Aquapark Fala


Mapa Łodzi

Nasz portal stworzyliśmy z myślą o wszystkich, którzy chcą bliżej poznać Łódź i w prosty, przyjemny sposób zaplanować swój czas wolny w mieście. Oprócz serii artykułów, które mają przybliżać historię i klimat miasta oraz być zbiorem informacji o ciekawych inicjatywach, czy wydarzeniach przygotowaliśmy dla Was także mapę Łodzi, na której znajdziecie wszelkiego rodzaju łódzkie atrakcje, najważniejsze zabytki oraz atrakcje dla dzieci.

Co znajdziecie na mapie Łodzi?

Czy wiecie, że pod względem powierzchni Łódź jest 4 miastem w Polsce? Na prawie 30 tys. hektarów rozsiane jest wiele atrakcyjnych zakątków, które warto odwiedzić. Nasza mapa Łodzi ma pomóc Wam w planowaniu wolnych wieczorów, wszelkich wyjść na miasto, czy spacerów. Mapa Łodzi będzie nieocenioną pomocą dla mieszkańców, którzy szukają ciekawych, niesztampowych pomysłów na spędzenie wolnego czasu, dla rodziców, którzy wyszukując kolejne atrakcje dla dzieci starają się ciekawie organizować czas swoim pociechom, dla łaknących rozrywki po ciężkim zakuwaniu łódzkich studentów, a także dla turystów, którzy odwiedzają Łódź i mają niekiedy zaledwie kilka dni na „odhaczenie” wszystkich najciekawszych atrakcji. Z nami odkryjecie najważniejsze atrakcje Łodzi oraz zabytki, które nie są tylko reliktami przeszłości, ale świetnie wpisują się we współczesną mapę Łodzi.

Mapa Łodzi – najważniejsze atrakcje

Parki w Łodzi

Jak wiadomo Łódź to bardzo zielone miasto. Nasza mapa Łodzi będzie świetną wskazówką dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku i ukoić stres wśród szumu drzew i śpiewu ptaków. Znajdziecie tu łódzkie parki i tereny zielone, a także różnego rodzaju rezerwaty oraz parki krajobrazowe w okolicach.

Łódzkie zabytki oraz kultura

Mapa Łodzi, którą dla Was przygotowaliśmy to również sztuka, kultura oraz zabytki.  Jedną z największych atrakcji naszego miasta są rozsiane po mieście wielkoformatowe murale, które zdobią ściany budynków. Dzięki temu, że nasza mapa Łodzi pokazuje ich precyzyjne lokalizacje będziecie mogli zaplanować zwiedzanie tak, by w jak najkrótszym czasie zobaczyć jak najwięcej tych barwnych dzieł. Wyznaczając trasę spaceru koniecznie uwzględnijcie łódzkie zabytki! Mam ich mnóstwo – na mapie Łodzi znajdziecie okazałe pałace i wille, kamienice z ciekawymi detalami i inne ciekawe zakamarki. Więcej o historii Łodzi, regionu i nie tylko powiedzą Wam ekspozycje łódzkich muzeów, które możecie odwiedzić po drodze. A po zwiedzaniu może filmowy seans lub dobra sztuka teatralna? Mapa Łodzi pokaże Wam wszystkie łódzkie kina oraz teatry. Również te niszowe i mniej znane.

Jeśli wolicie spędzać czas aktywnie nasza mapa Łodzi również będzie pomocna. Zaznaczyliśmy na niej okoliczne kąpieliska, gdzie wspaniale spędzać letnie weekendy, baseny, a także wszelkiego rodzaju inne atrakcje dla aktywnych, jak np. strzelniceobiekty sportowe, czy skateparki.

Atrakcje na wieczór

Tworząc mapę Łodzi nie zapomnieliśmy również o tych, którzy szukają ciekawych rozrywek popołudniami oraz wieczorową porą. Dzięki mapie namierzycie najlepsze kluby, puby, restauracje, pokoje zagadek, kręgielnie oraz miejsca, gdzie możecie zagrać w bilard.

Atrakcje dla dzieci w Łodzi

Bardzo ważną kategorią, jaką zawiera nasza mapa Łodzi są atrakcje dla dzieci. Zebraliśmy tutaj wszelkie atrakcje, które są dedykowane najmłodszym, a także miejsca z innych kategorii, które kierują swoją ofertę do dorosłych oraz do dzieci w różnym wieku. Znajdziecie tu parki z najlepszymi placami zabaw, figloraje, muzea z ekspozycjami dla dzieci, parki linowe, parki trampolin, papugarnie, teatry dla dzieci, domy kultury, a także miejsca idealne na weekendowy wypad z dzieciakami za miasto.

Jak używać mapy Łodzi?

Nasza mapa Łodzi umożliwia Wam przeglądanie najciekawszych atrakcji w mieście i okolicach. Jeśli nie macie pomysłu na spędzenie wolnego czasu w Łodzi i dopiero szukacie inspiracji możecie skorzystać z naszych kategorii takich jak: atrakcje dla dzieci, atrakcje dla par, muzyka, zabytki czy Piotrkowska.  Możecie również  filtrować atrakcje po bardziej konkretnych kategoriach, takich jak parki trampolin, kamienice, czy kina.  Mapa Łodzi daje Wam także możliwość wyszukiwania konkretnych miejsc i obiektów po nazwie oraz opisie. Jeżeli szukacie ciekawych miejsc bezpośrednio w swojej okolicy mapa Łodzi daje Wam możliwość zawężania wyszukiwania do konkretnych dzielnic.

Każdy obiekt na naszej mapie Łodzie posiada dokładny adres oraz zdjęcie. Część miejsc ma również takie szczegóły jak godziny otwarcia, ceny oraz krótki opis. Jeżeli uważacie, że przy którymś z miejsc powinno pojawić się więcej szczegółów - napiszcie do nas! Cały czas rozbudowujemy mapę Łodzi i uzupełniamy informacje.

Łódź – nieco historii

Nie byłoby w Łodzi tylu ciekawych miejsc i wspaniałych zabytków gdyby nie bogata historia miasta. Mała wieś położona pośród gęstej puszczy przez 4 stulecia od uzyskania praw miejskich właściwie się nie zmieniała. Jednak po decyzji zarządu z początków XIX w., która przesądziła o utworzeniu osad przemysłowych Łódź zaczęła się bardzo szybko i bardzo intensywnie rozwijać. Po regulacji urbanistycznej miasto przyciągnęło wielu rzemieślników – głównie tkaczy i prządków. I tak zaczęła się historia wielkiego, łódzkiego przemysłu włókienniczego. 

Pierwszą osią miasta stał się trakt od 1823 r. zwany ulicą Piotrkowską. Dzięki wielu rzekom i kanałom przepływającym przez miasto Łódź przyciągała fabrykantów (do produkcji, a szczególnie do farbowania tkanin niezbędne były duże ilości wody), którzy chętnie osiedlali się tutaj, budowali wielkie fabryki i dawali ludziom zatrudnienie. To w XIX w. swoją potęgę budowali Geyer, czy Scheibler, czy Poznański, których pięknie zrewitalizowane imperia dziś są jednymi z najciekawszych punktów na mapie Łodzi.

W II. połowie XIX w. Łódź stała się reymontowską „ziemią obiecaną” - tysiące ludzi z mniejszych miast i wsi szukali tutaj zatrudnienia i godnego życia. W tym czasie Łódź biła wszelkie rekordy – niemal co 10 lat liczba mieszkańców miasta podwajała się! W 1860 r. Łódź zamieszkiwały ok. 32 tys. ludzi, natomiast na początku XX wieku było ich już niemal… pół miliona!

Łódź stała się miastem wielokulturowym – przed II wojną światową łodzian było ponad 600 tysięcy, w tym ok. 60 tys. pochodzenia niemieckiego oraz ponad 200 tys. Żydów. Tę mieszankę kultur widać na ulicach Łodzi do dziś przede wszystkim pod postacią wspaniałych obiektów architektonicznych, które możecie wyszukać właśnie dzięki mapie Łodzi.

II wojna światowa w Łodzi to przede wszystkim nowa nazwa „Litzmannstadt” oraz drugie, co do wielkości getto w okupowanej Polsce. Ślady tego jakże trudnego czasu widać na  dzisiejszej mapie Łodzi w postaci wielu pomników i obelisków, także na łódzkich cmentarzach i nekropoliach.

Podczas II wojny światowej populacja Łodzi zmniejszyła się ponad o połowę – łodzianie narodowości żydowskiej zostali w większości wymordowani, część mieszkańców została wysiedlona, a spora część Niemców po wojnie wyjechała. Mimo powojennych zniszczeń łódzkie zakłady szybko reaktywowano, a przemysł znów zaczął przyciągać pracowników. Lata powojenne to również początek łodzi akademickiej oraz filmowej.

Po transformacji gospodarczej w latach 90. XX w. wielkie zakłady upadły, a miasto zaczęło rozwijać inne gałęzie przemysłu. Łódź stała się jednym z najatrakcyjniejszych regionów inwestycyjnych w kraju, w mieście powstały oddziały, siedziby i fabryki wielkich firm oraz międzynarodowych korporacji. Łódź stała się także stolicą przemysłów kreatywnych, czego potwierdzeniem jest cała masa klimatycznych, ciekawych miejsc sprzyjających młodym twórcom, w większości umieszczona w zrewitalizowanych, pofabrycznych budynkach.

W Łodzi czuć ducha przeszłości i niesamowity klimat, niemal na każdym kroku widać spuściznę fabrykantów oraz wielokulturowość. Nasza mapa Łodzi ma odkryć przed Wami te niesamowite miejsca i związane z nimi historie. Ma przybliżyć piękno Łodzi, jej niesamowite atrakcje i zarazić fascynacją, która będzie rosła z każdym odkrytym łódzkim zakamarkiem oraz kolejną fascynującą historią, która się za nim kryje.

Partnerzy