Bezpieczeństwo przy pracy zdalnej - jak się nie dać wirusom komputerowym?

Bezpieczeństwo przy pracy zdalnej - jak się nie dać wirusom komputerowym?

Praca zdalna daje wiele swobody, dale wiele różnych możliwości. Jednakże niesie ze sobą pewne zagrożenia. Urządzenie przenośne jest na pewno łatwiejsze do zgubienia niż komputer stacjonarny i jest to pierwsza kwestia.

Poza tym spoglądając na rzeczywistość, należy jasno stwierdzić, że mnóstwo sieci domowych nie jest wcale lub nie jest odpowiednio zabezpieczana. Tym samym taka sieć stanowi otwarte wrota dla wirusów komputerowych. Jednocześnie też jeśli dana osoba pracuje w terenie, to zarówno urządzenie jak i treści, nad którymi pracuje, może łatwiej zostać przejęta przez niewłaściwe osoby. Tym samym niezwykle istotne jest zadbanie o właściwe zabezpieczenie komputera i jego zasobów. Oczywiście istotne jest to, aby rozdzielić pracę na komputerze prywatnym od komputera firmowego.

Przyjęcie właściwych działań w pracy zdalnej

Bezpieczeństwo w pracy zdalnej na komputerze tak naprawdę nie różni się mocno od bezpieczeństwa w odniesieniu do pracy stacjonarnej. W obu przypadkach mowa jest o zachowaniu podobnych lub też tych samych zasad. Pewne nawyki powinny być jednakże nieco odmienne, a zaliczymy do nich:

  • blokowanie dostępu do komputera przy każdym odejściu od niego,
  • skonfigurowanie automatycznego blokowania komputera przy krótkotrwałym zaprzestaniu pracy,
  • nie pożyczanie swojego komputera innym osobom,
  • nie stosowanie komputera firmowego do innych celów jak tylko te zawodowe,
  • zamykanie komputera zawsze po zakończonej pracy,
  • zadbanie o to, aby pracować w odrębnym pomieszczeniu, o ile jest to możliwe.

Tym samym owo bezpieczeństwo w głównej mierze zależy od pewnych nawyków, które przysłowiowo powinny wejść w krew.

Czynności dla administratora

Wielką rolę w dbałości o bezpieczeństwo w pracy zdalnej odgrywają również administratorzy. Na pewno użytkownikom nie należy przekazywać kont, które posiadają uprawnienia administratora. Ponadto także jest regularne aktualizowanie całego oprogramowania systemowego oraz wszelkiego oprogramowania dodatkowego. Kolejnym z ważnych elementów, a nawet być może jednym z najważniejszych jest włączenie zapory ogniowej. Powinna być ona skonstruowana w taki sposób, aby uniemożliwiać dostęp do zasobów wszystkich działających w danym miejscu komputerów komukolwiek z zewnątrz. Tym samym nawet jeśli pracujemy zdalnie z domu, nie mamy możliwości skorzystać z tego, co jest umieszczone w komputerach znajdujących się w firmie.

Korzystanie z WiFi zagrożeniem

Bardzo dużym zagrożeniem w pracy zdalnej w domu jest fakt, że pracownicy korzystają z domowych sieci WiFi. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich użytkowników, ale przeważająca ilość na pewno posiada domyślne hasło administratora w odniesieniu do router WiFi, bardzo proste hasło dostępowe, a poza tym także firmware routera WiFi nie jest odpowiednio aktualizowane i posiada wiele luk. W tym względzie bardzo ważne jest to, aby nie korzystać z otwartych sieci WiFi. Poza tym można także ustanowić dosyć skomplikowane hasło dostępowe do WiFi, co będzie stanowiło określone zabezpieczenie.

Przyjęte rytuały

Poza wymienionymi zagrożeniami w pracy zdalnej oraz sposobach na ich uniknięcie, warto sięgać po przyjęte nawyki, po sprawdzone sposoby uniwersalne w każdym przypadku. Tym samym bardzo istotne jest po prostu stosowanie odpowiednich haseł, zachowanie ostrożności przy odczytywaniu poczty mailowej, aktualizowanie oprogramowania oraz stosowanie wysokiej jakości programów antywirusowych. Skoro mowa jest o sposobach na uniknięcie zagrożeń w pracy zdalnej, to niewątpliwie również ważne jest sięgnięcie po profesjonalne programy antywirusowe.

Mówiąc o tych sprawdzonych, wskażemy na produkty firmy Norton. Jest to niewątpliwie jeden z niekwestionowanych liderów rynku tworzenia kompleksowych zabezpieczeń dla komputerów. Niezależnie zatem od tego czy pracujemy zdalnie, czy też wykonujemy pracę w siedzibie danej firmy, zastosowanie wysokiej jakości zabezpieczeń w postaci profesjonalnych programów antywirusowych jest współcześnie czymś kluczowym, czymś nieodzownym, o czym nie wolno zapomnieć.

Wpis powstał dzięki sklepowi z oprogramowaniem Omegasoft, a także zaprzyjaźnionym serwisom tematycznym: evelsoft, simplysassymedia oraz ptech

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy