Jak pokonać stres w pracy? 5 skutecznych sposobów

Jak pokonać stres w pracy? 5 skutecznych sposobów

Stres w pracy odczuł na sobie każdy, kto kiedykolwiek pracował. Lista czynników, które na to wpływają, jest długa, dlatego w tym artykule skupimy się raczej na znanych od lat i skutecznych sposobach na rozluźnienie organizmu.

Skąd ten stres?

Jak wspomniano na początku, stres w pracy może mieć wiele przyczyn. Czasami z równowagi wytrącają nas trudne relacje ze współpracownikami, wymagający szef, a czasem dzień popsuje nam wyjątkowo opryskliwy klient. Spokój umysłu trudno jest zachować też w zawodach, które wymagają wielozadaniowości i zarządzania pracą innych.

Na przykład na portalu mojapraca.org.pl znajdziemy artykuł, w którym opisano jak wzrosły oczekiwania wobec logistyków. Nakładanie większej ilości obowiązków na pojedynczych pracowników widać też w innych branżach. Niezależnie więc od tego, jakie stanowisko zajmujemy i co jest powodem naszego niepokoju, wskazówki podane poniżej mogą nam pomóc!

#1 nawodnienie i ćwiczenia

Objawy nagłego stresu łatwo rozpoznać – serce bije szybciej, oddech przyspiesza, nagle stajemy się bardzo zmęczeni. Co możemy zrobić w takiej sytuacji w pierwszej kolejności? Specjaliści radzą wykonać proste ćwiczenie, polegające na mocnym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Nawet kilka minut powtarzania tej czynności, wspaniale rozluźnia ciało, a przede wszystkim oczyszcza umysł.

Warto również przypomnieć sobie w takiej chwili o uzupełnieniu nawodnienia naszego organizmu. Okazuje się bowiem, że wskutek silnego napięcia psychicznego, tracimy sporo tego cennego płynu! Woda usprawnia krążenie, a jeśli dodamy do tego wartościową przekąskę tj. owoce i orzechy, szybko uzupełnimy magnez i witaminy z grupy B, które z kolei ułatwią zachowanie równowagi psychicznej. 

#2 akupresura

Oczywiście w trakcie pracy trudno mówić o zerwaniu się na profesjonalny zabieg do gabinetu. Jak możemy więc zastosować akupresurę? Chodzi tu głównie o wykorzystanie pewnej metody, którą medycyna chińska uważa za skuteczną w przypadku redukcji stresu. Jeśli tylko mamy taką możliwość, możemy w stresującej sytuacji wykonać masaż ucha. Najpierw jednak w domu dowiedzmy się dokładnie, gdzie w naszym ciele znajduje się tzw. punkt Shen Men (szukać go należy mniej więcej na wysokości dwóch trzecich ucha). Delikatne naciskanie tego miejsca uspokaja i dodaje energii. 

#3 świeże powietrze i ćwiczenia oddechowe

Równie tanim sposobem na odzyskanie wewnętrznego spokoju jest zaczerpnięcie świeżego powietrza. Jeśli sami nie mamy możliwości wyjść na zewnątrz, możemy poprzestać na gruntownym przewietrzeniu pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Wietrzenie powinno właściwie stać się naszym codziennym nawykiem, bez względu na aurę panującą na zewnątrz – zaduch może powodować migreny, podrażnienie oczu i dróg oddechowych.

Mając dostęp do świeżego powietrza, warto wykonać też łagodne ćwiczenia oddechowe, polegające na powolnym zaczerpnięciu powietrza, przytrzymaniu go i spokojnym wypuszczeniu

#4 techniki relaksacyjne w domu

Stanem swojego organizmu warto się zająć również po powrocie do domu. Każdy z nas może przetestować, co sprawdzi się w jego przypadku, ale najczęściej wybieranymi formami relaksu są:

  • słuchanie spokojnej muzyki lub odgłosów przyrody;
  • taniec;
  • relaksująca kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych;
  • intensywny spacer;
  • spotkanie z przyjaciółmi;
  • lektura książki.

Co istotne, bezmyślne skakanie po kanałach telewizyjnych czy scrollowanie stron, nie spowoduje, że napięcie się obniży. Warto więc po pracy zrezygnować z ekranów monitora czy telefonu. 

#5 floating

Jedną z zyskujących na popularności metod relaksacji, którą możemy zafundować sobie po wyjątkowo trudnym tygodniu pracy, jest floating. Pojęcie to zwane też terapią R.E.S.T polega na zamknięciu się w kabinie relaksacyjnej, w której bodźce zewnętrzne są ograniczone do minimum. Nic tutaj nie widać, nie słychać, nie czuć nawet ciepła, zimna i grawitacji! Nasze ciało podczas takiej sesji unosi się na powierzchni gęstego roztworu soli Epsom bez żadnego udziału naszych mięśni. W trakcie tego zabiegu wytwarzane są fale alfa i theta, które również sprzyjają wyciszeniu i regeneracji. Warto sprawdzić, czy ta nowoczesna metoda radzenia sobie ze stresem jest dostępna w naszej okolicy!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy