W jaki sposób zwiększyć ciśnienie wody w domu?

W jaki sposób zwiększyć ciśnienie wody w domu?
Jeśli w instalacji wodociągowej panuje niedostateczne ciśnienie wody, może to powodować bardzo wiele konsekwencji, które zwykle znacznie obniżają komfort korzystania z wody. Jak zatem skutecznie zwiększyć ciśnienie wody i jednocześnie zachować je na stałym poziomie, aby uniknąć gwałtownych skoków tego ciśnienia?

Zawory, zatkane baterie i niedrożne rury

Pierwszym krokiem przy próbie zwiększenia ciśnienia wody powinno być dobre wyregulowanie zaworów. Jeżeli te nie są prawidłowo wyregulowane i nie odkręcają się do maksymalnego poziomu, może to odbić się na ciśnieniu. Kolejną sprawą do sprawdzenia są baterie, złączki i perlatory napowietrzające wodę. Jeśli woda jest twarda i zawiera sporo wapnia, manganu czy żelaza, może to powodować zatkanie się tych elementów. Niedrożność przepływu to jeden z powodów zmniejszonego ciśnienia wody w instalacji. Samo czyszczenie nie pomoże, kamień z twardej wody oraz rdza mogą osadzą się ponownie, obejmując również inne elementy instalacji. Najlepiej jest zlecić badanie wody np. przez Granimex.com.pl i sprawdzić, czy jej parametry nie stanowią problemu i dla prawidłowego ciśnienia, i dla drożności elementów hydraulicznych. Jeśli okaże się, że woda ma tendencje do tworzenia kamienia, warto jest zainwestować w zmiękczacz do wody.

Sprawdź, czy nie ma wycieku

Zdarza się, że powodem niskiego ciśnienia wody jest banalna usterka. Jeżeli na którymś z odcinków rur w instalacji wodnej dojdzie do pęknięcia, czego skutkiem będzie wyciek wody, w konsekwencji ciśnienie wody płynącej z kranu będzie mniejsze. Część wody wytrąca się na skutek wycieku,przez co do końcowego odcinka instalacji trafi jej finalnie znacznie mniej. Choć wydaje się, że wyciek wody z pewnością zauważymy, nie zawsze jest to takie oczywiste. Kałuża wody pod zlewem to tylko jeden ze scenariuszy, jaki może się rozegrać. Czasami ze względu na miejsce pęknięcia rury, usterka wcale nie daje od razu tak jasnych sygnałów. Dobrze jest przeprowadzić próbę szczelności instalacji z pomocą licznika wody. Najpierw zakręcić trzeba wszystkie krany i odciąć wodę przy liczniku. Następnie odczekać należy przynajmniej 3 godziny (sprawdzanie poleca się rozpoczynać wieczorem, gdyż w nocy nie ma konieczności korzystania z wody i do rana mija 8-12 h od odcięcia wody). Po tym czasie ponownie należy włączyć wodę przy liczniku i obserwować jego wskazanie. Jeśli zauważymy ruch tarczy, świadczy to, że gdzieś jest wyciek. Najlepiej zawołać wtedy fachowca, który zlokalizuje, w którym miejscu doszło do usterki, a naprawa jej z reguły likwiduje problem niskiego ciśnienia wody.

Zainstaluj pompę ciśnieniową

Jeśli wykluczymy dające się łatwo usunąć przyczyny niskiego ciśnienia wody, może okazać się, że problem zwyczajnie leży po stronie wodociągów. Teoretycznie nic nie możemy z tym zrobić. W praktyce jednak z odsieczą przychodzi serwis pomp Grundfos. Zamontowanie pompy ciśnieniowej pozwala zapewnić oczekiwane ciśnienie w instalacji wodnej. Dobra pompa podnosi ciśnienie wody, zwiększając komfort korzystania z prysznica, wanny, podczas wykonywania czynności w kuchni itd. ale też np. minimalizuje ryzyko nagłego i niekontrolowanego wzrostu ciśnienia. Pośrednio więc chroni przed ryzykiem pęknięcia rurociągu czy uszkodzenia ściany w wyniku tzw. uderzenia hydraulicznego pod wpływem skoków ciśnienia wody.

Zbyt niskie ciśnienie w instalacji wodnej w domu znacznie wydłuża czas wykonywania wszelkich obowiązków, które w jakikolwiek sposób łączą się z używaniem do tego celu wody. Brak komfortu to nie wszystko — niskie ciśnienie może być zwiastunem np. niedrożności. W pierwszej kolejności warto więc wyeliminować techniczne przyczyny niskiego ciśnienia. Następnie instalować narzędzia podnoszące to ciśnienie.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy