Mural - INTI (Chile), 2012

Mural - ETAM (Polska), 2013

Mural - różni artyści

Mural - BARYS (Polska), 2012

Mural ku czci Haliny Szwarc

mural - Jestem PŁ - Mateusz Magrowicz, 2014

     
  • 1
  •  

Murale – atrakcyjna wizytówka Łodzi

Łódzkie murale są dziś słynne na cały świat – mówią o nich zarówno artyści, jak i wszyscy entuzjaści pozytywnych zmian w przestrzeni miejskiej. Malownicza wizytówka miasta przyciąga tu nie tylko turystów z całej Polski, ale także z zagranicy. Łódź może pochwalić się obecnie kilkudziesięcioma wielkoformatowymi dziełami sztuki w różnych częściach miasta – większość murali odnajdziemy jednak w jej centrum. To właśnie Śródmieście jest uznawane za najbardziej imponującą galerię naściennych malowideł nie tylko w Łodzi, ale w znacznie szerszej skali.

Łódź w rękach artystów z całego świata

Każdy mural posiada swoją unikatową historię i pozostawia odbiorcom niezwykle szerokie możliwości interpretacji treści. Różnorodność naściennych malowideł czyni spacer po mieście interesującym i pełnym przyjemnych niespodzianek przeżyciem. Skąd takie bogactwo stylów? Prawdopodobnie wynika to z faktu, że wśród autorów łódzkich murali znaleźli się artyści z całego świata, którzy odwiedzili nasze miasto po to, by dołożyć do jego wyjątkowego obrazu swoją cegiełkę. Każdy z nich wzbogacił Łódź o coś niezwykle cennego, pozostawiając miastu pamiątkę, która podziwiana będzie przez długie lata. Wszystkie murale pojawiają się w miejscach, które doskonale odpowiadają ich unikatowemu charakterowi. Powstają na bazie wcześniej przygotowanych projektów i są umieszczane na najlepiej wyeksponowanych ścianach, dzięki czemu nie mogą pozostać niezauważone przez przechodniów. Murale niezmiennie fascynują nas i urozmaicają przestrzeń miejską o dzieła, jakich może pozazdrościć Łodzi cały świat.

Niezwykłe murale w świadomości łodzian

Każdy mural jest z założenia tymczasowym dziełem sztuki, a jego trwałość zależy od wpływu wielu czynników, takich jak choćby warunki atmosferyczne – zwłaszcza intensywne światło słoneczne. Kres części z nich kładą niestety także wszelkie remonty i renowacje budynków. Mimo to wiele murali zapisuje się w świadomości łodzian na znacznie dłużej, pozostając przez lata pięknym i żywym wspomnieniem. Coraz więcej zagranicznych turystów odwiedza Łódź właśnie po to, by ujrzeć murale na własne oczy – i trudno się temu dziwić. Kolorowego Rubinsteina z elewacji naprzeciw Łódzkiego Domu Kultury nie sposób nie zauważyć, a słynne łasice przy Nowomiejskiej kojarzy chyba każdy. Tajemniczy mural z drzewem i ćmami, doskonale widoczny z ulicy Kilińskiego stanowi natomiast przykład najbardziej szczegółowego dzieła wielkoformatowego w Łodzi. Także na obrzeżach miasta znajdziemy wiele interesujących malunków, takich jak choćby imponujących rozmiarów mural wykonany na wieżowcu przy ulicy Wyszyńskiego na Retkini. Niejeden z nich mógłby z powodzeniem zostać uznany za najlepszą wizytówkę swojej okolicy. Niezależnie od gustu i poczucia estetyki, wieku czy przyzwyczajeń, większość osób przyzna, że tego typu działalność artystyczna przyniosła miastu same korzyści. Murale to nie tylko piękny „makijaż”, przyciągający uwagę w stronę budynków, na które nie zwykliśmy na co dzień spoglądać. To także wyjątkowy sposób na podkreślenie kreatywnego charakteru Łodzi, która bez wątpienia wyróżnia się na tle innych miast niepowtarzalnym stylem.

Łódź szlakiem murali – zwiedzanie

W jaki sposób najlepiej zaplanować oglądanie murali? Pomocna z pewnością okaże się nasza interaktywna mapa, na której wyszczególnione zostały wszystkie wielkoformatowe dzieła, powstałe na elewacjach łódzkich budynków. Przybliżając mapę i klikając w wybrany mural, można zapoznać się z jego dokładnym adresem i z łatwością sprawdzić okoliczne atrakcje. Niezależnie od tego, z którego miejsca rozpoczynamy zwiedzanie, w promieniu kilkuset metrów odnajdziemy niejedno miejsce warte odwiedzenia – Łódź może pochwalić się całym mnóstwem atrakcji! A może macie już upatrzone swoje ulubione murale? Koniecznie podzielcie się z nami swoją opinią na temat poszczególnych realizacji – wystarczy przejść do strony wybranego dzieła i dodać komentarz. Wszystkie oceny i opinie są mile widziane!

Partnerzy