Łysienie a warunki atmosferyczne. Jak zadbać o włosy zimą?

Łysienie a warunki atmosferyczne. Jak zadbać o włosy zimą?

Łysienie, szczególnie jeśli postępuje dość gwałtownie, jest ogromnym problemem estetycznym, który może wynikać z naszej aktualnej sytuacji zdrowotnej. Nierzadko jednak zdarza się, że co innego powoduje wypadanie włosów – przyczyny mogą leżeć w otaczających nas czynnikach zewnętrznych, których trudno unikać. Nasze włosy są narażone na zniszczenia szczególnie podczas okresu zimowego. Jak zatem skutecznie ochronić je przed uszkodzeniami?

Wypadanie włosów – przyczyny wynikające ze środowiska

Nawet jeśli stosujemy szereg kosmetyków pielęgnujących z najwyższej półki, w żadnym wypadku nie możemy zapominać, że na co dzień mamy styczność z wieloma zjawiskami, które mogą wywoływać nadmierne wypadanie włosów. Przyczyny tego problemu zmieniają się w zależności od pory roku, chociaż nie da się ukryć, że to najczęściej jesień i zima są największym wyzwaniem dla naszych fryzur, również przez wzgląd na fakt, że często sięgamy po czapkę. Posiadając cienkie, przerzedzone włosy, należy zwracać szczególną uwagę na warunki atmosferyczne. Jeśli walczymy z łysieniem, tym bardziej powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Na wzmożone wypadanie włosów duży wpływ mają:

  • promieniowanie UV – towarzyszy nam ono przez cały rok, choć najbardziej nasilone jest oczywiście latem. Promienie słońca wysuszają nasze włosy i odbierają im elastyczność;
  • wiatr – plącze włosy, sprawiając, że te mogą łatwiej się łamać;
  • zmiany w wilgotności powietrza – mogą decydować o tym, czy uda nam się utrzymać prawidłowe nawilżenie włosów;
  • deszcz – zmywa kosmetyki ochronne, a na dodatek powoduje, że na włosach osadzają się zanieczyszczenia;
  • mróz, śnieg – niskie temperatury osłabiają włosy i sprawiają, że tracą one naturalną, wewnętrzną wilgoć, przez co są bardziej podatne na wypadanie.

Mając słabe włosy z natury, powinniśmy je chronić przed działaniem każdego z wymienionych wyżej czynników. Takie zabezpieczenie jest także obowiązkowe w przypadku osób, które starają się leczyć łysienie – plackowate, androgenowe, telogenowe, bliznowaciejące czy też okresowe.

Pielęgnacja włosów w czasie zimy

Jak już zostało wspomniane, zima to szczególnie wymagający czas dla włosów, szczególnie dla tych cienkich i łamliwych. Pamiętajmy jednak, że wcale nie musimy rezygnować z czapki – wystarczy po prostu wybrać taką z miękkiego, naturalnego materiału, który nie będzie elektryzował włosów. Dodatkowo przy wychodzeniu na zewnątrz warto upinać włosy, jeśli są długie. W ten sposób zapobiegniemy ich nadmiernemu ocieraniu się o szalik czy pozostałe części garderoby.

Przeobrażeniu powinna ulec codzienna pielęgnacja. Nie jest zalecane stosowanie odżywek bez spłukiwania, które mogą włosy obciążyć. Warto poszukiwać kosmetyków o lekkiej formule, która będzie się koncentrowała przede wszystkim na nawilżeniu i odżywieniu.

Pamiętajmy również o tym, że nie bez znaczenia jest nasza dieta – to, jakie składniki dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem, ma ogromny wpływ na stan naszej fryzury. Warto zatroszczyć się o to, by w diecie nie zabrakło np. witaminy A czy żelaza.

Inne z tej kategorii:

1 komentarz

  1. paula 27 stycznia 2021 (13:35)

    Zapłaciłabym każde pieniądze żeby odzyskać włosy, a dzięki tonikowi hairmedic się to udało. Uzbroiłam się w cierpliwość, przestrzegałam zaleceń producenta, zmieniłam nawyki żywnościowe i włosy powoli zaczęły odrastać. Dziś mam gęsty kucyk, nie mysią kitkę jak wcześniej

Dodaj komentarz

Partnerzy