Województwo Łódzkie Zabytki

Starówka Piotrkowa


Województwo łódzkie zabytki

Leżące w centrum kraju województwo łódzkie to teren o bardzo bogatej historii. Zostało utworzone na ziemiach historycznych: rawskiej, sieradzkiej, piotrkowskiej, opoczyńskiej, wieluńskiej oraz na terenach Księstwa Łowickiego. Każda z tych części była odrębna pod względem kultury, tradycji i obyczajów, więc dzisiejsze województwo łódzkie jest ich ciekawą mieszanką.

Cennymi śladami przeszłości regionu są zabytki województwa łódzkiego. Znajdziemy tutaj ślady pradawnego osadnictwa, pozostałości grodów obronnych, zamki, pięknie odrestaurowane pałace, a także unikalne zabytki architektoniczne miast i miasteczek.

Unikalna architektura

Ważne zabytki województwa łódzkiego zlokalizowane są w miastach. Prym wiedzie tutaj stolica województwa, czyli Łódź, ze swoim w pełni zachowanym XIX-wiecznym centrum, które jest unikalne na skalę Europejską. W Łodzi znajdziemy zrewitalizowane fabryki, zachwycające detalami kamienice, piękne świątynie, oraz liczne wille i pałace dawnych fabrykantów.
Ciekawe zabytki świadczące o dawnej świetności przemysłu włókienniczego, z którego znane jest województwo łódzkie znajdziemy także w Pabianicach, czy Piotrkowie Trybunalskim.

Ważne zabytki województwa łódzkiego znajdziemy również w Łowiczku, który słynie z barwnego folkloru, czy w Sieradzu, który należy do najstarszych miast w Polsce i przed wiekami był miastem królewskim. Ciekawy pod względem historycznym jest także Wieluń, Uniejów oraz Opoczno.

Zamki i pałace

Najciekawsze i najbardziej efektowne zabytki województwa łódzkiego to przyciągające tłumy turystów zamki i pałace. Do najlepiej zachowanych zaliczyć można zamek w Oporowie, w Łęczycy, czy w Piotrkowie Trybunalskim. Ogromne wrażenie robią mury zamku królewskiego w Inowłodzu oraz niezwykle malownicze mury zamku w Besiekierach. Wiele zamków województwa łódzkiego nie przetrwało do dzisiejszych czasów. Należą do nich np. zamek w Sieradzu, w Wojsławicach, czy w Łowiczu.

Zabytki województwa łódzkiego to również przepiękne pałace. Te najbardziej znane to na przykład Pałac Poznańskiego, czy Pałace Heinzla w Łodzi, Pałac Biskupów Kujawskich w Wolborzu, przepiękny Pałac Chojnata w Białej Rawskiej, czy Pałac Radziwiłłów w Nieborowie.

Muzea i skanseny

W wielu zabytkowych budynkach województwa łódzkiego zlokalizowano muzea. Są to zarówno muzea sztuki, jak np. łódzkie MS1,  ale również muzea regionalne, które znajdziemy np. w Wieluniu, Brzezinach, czy Piotrkowie Trybunalskim.

Ciekawe zabytki województwa łódzkiego, które mogą być namacalnym dowodem tego, jak żyło się i pracowało w czasach naszych przodków, to skanseny. Są to miejsca bardzo ciekawe przede wszystkim dla dzieci. Wizyta w takim miejscu to świetne lekcje historii, które zostaną w ich pamięci na długo. Ciekawe skanseny na terenie województwa łódzkiego znajdziecie m.in. w Uniejowie, Wincentynowie, czy Lipcach Reymontowskich. Ciekawe skanseny miejskie znajdziecie natomiast w Łodzi (Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej) i w Zgierzu (Park Kulturowy Miasto Tkaczy).

II wojna światowa

W województwie łódzkim znajdziecie także ważne zabytki i miejsca związane z II wojną światową. To w stolicy województwa, w Łodzi powstało największe po warszawskim getto na terenie okupowanej Polski. W mieście nadal widać ważne zabytki i pozostałości po Litzmannstadt Getto, m.in. zabytkową Stację Radegast, która była punktem przeładunkowym towarów dla getta, a także miejscem, w którym odbierano kolejne transporty więźniów.

W województwie łódzkim rozegrała się również największa bitwa wojny obronnej 1939 r. – bitwa nad Bzurą (zwana także bitwą pod Kutnem). Muzeum upamiętniające to starcie wojsk polskich i niemieckich można odwiedzić w Parku Wiosny Ludów w Kutnie.

Wśród zabytków województwa łódzkiego z czasów II wojny światowej znaleźć można także bunkry i schrony. Najciekawsze z nich to bunkier kolejowy w Jeleniu oraz bunkier Konewka, a także schron Regelbau 621 w Tomaszowie Mazowieckim.

Partnerzy