Rynek mieszkań do wynajęcia w Łodzi – analiza cen w poszczególnych obszarach miasta

Rynek mieszkań do wynajęcia w Łodzi – analiza cen w poszczególnych obszarach miasta
Łódź to trzecie największe miasto w Polsce (pod względem liczby mieszkańców) i jeden z największych ośrodków akademickich w kraju. Mimo tego średnie ceny mieszkań do wynajęcia są tu wciąż niższe niż w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Poznaniu czy Wrocławiu. Gdzie za wynajem mieszkania w Łodzi można zapłacić najmniej, a w których obszarach miasta wynajęcie nieruchomości jest najdroższe?

Rynek mieszkań do wynajęcia w Łodzi stale się powiększa

Łódzki rynek mieszkań do wynajęcia jest na tle dużych polskich miast niezwykle specyficzny. Z jednej strony wzrost czynszów najmu w ciągu pięciu ostatnich lat jest tu ogromny (z raportu „Łódzki rynek mieszkań na wynajem 2020” wynika, że wzrosły one średnio o 39 proc. względem 2015 r.), z drugiej – wciąż średnie ceny mieszkania do wynajęcia w Łodzi są znacznie niższe niż w innych dużych ośrodkach. Średnia cena ofertowa najmu mieszkań w mieście włókniarzy wyniosła w listopadzie 2020 r. 1708 zł – podczas gdy w Warszawie 3427 zł, we Wrocławiu 2167 zł, Krakowie – 2114 zł,  a Gdańsku – 2245 zł.

W jakiej części miasta wynajem mieszkania jest najdroższy, a w jakiej – najtańszy?

W dużych miastach najdroższe mieszkania na wynajem znajdują się w centrum. Po przeanalizowaniu ofert wynajmu na różnych portalach okazuje się, że podobna tendencja zachodzi także w przypadku łódzkiego rynku nieruchomości – najwięcej trzeba zapłacić w Śródmieściu, skąd szybko można przedostać się do innych części miasta dzięki dobrej komunikacji miejskiej. W Śródmieściu znajduje się również większość budynków uczelni, dworzec Łódź Fabryczna, a także największe galerie handlowe i większość zabytków.

Z ofert publikowanych w różnych serwisach wynika, że drugim najdroższym obszarem, jeśli chodzi o mieszkania do wynajęcia w Łodzi, jest dzielnica Widzew. Powodów jest kilka. Po pierwsze – to właśnie na Widzewie zlokalizowana jest duża część zakładów przemysłowych i nowoczesnych biur. Na koszt wynajmu mieszkania w tej dzielnicy wpływa również dobra komunikacja miejska, obecność dworca Łódź Widzew czy stosunkowo niedaleka odległość do części budynków uczelni akademickich (część z nich znajduje się też na samym Widzewie).

Nieco mniej za wynajem mieszkania w Łodzi trzeba zapłacić w dzielnicy Bałuty – chociaż stawki w tym obszarze miasta są mocno zróżnicowane. Najtańsze mieszkania na Bałutach można znaleźć w kamienicach, głównie w rejonie osiedla Stare Bałuty. Z kolei średnie stawki nieruchomości na wynajem zawyżają osiedla Radogoszcz i Teofilów, które znajdują się na obrzeżu dzielnicy. Na obu tych osiedlach przeważają bloki mieszkalne w stosunkowo dobrym standardzie oraz domy jednorodzinne.

Najtaniej na Górnej i Polesiu

Najmniej za mieszkanie na wynajem w Łodzi trzeba zapłacić w dzielnicy Górna i Polesie – w obu przypadkach (zwłaszcza w dużej części Polesia) wiele mieszkań do wynajęcia znajduje się w kamienicach, co wpływa na ich niższą cenę. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że są to dzielnice znacznie gorzej skomunikowane – zarówno z centrum jak i z pozostałymi obszarami miasta.

Należy jednocześnie pamiętać, że różnice w średnich stawkach czynszu najmu między poszczególnymi dzielnicami nie są duże i wynoszą ok. 300-400 zł, przy czym warto mieć na uwadze, że także stawki te mogą się różnić także w obrębie poszczególnych dzielnic – w zależności od osiedla i standardu mieszkań. 

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy