Jakie krople do oczu wybrać na suche oczy?

Jakie krople do oczu wybrać na suche oczy?

Aby oczy funkcjonowały odpowiednio, należy zapewnić im nawilżenie. W czasach kiedy ludzie spędzają dużo czasu przed różnego rodzaju monitorami, jest to niezwykle istotne. Jeśli oko jest nieodpowiednio nawilżone, zaczynają się problemy z nadmierną suchością oczu, co może powodować różnego rodzaju choroby oczu. W związku z tym, zaczynają się pojawiać dokuczliwe i uciążliwe objawy które utrudniają funkcjonowanie. W takiej sytuacji, należy sięgnąć po nawilżające krople do oczu. Na rynku jest wiele rodzajów dostępnych kropli do oczu i warto wiedzieć na które się zdecydować.

Co powoduje suchość oczu?

Suchość oczu może być wynikiem wielu czynników. Najczęściej są to:

 • Przebywanie przed ekranami, na przykład komputerów i telefonów,
 • niewystarczająca ilość snu,
 • przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych,
 • zespół suchego oka.

Czym jest zespół suchego oka?

Długotrwałe niedostateczne nawilżenie oka, może doprowadzić do rozwinięcia schorzenia takiego jak zespół suchego oka. Choroba ta, polega głównie na zbyt małym wydzielaniu łez i zwiększonemu parowaniu filmu łzowego. To schorzenie poza suchością oczu, może powodować wiele przykrych objawów.

Objawy charakteryzujące zespół suchego oka:

 • Zaczerwienienie oraz przekrwienie oczu,
 • obecność wydzieliny,
 • pieczenie oczu,
 • przeświadczenie że w oku tkwi ciało obce,
 • zmęczenie oczu,
 • problemy z widzeniem.

Jakie krople do oczu stosować?

W przypadku uczucia suchości oczu, lub tym bardziej rozwinięcia się choroby takiej jak zespół suchego oka, należy niezwłocznie zacząć stosować nawilżające krople do oczu. Zdecydowanie najważniejsze jest, aby zwrócić uwagę na konserwanty. Najlepsze nawilżające krople do oczu nie powinny posiadać konserwantów w składzie. Wybór kropli do oczu powinien być również warunkowany tym, czy nosi się soczewki kontaktowe. W przypadku kiedy się ich nie nosi, można stosować praktycznie każdy rodzaj kropli. Natomiast niektóre krople do oczu, szczególnie te z konserwantami, mogą powodować uszkodzenie soczewek kontaktowych. Dlatego w takim przypadku konieczne będzie zdejmowanie soczewek, lub stosowanie innego rodzaju kropli. W sytuacji awaryjnej, przed zakupem kropli do oczu, można wykorzystać płyn do soczewek aby nawilżyć oczy, jednak nie jest to zalecane.

Co powinno być w składzie nawilżających kropli do oczu?

Aby nawilżające krople do oczu dobrze działały, warto zwrócić uwagę na ich skład. Substancjami które powinny zawierać najlepsze krople do oczu są:

 • Hialuronian sodu,
 • sorbitol,
 • trehaloza,
 • dekspantenol.

Hialuronian sodu, jest substancją która naturalnie występuje w organizmie człowieka, również w oku. Ma on za zadanie nawilżać oczy. Jest szczególnie pomocną substancją w przypadku zespołu suchego oka, czy suchości oczu spowodowanej na przykład noszeniem soczewek. Hialuronian sodu, bierze udział w regeneracji spojówki oka, dlatego jest bardzo ważnym składnikiem. Powoduje wiązanie wody, dlatego używany przy noszeniu soczewek kontaktowych zapobiega ich wysuszeniu. Sorbitol ma właściwości nawilżające, oraz utrzymuje lepkość kropli nawilżających. Dekspantenol jest składnikiem pomocniczym, regeneruje rogówkę. Często stosowany razem z hialuronianem sodu w kroplach nawilżających. Trehaloza ma za zadanie ochronę oka, przed czynnikami zewnętrznymi, oraz stresem oksydacyjnym.

Podsumowując, wybierając nawilżające krople do oczu, warto skorzystać z takich które nie mają konserwantów. Szczególnie, kiedy używa się soczewek kontaktowych. Suchości oka nigdy nie należy bagatelizować, bo oprócz dyskomfortu może doprowadzić do znacznie poważniejszych objawów. W składzie kropli powinny się znajdować substancje takie jak: hialuronian sodu, sorbitol, trehaloza lub dekspantenol.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy