Jak dokonywać konserwacji glebogryzarki?

Jak dokonywać konserwacji glebogryzarki?
Glebogryzarka to jedno z istotniejszych urządzeń potrzebnych do zapewnienia optymalnych warunków dla naszego ogródka, a już na pewno jest to jeden z fundamentów, bez którego nie poradzimy sobie przy pielęgnowaniu większych połaci zielonego terenu. Jednak podobnie, jak każdy użytkowany sprzęt, także glebogryzarka wymaga regularnej konserwacji, dzięki której wydłużymy jej żywotność. Jak dokonać konserwacji glebogryzarki?

Konserwacja po każdym użyciu glebogryzarki

Podobnie jak kosiarka spalinowa, także glebogryzarka bez względu na jej rodzaj, wymaga pewnych zabiegów konserwacyjnych po każdym użyciu. Zasada działania glebogryzarki jest stosunkowo prosta - za pomocą specjalnych noży przytwierdzonych do tarczy spulchnia ona glebę i napowietrza ją, co pozytywnie wpływa na jej kondycję. Bezpośredni kontakt z ziemią, chwastami, korzeniami i pozostałościami po ostatnim sezonie sprawia, że urządzenie po każdym użyciu jest brudne. 

Jeśli więc skorzystaliśmy już z glebogryzarki, warto pamiętać o natychmiastowym jej wyczyszczeniu. Najpierw jednak upewnijmy się, że urządzenie nie jest nagrzane od pracy. W jaki sposób myć glebogryzarkę? Dobrą praktyką jest wykorzystanie tradycyjnych detergentów i myjki ciśnieniowej, która poradzi sobie nawet z dużą warstwą brudu, którą otoczone są noże i tarcza. W przypadku oczyszczania elementów delikatnych, takich jak linki hamulcowe czy komponenty w okolicach silnika, warto użyć nieco delikatniejszych metod - zwykłej szmatki, nasączonej odpowiednim środkiem do czyszczenia.

Cykliczne prace konserwacyjne

Choć mycie to istotny element konserwacji naszej glebogryzarki, nie możemy także zapomnieć o innych czynnościach, które mogą być wykonywane znacznie rzadziej - najczęściej raz w sezonie. Mowa tutaj między innymi o smarowaniu konkretnych elementów. Zacznijmy od smarowania noży i śrub mocujących je do tarczy. Nie zapominajmy także o tym, by zapewnić odpowiednie smarowanie innych elementów ruchomych, takich jak regulator wysokości rączki, dźwignię zmiany biegów, jeśli glebogryzarka je posiada, a także wszystkie linki. W tym celu możemy użyć tradycyjnego smaru.

Raz w sezonie, najlepiej przed nadejściem nowego okresu wiosennego, powinniśmy zweryfikować kondycję silnika, który pełni najważniejszą rolę w sprzętach takich jak rozdrabniacz gałęzi lub właśnie glebogryzarka. Szczególną uwagę warto poświęcić świecy zapłonowej, gaźnikowi, a także filtrowi powietrza i oczywiście poziomowi oleju silnikowego. Tak wykonana konserwacja zapewni naszej maszynie doskonałe warunki i zapewni wysoką efektywność pracy przed długie lata. 

Co jeszcze warto robić, by nasza glebogryzarka służyła nam przez długie lata?

Czy jest coś jeszcze, co możemy zrobić, by nasza glebogryzarka służyła nam przez wiele lat? Warto pamiętać o tym, by w sezonie zimowym przechowywać urządzenie w miejscu relatywnie suchym. To pozwoli uniknąć nazbyt szybkiemu korodowaniu, które jak wiemy, jest największym wrogiem wszelkich maszyn i urządzeń. Gdy jednak mimo wszystko znajdziemy gdzieś ślady rdzy, warto wykorzystać jeden z popularnych na rynku odrdzewiaczy, który powinien świetnie poradzić sobie z problemem. Opony w glebogryzarce to także istotny element, który w dużej mierze warunkuje sprawność poruszania się po trudnym, trawiastym terenie. Od czasu do czasu sprawdźmy ciśnienie w nich,a przy okazji także pracę kół.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy