Czym łączyć elementy drewniane? Lamelownica

Czym łączyć elementy drewniane? Lamelownica

Lamelownica to maszyna stolarska, która służy do wykonywania łączeń drewnianych elementów różnej wielkości. Lamelownica jest wyposażona w specjalny frez, który wykonuje rowki w drewnie, do których następnie wkładane są łączenia wykonane z drewna, tworzywa sztucznego czy metalu. Elementy te są klejone i mocno przyciskane do drewna, co pozwala na uzyskanie bardzo mocnego i stabilnego połączenia. Frezarka do rowków jest najczęściej używana w branży stolarskiej, meblarskiej oraz przy różnej wielkości konstrukcjach drewnianych, takich jak np. altany, wiaty, pergole czy ogrodzenia.

Jak działa lamelownica?

Technologia wykonywania łączeń za pomocą lamelownicy polega na wycinaniu rowków w końcach dwóch elementów drewnianych, a następnie umieszczeniu specjalnych wkładów w tych rowkach. Rowki mogą mieć różną wielkość i głębokość w zależności od potrzeb oraz możliwości urządzenia.

Dla przykładu frezarka do rowków 1200W PM-FC-1200T Powermat wycina rowki o szerokości 4mm, a maksymalna głębokość cięcia wynosi 19mm. Moc silnika: 1200W pozwala na płynne wykonywanie pracy bez większego wysiłku. Model ten jest bardzo wygodny do pracy. Waży zaledwie 3,45kg, co pozwala na używanie go bez odczuwania zmęczenia nadgarstków czy ramion.

Po włożeniu wkładów łączących, elementy drewniane są sklejane klejem, a połączenie pozostawiane jest do wyschnięcia. Metoda ta zapewnia trwałe, stabilne i elastyczne łączenie, bez ryzyka pękania lub odkształceń. Ważnym krokiem jest połączenie elementów drewnianych w taki sposób, aby wkłady były odpowiednio wciśnięte w rowki drugiego elementu drewnianego. Po sklejeniu łączenie należy pozostawić do wyschnięcia kleju zgodnie z zaleceniami producenta.

Drugim urządzeniem tego typu jest lamelownica HOLZMANN PJ 100PRO w równie przystępnej cenie. Jeśli zaczynasz przygodę z tego typu urządzeniami, to frezarka PJ 100PRO będzie równie skuteczna, co wymieniony wcześniej model firmy Powermat. Waży również w okolicach 3 kg oraz ma podobną głębokość maksymalną frezowania do 19mm.

Frezarki do łączenia lamelowego

Na rynku frezarek do łączenia lamelowego dostępne są też sprzęty o nieco większej mocy. Takim urządzeniem jest lamelownica frezarka do drewna 1250W KD1960. Moc: 1250W daje wielki komfort pracy, zachowując przy tym niski hałas użytkowania. Otwór centralny tarczy frezującej to 22mm. Są to parametry, które w sprzętach z tej pułki cenowej są naprawdę zaskakują. Dodatkowo w zestawie otrzymujesz drugą zapasową tarczę, zapasowe szczotki, osłonę prowadnicy, klucz imbusowy oraz walizkę, w której bezpiecznie i wygodnie przetransportujesz sprzęt.

Podsumowując, lamelownica jest niezbędnym narzędziem w branży stolarskiej i meblarskiej oraz przy budowie konstrukcji drewnianych. Dzięki wykorzystaniu tej technologii można uzyskać bardzo trwałe i stabilne łączenia drewna, co przekłada się na jakość wykonanych produktów. Na rynku dostępne są różne modele lamelownic o różnych parametrach, dlatego warto przeanalizować swoje potrzeby i wybrać urządzenie, które najlepiej odpowiada twoim wymaganiom.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy