Kto może pomoc przy zakupie mieszkania?

Kto może pomoc przy zakupie mieszkania?

Moment, w którym wchodzimy po raz pierwszy do własnego mieszkania dla wielu jest jedną z najważniejszych chwil w życiu. Jednak zanim to nastąpi, musimy nasze wymarzone cztery kąty znaleźć! A potem za nie zapłacić i przejść przez całą ścieżkę formalnych procedur. Nie jest to łatwe - dlatego warto zastanowić się, czy nie przydałaby nam się pomoc kogoś, kto zna cały proces od podszewki - agenta nieruchomości. W jaki sposób może on nas wesprzeć?

Kim jest dobry agent nieruchomości?

W wielu krajach zawód pośrednika nieruchomości zyskał ogromną renomę. Na tyle dużą, że np. w Stanach Zjednoczonych trudno znaleźć kogoś, kto kupując mieszkanie nie korzystał z jego usług. U nas agencje pośrednictwa na rynku nieruchomości mają młodsze korzenie - co nie znaczy, że odstają kompetencjami od swoich zagranicznych kuzynów!

Po czym rozpoznać pośrednika, któremu możemy zaufać? Przede wszystkim po tym, w jaki sposób nas traktuje. Wiedzę o rynku nieruchomości ma wielu; nie każdy jednak potrafi szczerze zaangażować się we współpracę ze swoimi klientami i postawić ich interes na pierwszym miejscu. Dobry agent naprawdę będzie chciał spełnić nasze mieszkaniowe marzenia i zdjąć z nas większość obowiązków; szukajmy właśnie kogoś takiego!

Kogoś takiego jak homfi - jedna z czołowych agencji nieruchomości w Polsce, czekająca na nas w swoim biurze w Łodzi, a także w innych miastach naszego kraju. Oraz oczywiście na stronie internetowej, pod adresem https://www.homfi.com/biuro-nieruchomosci/lodz.

W jaki sposób pośrednik ułatwi nam życie?

Dobrze, ale czego konkretnie możemy oczekiwać od współpracy z pośrednikiem? Rzetelny agent nieruchomości będzie nam towarzyszył na każdym etapie procesu zakupu naszego nowego domu; po to, aby wszystko poszło po naszej myśli. Zajmie się m.in.:

  • znalezieniem ofert, które mogą nas zainteresować - dla kogoś, kto dobrze zna lokalny rynek nieruchomości odnalezienie idealnego mieszkania wśród setek ogłoszeń to nic trudnego!
  • prowadzeniem negocjacji ze sprzedawcą - chcielibyśmy zapłacić za mieszkanie mniej, niż proponuje jego właściciel? Zaufajmy pośrednikowi i powierzmy mu kierowanie negocjacjami, a może mu się to udać.
  • wsparciem w kwestiach prawnych i finansowych - widząc stos niezbędnych do przeczytania i podpisania dokumentów łatwo stracić głowę. Na szczęście agenci dobrze je już znają i powiedzą nam, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. A jeśli będziemy zastanawiali się nad kredytem mieszkaniowym, pomogą nam wybrać najlepsze źródło finansowania nieruchomości! Więcej o tym znajdziemy na stronie homfi - https://www.homfi.com/uslugi/finansowanie-nieruchomosci.

Czy usługi agencji są warte swojej ceny?

I chociaż nieruchomości to ich pasja, agenci raczej nie pracują za darmo! Najczęstszą formą wynagrodzenia jest prowizja od wartości nabywanej nieruchomości. W polskich realiach wynosi ona z reguły nie więcej niż 3% ceny (plus 23-procentowy VAT!). 

Czy to dużo? Pokażemy na przykładzie. Jeśli wybrana przez nas nieruchomość kosztuje 450 tysięcy złotych, zaś agencja pobiera prowizję w wysokości 2%, to jej wynagrodzenie wyniesie 9 tysięcy złotych. A po doliczeniu podatku okaże się, że musimy zapłacić nieco ponad 11 tysięcy.

Z pewnością nie jest to mała kwota - jednak pamiętajmy, że współpraca z agencją to prawdziwa oszczędność czasu i zbędnych nerwów. A przede wszystkim, najkrótsza droga do wymarzonego mieszkania!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy