnąć po nią w pierwszej kolejności. Zachęcamy do lektury.

Szczoteczka soniczna to urządzenie wynalezione i opatentowane w 1987 roku przez amerykańskiego naukowca Roberta Bocka. W swojej pracy wykorzystuje technologię fal dźwiękowych, które wprawiają w ruch cząsteczki śliny, pasty i wody, w efekcie czego powstałe mikrobąbelki docierają w trudno dostępne miejsca jamy ustnej, np. przestrzenie międzyzębowe czy kieszonki dziąsłowe, dokładnie je przy tym oczyszczając.

Urządzenia soniczne zbudowane są z rękojeści oraz umieszczonej na niej podłużnej główki czyszczącej z włóknami. We wnętrzu rączki znajdują się płyta sterownicza, silniczek elektryczny, przycisk on/off oraz cewka indukcyjna ładowarki. Szczoteczka soniczna porusza się z prędkością do 96 000 drgań na minutę pracy, wykonując przy tym ruchy wymiatająco-pulsacyjne. Niemal wszystkie modele wyposażone są w kilka trybów pracy, spośród których każdy może wybrać ten odpowiedni dla siebie, np. delikatny, wybielający, do oczyszczania języka, do masażu dziąseł itd. Nie bez znaczenia jest także obecność funkcji usprawniających proces szczotkowania zębów, np. timerów odmierzających właściwy czas mycia, czujnika kontroli nacisku, czujnika zużycia włosia czy aplikacji, dzięki której możemy połączyć urządzenie z naszym smartfonem i monitorować efekty całego procesu. W zestawach ze szczoteczkami sonicznymi często dostępne są również końcówki wymienne o różnym przeznaczeniu, które należy wymienić po upływie około trzech miesięcy z uwagi na ich zużycie.

Efekty działania szczoteczki sonicznej

Szczoteczka soniczna czyści zęby nie tylko skutecznie, ale również w pełni bezpiecznie, nie uszkadzając przy tym szkliwa oraz dziąseł. Możemy wymienić następujące efekty działania szczoteczki sonicznej:

  • ochrona szkliwa
  • skuteczne usuwanie płytki nazębnej
  • dokładne oczyszczanie powierzchni języka
  • zapobieganie tworzeniu się kamienia nazębnego
  • ochrona oraz wzmacnianie dziąseł poprzez delikatny masaż
  • oczyszczanie trudno dostępnych miejsc, np. wzdłuż linii dziąseł
  • skuteczne usuwanie przebarwień powierzchniowych, spowodowanych przez jedzenie, napoje bądź palenie papierosów.

Szczoteczka soniczna – dla kogo?

Szczoteczki soniczne, ze względu na swoje bezpieczne działanie, polecane są każdemu bez wyjątku. Należy jednak pamiętać, że urządzenia przeznaczone dla dzieci powinny nieco różnić się od tych polecanych dorosłym. Przede wszystkim ich główki muszą być odpowiednio mniejsze, podobnie jak prędkość pracy, a włókna bardziej miękkie.

Szczoteczki soniczne najbardziej rekomendowane są osobom z nadwrażliwością jamy ustnej, stanami zapalnymi dziąseł, a także tendencją do gromadzenia się sporych ilości płytki nazębnej. Warto stosować je także w przypadku posiadania aparatu ortodontycznego, implantów czy protez.

Ile kosztuje szczoteczka soniczna?

Szczoteczki soniczne mogą kosztować od 200 do nawet 900 złotych. Na ich cenę wpływ mają takie czynniki jak liczba trybów pracy, innowacyjnych funkcji usprawniających czyszczenie zębów, końcówek wymiennych dostępnych w zestawie, a także obecność akumulatora litowo-jonowego, etui podróżnego czy stacji dezynfekującej UV. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy więc tylko i wyłącznie od Twoich indywidualnych potrzeb, stanu Twojej jamy ustnej oraz zasobności Twojego portfela. Warto też sprawdzić ranking urządzeń na https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-elektrycznych Z czystym sumieniem polecamy szczoteczki soniczne marki Smilesonic, która oferuje trzy modele przeznaczone dla dorosłych. Występują one w różnych wariantach kolorystycznych oraz w różnych cenach w przedziale od 299 do 479 złotych. Dostępna jest także szczoteczka soniczna dla dzieci, za którą zapłacisz jedynie 219 złotych.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy