Kino BODO

Kino Tatry

Sukcesja

     
  • 1
  •  

Kino Łódź

Łódź nazywana jest stolicą polskiej kinematografii. Swój przydomek „HollyŁódź” zawdzięcza długiej historii sztuk wizualnych, w której niebagatelną rolę odgrywa Łódzka Szkoła Filmowa będąca alma mater wielu wybitnych artystów. To właśnie łódzkiej „Filmówce” zawdzięczamy ukształtowanie takich talentów jak Roman Polański, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, czy Zbigniew Zamachowski. Łódź to również słynna Wytwórnia Filmów Fabularnych, w której powstał pierwszy polski film w kolorze – Przygoda na Mariensztacie. W Łodzi powstały również klasyki polskiej animacji, takie jak Miś Uszatek, czy Przygody Misia Colargola. Te tytuły zawdzięczamy słynnemu studiu filmowemu Se-Ma-For, które wyprodukowało również 2 Oscarowe animacje – Tango  (1983) oraz Piotruś i wilk” (2006). Na Piotrkowskiej – głównej ulicy Łodzi możemy przejść się Aleją Gwiazd, która była pomysłem Jana Machulskiego. W Łodzi mieści się również jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii.
Historia kin w Łodzi rozpoczęła się 1 sierpnia 1896 r. w uwielbianym przez łódzką elitę Parku Helenów – odbył się tu pierwszy pokaz filmowy z wykorzystaniem aparatury Edisona. Kilka dni później – 4 sierpnia wyświetlono pokaz z kinematografu braci Lumière. Można więc powiedzieć, że kina w Łodzi mają ponad 120-letnią historię!

Dawne kina w Łodzi

Pierwsze kino w Łodzi zaaranżowali bracia Władysław i Antoni Krzemińscy w kamienicy przy Piotrkowskiej 120. Był rok 1899. Natomiast pierwszy budynek w Łodzi, który powstał specjalnie na potrzeby kina mieści się przy ul. Tuwima 2. Mieściło się tu kino Odeon oraz kino Gdynia.  Było to miejsce bardzo luksusowe – z 450 miejscami i kryształowymi żyrandolami. W pobliżu funkcjonowały również kina: Wisła, Luna i Oka. Niegdyś w Łodzi działały kina dworcowe np. przy dworcu kaliskim i na Olechowie, kino działało również w hotelu Grand. W budynku przy łódzkiej Manufakturze, w którym dziś mieści się sklep sieci Biedronka mieściło się niegdyś kino Popularne.  Jeszcze do 2006 r. przy Próchnika 17 działało słynne kino Capitol, które zagrało rolę tytułową w filmie „Ucieczka z kina Wolność”. Równie słynne było łódzkie kino Polonia, które działało od 1911 (najpierw pod nazwą Casino) oraz zamknięte 20 września 2015 r. kino Bałtyk.

Kameralne kina w Łodzi

Kina w Łodzi mają bogatą historię. Większość z kilkudziesięciu działających przed laty kin już nie działa – w ich miejscu powstały sklepy, czy lokale usługowe. Jedna nadal możemy znaleźć w Łodzi klimatyczne, kameralne kina, w których znajdziemy ciekawy, niszowy repertuar. Najbardziej popularne kameralne kino w Łodzi to Charlie. Domeną tego miejsca stały się imprezy kulturalne takie jak np. Forum Kina Europejskiego „Cinergia”. W niepowtarzalnej atmosferze można oglądać filmy w działającym od 2006 r. Kinematografie, w kinie Szpulka w Łódzkim Domu Kultury, czy w kinie Bodo, które promuje się hasłem: „BO DO kina się chodzi”. Fani kinematografii podczas wizyty w Łodzi nie mogą ominąć Kina Tatry, które jest najstarszym działającym kinem w Łodzi – zostało założone w 1907 r.

Sieciowe kina w Łodzi

W Łodzi, jak w każdym większym mieście w Polsce, znajdziemy także multipleksy kinowe, czyli miejsca gdzie projekcje kinowe odbywają się w kilka salach naraz. Duże kino oferuje zwykle nie tylko projekcie filmowe, ale również rozbudowaną ofertę gastronomiczną, czyli całe mnóstwo przekąsek oraz napojów, którymi możemy raczyć się podczas seansu. Przez lata najbardziej znane kino w Łodzi działało przy Al. Piłsudskiego 5. Było to kino Silver Screen z 10 klimatyzowanymi salam mogącymi pomieścić 1841 widzów. Od 2018 kino przejęła sieć Multikino. Kolejne popularne kino w Łodzi znajdziemy na terenie Centrum Handlowego Manufaktura. Działa tam kino sieci Cinema City, gdzie możemy oglądać filmy  2d oraz 3d w salach IMAX. Kolejne sieciowe kino w Łodzi to Helios, które działa w CH Sukcesja przy al. Politechniki. Zostało otwarte w 2015 r. a już w 2016 zostało nagrodzone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Technologii Filmowej jako jedno z 3 najlepszych kin na świecie. Nowoczesne kino Helios posiada 9 sal na prawie 2000 widzów.

Partnerzy